Yeni Koronavirüs (COVID-19) Güncesi

Yeni Koronavirüs (COVID-19) Güncesi COVID-19

İlk olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve yayılmaya başlayan Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan SARS-CoV-2 virüsü şu ana kadar dünyanın birçok ülkesinde görüldü.

Türkiye’de ilk Koronavirüs vakası 11 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulurken, 13 Mart günü ikinci bir vakanın varlığı onaylandı.

Koronavirüs ile mücadelede birçok Avrupa ülkesi ve ABD’yi geride bırakan Türkiye Cumhuriyeti, başarısı ile dünyaya örnek oluyor. Detaylı araştırmaları ile tedavi protokollerini ve virüsle mücadelede atılacak adımları en doğru şekilde belirleyen Koronavirüs Bilim Kurulu ve konusunda uzman, çalışkan ve fedakar sağlık çalışanlarımızın ortak çalışması sayesinde virüs ile mücadele tablomuz her geçen gün daha da iyiye doğru gidiyor.

Koronavirüs hakkında detaylı bilgi almak ve Türkiye’deki güncel Koronavirüs tablosunu takip etmek için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü salgını ‘pandemi’ ilan ederken yayılmayı önlemek amacıyla vaka sayılarının yüksek seyrettiği ülkelerde karantina uygulamaları, toplu etkinliklerin, spor müsabakaların iptal edilmesi gibi çeşitli düzeylerde güvenlik önlemleri alındı, acil durum ilan edildi.

Günlük Koronavirus Tablosu * Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı
Güncelleme Tarihi: 2020-10-24
115.979

Bugünkü Test Sayısı

2.165

Bugünkü Vaka Sayısı

74

Bugünkü Vefat Sayısı

1.493

Bugünkü İyileşen Sayısı


Türkiye Genel Toplam Koronavirus Tablosu * Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı
12.992.246

Toplam Test Sayısı

357.693

Toplam Vaka Sayısı

9.658

Toplam Vefat Sayısı

5.6

Hastalarda Zatüre Oranı %

1.648

Toplam Entübe Hasta

311.520

Toplam İyileşen Sayısı

Yeni Koronavirüs Nedir?

Corona Virüsü adını, yüzeyinde bulunan taç benzeri çıkıntılar nedeniyle Latince’de “taç” anlamına gelen “corona” ismini almıştır.

Yeni Koronavirüs (SARS-CoV-2), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaletinde Aralık ayının sonlarında ortaya çıkmış olup solunum yolu belirtileri (ateș, öksürük, nefes darlığı) gelișen bir grup hastada yapılan araștırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın ilk etapta bu bölgede bulunan deniz ürünleri ve hayvan pazarını ziyaret edenlerde tespit edilmiștir. Daha sonra insandan insana bulașarak Vuhan bașta olmak üzere Hubei Eyaletindeki diğer șehirlere, sonrasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve sonuç olarak diğer dünya ülkelerine yayılmıștır.

Coronavirüsler, hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olabilecek oldukça büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, koronavirüslerden bazıları soğuk algınlığına, bazıları ise Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) ve Șiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha șiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

Yeni Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre “zoonotik” bir hastalıktır. Hayvanlarda bulunan corona virüsü, insandan insana da bulaşabilir. Bu nedenle büyük tehlike yaratmaktadır. Enfeksiyon kapmış bir kişinin, başka bir kişiyle temas etmesi hastalığın insandan insana bulaşmasına neden olabilir.

Corona virüsü insandan insana damlacık yoluyla bulaşabilir. Öksürük ve hapşırma nedeniyle havaya saçılan damlacıklar, corona virüsünün bulaşmasına neden olabilir.

Havada bir süre asılı kalan damlacıklar solunduğunda ya da bu damlacıkların bulunduğu yüzeylere dokunduktan sonra el ağız, burun ya da gözlere götürüldüğünde virüsün vücuda girmesine olanak verilmiş olunur.

Yeni Koronavirüs Belirtileri

En sık rastlanan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Diğer belirtiler arasında kas ağrılarının yanı sıra ishal, tat ve koku kaybı bulunmaktadır. Virüs, daha ağır vakalarda zatürre, çoklu organ yetmezliği ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Yeni Koronavirüs kuluçka süresi ise 2 ile 14 gün arasındadır. Enfekte kişilerin çoğu beş ila altı gün içinde semptom gösterir.

Bununla birlikte, enfekte hastalar asemptomatik olabilir, yani virüs sistemlerinde olmasına rağmen herhangi bir belirti göstermeyebilirler.

Koronavirüs’ten Korunma Yolları

Henüz tedavi yöntemi bulunamayan, karşı aşı geliştirilmesinin ise bir yılı bulabileceği açıklanan virüsün yayılmasını önlemek için alınan her bir önlem ve atılacak her bir adım hayati nitelik taşıyor. Tam da bu nedenle nasıl korunuruz bu koronavirüsünden, öğrenmenin tam zamanı!

Koronavirüsü, hasta birinin öksürürken çıkardığı damlacıkların etrafa yayılması yoluyla diğer insanlara bulaşıyor. Bu nedenle enfekte olduğunu düşündüğünüz ya da hastalığı teşhis edilmiş biriyle mesafeyi korumak çok büyük önem taşıyor. Kalabalıklardan kaçınmak, zorunlu hallerde etrafla ve çevredekilerle temas kurmamak, yemek ve diğer objeleri paylaşımlı kullanmamak alınması gereken önlemler arasında yer alıyor.

Virüsün yayılmasını önlemek için gün içinde sık sık ve yemek yemeden önce mutlaka elleri sabunlu su veya dezenfektan ile temizlemek, mümkün olduğunca ellerle yüze dokunmamak alınacak tedbirlerin başında geliyor.

Korona virüsün yayılmasını önlemek için alınması gereken bir diğer önemli önlem ise hasta olduğunu düşünen, hasta biriyle ilgilenen, hastalığın teşhis edildiği vakaların görüldüğü ülkelere seyahat etmiş kişilerin kendilerini evde izlemeye alması, zorunlu haller dışında dışarıya çıkmaması ve bu hallerde maske takması olarak öne çıkıyor. 14 gün kuralı ile hastalığın kuluçka süresi olan bu süre içinde kişilerin kendini izlemesi ve virüsün yayılmasını önlemesi gerekiyor.

Yüzeylerde ve kıyafetlerde uzun süre yaşayabilen virüse karşı önlem olarak kapı kolları, trabzanlar gibi sık kullanılan ve elle temas edilen yüzeylerin sık sık çamaşır suyu, alkol veya sabunlu su ile dezenfekte edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Sağlık çalışanı iseniz Dünya Sağlık Örgütü’nün Sağlık Çalışanları için hazırladığı Covid-19 Korunma Rehberini inceleyebilirsiniz.

COVID-19 Tedavisi ve Aşı Çalışmaları

Covid-19 hastalığına özgü olarak geliștirilmiș bir ilaç henüz yoktur. Hastanın genel durumuna göre destek tedavisi uygulanmaktadır. Benzer virüslere karșı etkili olan bazı ilaçların yeni coronavirüs üzerinde de etkili olduğunu gösteren çalıșmalar olmakla birlikte özgül tedavi için araștırmalar sürmektedir.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülkede üniversiteler ve ilaç firmalarının aşı çalışmaları devam etmektedir. Uzmanlar tüm bilimsel aşamalardan geçerek seri üretime hazır hale gelen bir aşıyı geliştirmenin yaklaşık bir yıl süreceğini ifade ediyor.

Koronavirüs İlaç Araştırma Makaleleri
Tarih Etken Madde Bağlantı İçerik
19/10/2020 Remdesivir, Hidroksiklorokin, Lopinavir (Ritonavir ile sabit doz kombinasyonu) ve Interferon-β1a Kaynak "WHO SOLIDARITY çalışması sonuçlarını pre-print olarak yayınlamıştır. Çalışmada hastanede yatan COVID-19 hastaları çalışma ilaçlarını almak üzere randomize edilmiştir. Çalışma ilaçları Remdesivir, Hidroksiklorokin, Lopinavir (Ritonavir ile sabit doz kombinasyonu) ve Interferon-β1a'dır. Tedavi amaçlı birincil analizler, her bir çalışma ilacı ile kontrollerinin 4 ikili karşılaştırmasında hastane içi mortalitedir. Çalışma sonunda mortalite oranları: Remdesivir= 0.95 (0.81-1.11, p = 0.50
19/10/2020 İmmün modülatörler Kaynak NIH COVID-19 ile hastanede yatan yetişkinlerde immün modülatörlerin güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek için bir Faz 3 klinik çalışmasını başlattığını açıklamıştır.
16/10/2020 BBIBP-CorV Kaynak 15 Ekim 2020’ de yayımlanan “İnaktive edilmiş SARS-CoV-2 aşısının güvenliği ve immünojenitesi, BBIBP-CorV: randomize, çift kör, plasebo kontrollü, faz 1/2 çalışması” adlı çalışmada inaktive edilmiş şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) aşı adayı BBIBP-CorV'nin insanlarda güvenliğini ve immünojenitesini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, BBIBP-CorV, test edilen tüm dozlarda güvenli ve iyi tolere edilebilir olduğu bulunmuştur.
16/10/2020 - Kaynak Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, 16 Ekim 2020 tarihinde yani bugün, “COVID-19'lu kişilerin taburcu edilmesi ve izolasyonunun sona erdirilmesi için rehberlik” adlı raporunu güncellemiştir.
16/10/2020 Sofosbuvir / daklatasvir Kaynak Yayımlanan meta analizde sofosbuvir/daklatasvir bazlı rejimlerini aktif kontrol ile karşılaştıran, hastanede yatan COVID-19 hastalarında gerçekleştirilen üç klinik çalışma meta-analizde incelenmiştir. Mevcut kanıtlar, sofosbuvir/daklatasvirin orta ila şiddetli COVID-19 hastalarında sağkalımı ve klinik iyileşmeyi pozitif etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, analiz için örneklem büyüklüğü nispeten küçüktü, çalışmalardan biri randomize değildi ve tasarımlar standartlaştırılmamıştır. Bu sonuçların daha büyük randomize kontrollü çalışmalarda doğrulanması gerekmektedir.
16/10/2020 - Kaynak "Çalışmaya göre
13/10/2020 Remdesivir Kaynak "Sistematik derlemenin amacı, remdesivir'in COVID-19 için etkililiğini ve zararlarını değerlendirmektir. İncelemeye dört randomize çalışma dahil edilmiştir. Şiddetli COVID-19'u olan yetişkinlerde, remdesivir, plaseboya kıyasla, iyileşmeyi muhtemelen büyük miktarda iyileştirmekte ve mortalitede küçük bir azalma sağlayabilmektedir. Remdesivir'in hastanede kalış süresi üzerinde çok az etkisi olabilmekte veya hiç olmamaktadır. Remdesivir ciddi advers olayları muhtemelen makul bir miktarda azaltmaktadır. 10 günlük bir remdesivir rejimi ile karşılaştırıldığında, 5 günlük bir rejim mortaliteyi azaltabilmekte, klinik iyileşmeyi küçük ila orta miktarlarda artırabilmekte, iyileşme süresini kısaltabilmekte ve mekanik ventilasyon gerektirmeyen hastanede yatan hastalar arasında ciddi yan etkileri azaltabilmektedir. Sonuç olarak yazarlar
13/10/2020 Remdesivir Kaynak "Makalede remdesivir ile tedavi edilen şiddetli COVID-19'lu 86 gebe kadındaki sonuçlar tanımlanmıştır. 86 kadından 19'u ilk dozlarından önce doğum yapmıştır ve hemen “doğum sonrası” olarak yeniden sınıflandırılmıştır. Başlangıçta, doğum sonrası kadınların % 95'inin (doğumda ortalama gebelik yaşı 30 hafta) aksine, hamile kadınların % 40'ı (ortalama gebelik yaşı 28 hafta) invaziv ventilasyon gerektirmiştir. Takibin 28. gününde, oksijen gereksinim düzeyi hamile ve doğum sonrası kadınların sırasıyla % 96 ve % 89'unda azalmıştır. Gebe kadınlarda mekanik ventilasyon uygulananların % 93'ü ekstübe edilmiş, % 93'ü iyileşmiş ve % 90'ı taburcu edilmiştir. Doğum sonrası kadınların % 89'u ekstübe edilmiş, % 89'u iyileşmiş ve % 84'ü taburcu edilmiştir. Remdesivir, ciddi advers olayların düşük insidansı (% 16) ile iyi tolere edilmiştir. Advers olayların çoğu hamilelik ve altta yatan hastalıkla ilişkili bulunmuştur. Altta yatan hastalığa atfedilen bir anne ölümü gerçekleşmiştir ve neonatal ölümler olmamıştır. Yazarlar
12/10/2020 Remdesivir Kaynak Remdesivir için yürütülen ACTT-1 çalışmasının final sonuçlarının yer aldığı yayındır. Toplam 1062 hastaya randomizasyon uygulanmıştır (541'i remdesivir'e ve 521'i plaseboya atanmıştır). Remdesivir alanların medyan iyileşme süresi 10 gün, plasebo alanların ise 15 gün olmuştur. Sekiz kategorili sıralı ölçeğe sahip orantılı olasılık modeli kullanan bir analizde, remdesivir alan hastaların 15. günde klinik iyileşme gösterme olasılığının plasebo alanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kaplan-Meier mortalite tahminleri, 15. günde remdesivir ile % 6.7 ve plasebo ile % 11.9 ve 29. günde remdesivir ile % 11.4 ve plasebo ile % 15.2 olmuştur. Remdesivir alan 532 hastanın 131'inde (% 24.6) ve plasebo alan 516 hastanın 163'ünde (% 31.6) ciddi advers olaylar bildirilmiştir. Veriler, Covid-19 ile hastaneye yatırılan ve alt solunum yolu enfeksiyonu kanıtı bulunan yetişkinlerde iyileşme süresini kısaltmada remdesivir'in plaseboya göre üstün olduğunu göstermektedir.
12/10/2020 Remdesivir ve antikor tedavisi kombinasyonu Kaynak COVID-19 için antiviral remdesivir artı SARS-CoV-2'yi nötralize eden oldukça konsantre bir antikor çözeltisinden oluşan bir kombinasyon tedavi rejiminin güvenliliğini, tolere edilebilirliğini ve etkililiğini test edecek bir klinik çalışma başlamıştır. Çalışma, ABD, Meksika ve beş kıtadaki diğer 16 ülkede COVID-19 ile hastanede yatan yetişkinlerde gerçekleştirilecektir. NIAID, Anti-Koronavirüs İmmünoglobulin ile Yatarak Tedavi (ITAC) adı verilen faz 3 çalışmasına sponsorluk yapmakta ve fon sağlamaktadır. ITAC çalışmasının amacı, kombinasyon tedavi grubundaki katılımcıların sağlık durumunu yedinci günde sadece remdesivir grubundaki katılımcılarla karşılaştırmaktır. ITAC çalışma katılımcıları 28 gün boyunca takip edilecek. Çalışma tamamlanırsa, birincil analiz tüm katılımcıların 28 günlük takibi bitirdikten sonra tamamlanacaktır.
12/10/2020 - Kaynak Sağlık Bakanlığı COVID-19 tedavi rehberini güncellemiştir. Rehbere göre, gebelerde komplike olmayan COVID-19 enfeksiyonu için tedavisiz izlem seçeneği öncelikle düşünülmelidir. Olası tanı almış olan gebelerde risk faktörü varsa veya ağır seyir söz konusu ise tedavi verilmesi düşünülmelidir. Gebelerde etkinliği kanıtlanmış bir tedavi seçeceği olmamakla birlikte, hidroksiklorokin ve lopinavir/ritonavirin gebelerde kullanımı güvenlidir. Favipiravir gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.
12/10/2020 - Kaynak NIH, COVID-19 tedavi rehberinde güncellemeler yapmıştır. Panel COVID-19’un şiddetine göre tedavi önerileri sunmuştur. Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'yi (SARS-CoV-2) hedefleyen bir antiviral ajan olan remdesivir ve iltihabı azaltan bir kortikosteroid olan deksametazonun kullanımına yönelik öneriler vermiştir.
09/10/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan çalışmada Covid-19 nedeni ile hastaneye yatırılan hastalarda HCQ ve standart tedavinin etkinliği karşışlaştırılmıştır. Randomize, kontrollü, açık etiketli olarak yürütülen çalışmada 1561 hasta HCQ, 3155 hasta standart tedavi alacak şekilde randomize edilmitşir. Birincil sonlanım noktası 28 günlük mortalite olarak belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilere göre HCQ tedavisi alanların karşılaştırma grubuna kıyasla 28 günlük mortalite oranlarında düşüş gözlenmemiştir. Bulgular HCQ’nun Covid-19 ile hastanede yatan hastalar için etkili bir tedavi olmadığını göstermiştir. Ancak yapılan çalışmanın profilaksi olarak veya daha az şiddetli SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan hastalarda kullanımını ele almadığına dikkat çekilmektedir.
09/10/2020 Metilprednizolon ve Deksametazon Kaynak COVID-19 hastalarında metilprednizolon ve deksametazonun inflamasyonu azaltmadaki, arteriyel oksijen kısmi basıncını ve solunan oksijen fraksiyonunu (PaO2 / FiO2 veya P / F) iyileştirmedeki etkinliğini karşılaştırılmıştır. Bu retrospektif yarı deneysel çalışma için uygun bir örnekleme tekniği kullanarak 60 vaka seçilmiş ve bunları her biri deksametazon veya metilprednizolon alan 30 hastadan oluşan iki gruba ayrılmıştır. Grup 1 hastalarına günde iki kez 8 mg deksametazon, Grup 2 hastalara ise sekiz gün süreyle günde iki kez 40 mg metilprednizolon verilmiştir. Hem deksametazon hem de metilprednizolon, P / F oranını anlamlı şekilde iyileştirmiş (p <0.05) ve deksametazon, metilprednizolondan anlamlı derecede daha etkili bulunmuştur (p <0.05). Çalışma sonunda, özellikle deksametazonun COVID-19 hastalarında P / F oranını iyileştirmede etkili olduğu ve uygun hastalarda kullanması önerilmiştir.
09/10/2020 Tocilizumab Kaynak Retrospektif vaka kontrol çalışmasının amacı, noninvazif mekanik ventilasyon (NIV) uygulanan COVID-19 ARDS'li hastalarda tocilizumabın (TCZ'nin) etkililiğini ve güvenliliğini analiz etmektir. Çalışmaya şiddetli COVID-19 pnömonisi ve kötüleşen akut solunum yetmezliği (ARF) olan 74 hasta kabul edildi. Birincil son nokta hastane içi ölüm oranıydı. 79 hastadan 41'i TCZ ile tedavi edildi. Yirmi sekiz hastaya intravenöz (IV) TCZ ve 13 hastaya subkutan (SC) TCZ verildi. Hastane içi genel mortalite oranı %38 (30/79 hasta) idi. Bu çalışma, TCZ tedavisinin, NIV alan ciddi solunum bozukluğu olan COVID-19 hastalarında etkili olabileceğini göstermektedir. Güvenlilikle ilgili daha fazla veriye ihtiyaç vardır. Bu sonuçları doğrulamak için randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
08/10/2020 Remdesivir Kaynak 1 Ekim 2020'de ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Veklury (remdesivir) için Acil Kullanım İzni'ni (EUA) revize ederek ABD hükümetinin ilacın tahsisini yönetmedeki rolünü kaldırmıştır. Revize edilmiş EUA, Gilead Sciences, Inc. ve yetkili distribütörlerini Veklury'nin dağıtımından sorumlu taraflar olarak tanımlamaktadır.
08/10/2020 Remdesivir Kaynak 1 Ekim 2020 tarihli EMA haberinde, EMA’nın güvenlik komitesinin (PRAC), Veklury (remdesivir) alan COVID-19 hastalarının bazılarında akut böbrek hasarı raporlarını değerlendirmek için bir güvenlik sinyalini incelemeye başladığı duyurulmuştur. Veklury için renal toksisite, pazarlama izni başvurusu sırasında, öncelikle hayvan çalışmaları temelinde değerlendirilmiştir. Risk yönetimi planında, remdesivirin böbrek üzerindeki etkileri daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulan önemli bir potansiyel risk olarak vurgulanmıştır. Remdesivir için aylık özet güvenlilik raporlarında artmış güvenlilik izleme uygulanmaktadır ve akut böbrek hasarı, özel ilgi konusu olan bir advers olay (AESI) olarak takip edilmektedir. Bu aşamada, Veklury ile akut böbrek hasarı raporları arasında nedensel bir ilişki olup olmadığı belirlenmemiştir. Böbrek hasarına başka faktörler de neden olabilir: Örn. diyabet, COVID-19'un kendisinin bir neden olduğu bilinmektedir. PRAC şimdi, ilacın böbrek sorunlarından sorumlu olup olmadığını ve Veklury için mevcut bilgilerin güncellenmesi gerekip gerekmediğini değerlendirmek için mevcut tüm verileri dikkatlice değerlendirecektir. Bu ilacın kullanımına ilişkin öneriler değişmemiştir. Ürün bilgileri doktorlara, tedaviden önce ve tedavi sırasında hastaları böbrek yetmezliği açısından izlemelerini ve böbrek fonksiyonlarında önemli bir azalma olan hastalarda tedaviye başlamamalarını tavsiye etmektedir.
07/10/2020 BNT162b2 Aşısı Kaynak EMA, BioNTech tarafından ve Pfizer işbirliğiyle geliştirilen BNT162b2 isimli COVID-19 aşı adayının “Rolling Review” adı verilen süreç ile incelenmeye başlandığını açıklamıştır. Rolling review sürecinin başlaması, aşı ile ilgili laboratuvar çalışmalarından (non-klinik veriler) gelen ilk verilerin değerlendirmeye başladığı anlamına gelmektedir.
06/10/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan meta-analizde HCQ’nun iki adet maruziyet öncesi profilaksi, iki adet temas sonrası profilaksideki etkinliğinin araştırıldığı çalışma incelenmiştir. Bu randomize çalışmaların analizi sonucu HCQ kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan COVID-19 riskinde orta derecede azalmanın görmezden gelinemeyeceği, çalışmalardan elde edilen bulguların istatistiksel olarak anlamlı olmadıkları için, HCQ'nun etkililiğinin eksikliğinin kanıtı olarak yorumlandığı belirtilmiştir.
06/10/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayımlanan randomize kontrollü klinik çalışma, HCQ’nun COVID-19 profilaksisinde klinik faydasının olmadığını ortaya koymuştur. Koronavirusa maruz kalmadan önce, COVID-19 hastalarıyla temas eden sağlık sektörü çalışanlarında SARS-CoV-2 bulaşmasını önlemede HCQ etkinliğini değerlendirmek üzere iki farklı hastanede tam zamanlı görev yapan 132 sağlık çalışanına sekiz hafta boyunca günlük belirli dozda HCQ verilerek yürütülen çalışmanın, faydasız olması nedeniyle planlanandan erken sonlandırıldığı bildirilmektedir.
06/10/2020 Hidroksiklorokin ve Favipiravir Kaynak Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) COVID-19 tedavisinde kullanılmakta olan antiviral ilaçlarla ilgili bilimsel görüş yayınlamıştır. Bilimsel görüşte HCQ için “aksini bildiren yeni randomize kontrollü klinik çalışma sonuçları olmadıkça COVID-19’un asemptomatik, hafif, orta, ağır formlarının tedavisinde veya profilaksisinde kullanılmamalıdır” önerisi getirilmiştir. Favipiravir için ise “pnömonili ve/veya riskli COVID-19 olgularının tedavisinde kullanılabileceği, ancak devam etmekte olan randomize kontrollü klinik çalışmaların sonuçları izlenmeli, optimal dozunun ve tedavi süresinin belirlenebilmesi için in vitro ve ek klinik çalışmalar yapılmalıdır” önerisi yer almaktadır.
15/09/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Suudi Arabistan'da yapılan, HCQ’nun etkinliğini değerlendiren prospektif gözlemsel kohort çalışmanın sonuçları yayınlanmıştır. Birincil sonlanım noktası dahil edilmeden sonraki 28 gün içinde hastaneye yatış, ikincil sonlanım noktaları ise takip süresi boyunca yoğun bakıma yatış ve/veya mortalite olarak belirlenmiştir. 1.817 hastanın HCQ, 3.724 hastanın standart tedavi aldığı çalışmada, erken HCQ tedavisinin standart tedaviye kıyasla 28 gün içinde daha düşük hastaneye yatışla ilişkili olduğu görülmüştür (sırasıyla %9.4, %16.6). Takip süresi boyunca yoğun bakıma yatış ve/veya mortalite açısından değerlendirildiğinde ise standart tedavi grubunda HCQ’ya göre düşük oranlar elde edilmiştir (sırasıyla %1.2, %2.6). Yaş, cinsiyet ve majör komorbid koşullara çok değişkenli değerlendirme sonuçlarına göre standart tedavi ile karşılaştırıldığında, HCQ alan hastaların hastaneye yatış olasılığında azalma ile ilişkili bulunmuştur.
14/09/2020 - Kaynak ETH Zürih ve Bern Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, corona virüsünün insan hücrelerini kendi replikasyonunu sağlamak için manipüle ettiği bir mekanizma keşfettiler. Bu mekanizma, hücrelerin kendi proteinlerinin üretimini büyük ölçüde azaltmasına ve bunun yerine neredeyse sadece viral proteinler üretmesine yol açar. Bu sadece yeni virüslerin üretimini artırmakla kalmaz, aynı zamanda korona enfeksiyonuna karşı bağışıklık tepkisini de engellemektedir. Virüs, bir SARS-CoV-2 enfeksiyonu sırasında bir insan hücresine girdikten sonra, ilk viral proteinlerden biri olarak viral protein NSP1 üretilir. Araştırmacılar NSP1'in hücresel protein üretimini nasıl engellediğini keşfetmişlerdir.
11/09/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yapılan çalışmada İngiltere’deki romatolojik hastaların verileri üzerinden önceden kullanılan HCQ’nun COVID-19 mortalitesi ve enfeksiyonunun önlenmesindeki etkinliğini değerlendirilmiştir. Gözlemsel olarak yürütülen kohort çalışmada COVID-19 salgını öncesinde tedavi için HCQ alımı ve mortalite arasında bir ilişki olduğuna dair kanıt bulunamamıştır. Bununla birlikte, çalışmanın gözlemsel niteliği nedeniyle, büyük ölçekli randomize çalışmalarda ele alınmasının önemi vurgulanmıştır.
11/09/2020 - Kaynak The National Institutes of Health, COVID-19 teşhisi konan yetişkinleri tedavi etmek için çeşitli kan inceltici türlerinin güvenliğini ve etkinliğini değerlendiren üç uyarlanabilir Faz 3 klinik denemeden ikisini başlattı. Accelerating COVID-19 Therapeutic Interventions and Vaccines (ACTIV) girişiminin bir parçası olan bu denemeler, dünya çapında 100'den fazla tesiste yürütülecek ve çeşitli klinik ortamlardaki hastaları kapsayacaktır. Toplu olarak ACTIV-4 Antitrombotik olarak bilinen denemeler, COVID-19 hastalarının, özellikle de yaşamı tehdit eden kan pıhtılarından muzdarip olanların bakımına rehberlik etmeye yardımcı olabilecek kritik bilgiler sağlayacak. Daha sonra başlayacak üçüncü bir çalışma, orta ila şiddetli COVID-19 hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan sonra taburcu edilen hastalara odaklanacaktır.
11/09/2020 Tocilizumab Kaynak The Lancet’te yayımlanan makalede Roche’un tocilizumab için yürüttüğü COVACTA çalışmasının ön sonuçları değerlendirilmektedir. Tocilizumabın COVID-19 tedavisindeki potansiyeli, kısmen IL-6'nın hem proinflamatuar hem de antiinflamatuar etkilere sahip olması ve aynı zamanda antiviral yanıtlarda rol oynaması nedeniyle başından beri tartışmalı bir konudur. Glukokortikoidler gibi IL-6 blokajı da hastaların ikincil enfeksiyon risklerini artırabilir. Ancak retrospektif çalışmalar, özellikle yoğun bakım ünitelerindeki hastalarda tocilizumab ile hastane mortalitesinde azalma arasında bir ilişki olduğunu ve ayrıca başlangıçtaki C-reaktif protein konsantrasyonlarındaki (kısmen IL-6 tarafından kontrol edilir) değişimlerin olası bir faydayı işaret ettiğine dair kanıtlar olduğunu ileri sürmüştür. COVACTA çalışmasının başarısızlığı, bu önceki ilişkiler hakkında şüpheleri artırmaktadır, ancak araştırmacılar, SARS-CoV-2 viral yükler ve tüm çalışma dönemi boyunca inflamatuar belirteç eğilimleri de dahil olmak üzere tüm çalışma verilerini beklemektedir. Oxford Üniversitesinin sponsoru olduğu RECOVERY çalışmasının yazarlarından Peter Horby, anti-enflamatuar tedavilerin herhangi bir faydasının, yalnızca inflamatuar bir duruma ilerleyen ve genellikle yaklaşık bir hafta sonra hastalığa dönüşen hastalarda gözlemleneceğini belirtmiştir. Horby, tocilizumabın RECOVERY çalışmasında değerlendirilmeye devam ettiğini, standart tedaviye karşı tocilizumaba randomize edilmiş 850'den fazla hasta ile COVACTA sonuçlarını doğrulamak veya çürütmek için kritik veriler sağlayacağını belirtmiştir.
10/09/2020 Remdesivir, Klorokin, Hidroksiklorokin ve immün plazma Kaynak Karşılaştırmalı analiz çalışmasında, SARS-COV-2 enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılan klorokin ve hidroksiklorokin, immün plazma ve remdesivirin biyolojik, moleküler, farmakolojik ve klinik özellikleri karşılaştırılmıştır. Her üç tedavi yöntemi de hem olumlu hem de olumsuz özelliklere sahiptir, ancak hiçbiri erken ayaktan tedavi veya profilaksi için net fayda kanıtı göstermemiştir. Mevcut verilere dayanarak, immün plazma tedavisi, yatan hastalar için klinik avantajlar gösteriyor gibi görünmektedir. Yazarlara göre, büyük örneklemlerde devam eden, randomize kontrollü klinik araştırmalar, kime hangi ilacın ne zaman verilmesi gerektiğini kesin olarak belirlemek için bu üç tedavi sınıfının karşılaştırmalı etkililiğini ve güvenliliğini daha da netleştirebilir.
10/09/2020 Remdesivir Kaynak "Meta-analizin amacı
10/09/2020 - Kaynak 3.300 kişiden elde edilen verilerin makine öğrenimi analizine göre, nötrofil adı verilen bağışıklık hücrelerinin, sonunda şiddetli COVID-19 geliştirecek olan insanlarda harekete geçme olasılığı, daha sonra hafif derecede hasta olacaklara göre daha muhtemel. Sonuçlar yeniden üretilebilirse, kritik hasta olma olasılığı en yüksek olan kişilerin erken teşhis edilmesine yardımcı olabilirler. Yaklaşık 3.300 kişiden gelen sağlık kayıtlarına göre yapılan bir analiz, yüksek nötrofil sayılarının COVID-19 ölüm oranının artmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi. Bulgular henüz hakem incelemesine tabi tutulmadı.
10/09/2020 Hidroksiklorokin, deksametazon ve tocilizumab Kaynak Dünyadaki koronavirüs salgını, otoimmün bozukluğu olan hastaların tedavisi konusunda belirsizliğe yol açmıştır. Altta yatan romatolojik hastalıkları olan COVID-19 hastalarına ilişkin veriler, çoğunlukla küçük vaka serileri ve tek bir küresel kayıt şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu verilerden, hastaların bağışıklığı baskılanmasına rağmen, koronavirüs enfeksiyonuna özellikle duyarlı olmadığı ve eğer enfekte olursa, diğer hastalara göre önemli ölçüde daha kötü sonuçlara sahip olmadığı görülmektedir. Hidroksiklorokin, deksametazon ve tocilizumab gibi ilaçlar COVID-19 tedavisi için incelenmiştir. Bununla birlikte, bunlar sadece ön verilerdir. Tedavi kararlarına rehberlik edecek yayınlanmış kanıtlar eksiktir ve immünsüpresanların devamına ve başlatılmasına ilişkin şüpheler devam etmektedir. Romatoid artrit (RA), COVID-19 hastalarında en yaygın immün aracılı bozukluktur ve bu derlemede, RA'da yaygın olarak kullanılan ilaçların hastaların bu enfeksiyona duyarlılığını nasıl değiştirdiği tartışılmıştır. Derleme aynı zamanda COVID-19 durumunda majör organların nasıl yönetileceğine dair tavsiyeleri de özetlemektedir.
10/09/2020 - Kaynak ‘Ne Zaman Aşı Olacağız?’ başlıklı perspektif yazısına göre bir aşı adayının güvenli, etkili ve kullanılabilir olduğunda aşı olabileceğiz ve bu hedef takvim tarihi ile değil yalnızca bilimsel verilerle belirlenebilecektir. Burada önemli 3 kaygı bulunmaktadır. Bunlardan ilki halk mevcut aşıların güvenli ve etkili olduğuna ne zaman güvenebilecek? İkincisi, risk grupları dışında insanlara aşı ne zaman sunulacak? Üçüncüsü, pandemi öncesi koşullara dönüşü mümkün kılmak için aşı alımı ne zaman yeterince yüksek olacak? Klinik araştırma aşamasında yürütülen araştırma çalışmaları, katılım süreçleri, iletişim ve eğitim girişimleri güven oluşturduğunda ve aşılama önerilerinin anlaşılması, desteklenmesi ile sonuçlandığında halkın büyük çoğunluğu tarafından kabul edilen güvenli ve etkili bir Covid-19 aşısına sahip olacağız.
09/09/2020 - Kaynak "FDA’in yayınladığı 08.09.2020 tarihine ait Koronavirüs günlük aksiyon özetinde şu noktalara değinilmiştir
09/09/2020 Dornaz alfa Kaynak Ercüment Ovalı ve ekibi dornaz alfa çalışması ile ilgili makeleyi yayınlanmıştır. Makaleye göre, dornaz alfa, solunum yolu salgılarının viskoelastisitesini azaltmak, solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini azaltmak ve akciğer fonksiyonunu iyileştirmek için kistik fibrozlu hastalarda onlarca yıldır kullanılmaktadır. COVID-19'un mukus yapısının, akciğerlerde aşırı nötrofil hücre dışı tuzaklarının (NET) birikimi nedeniyle kistik fibrozise çok benzediği bildirilmektedir. Tedavilerine dornaz alfa dahil ettikten sonra üç COVID-19 hastasında, radyolojik analizde (2/3 vaka), oksijen satürasyonunda (SpO2), solunum hızında, dispnenin kaybolmasında, öksürükte ve NET oluşumunda ve SARS-CoV-2 viral yükünde azalma gibi klinik iyileşmeler görülmüştür. Ayrıca dornaz alfanın bir yeşil maymun böbrek hücre hattı, Vero ve bir sığır böbrek hücre hattında sitotoksisite olmaksızın SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı bir anti-viral etkiye sahip olduğu görülmüştür.
07/09/2020 Remdesivir Kaynak Bu çalışmada, mevcut remdesivir ilacının modifikasyonu yapılmıştır. Mantıksal ilaç tasarımı ve geliştirmesinde moleküler tanıma, bu alanda merkezi bir rol oynar. Remdesivirin anti viral işlevi, RNA polimeraz enzimine bağlanarak elde edilir. 7BTF proteini, koronavirüs replikasyonunda ve transkripsiyon mekanizmalarında çok önemli bir rol oynayan ve antiviral ilaç remdesivirin birincil hedefi gibi görünen RNA'ya bağımlı bir RNA polimerazdır. Çalışma, hedeflenen proteini inhibe ederek SARS-CoV-2 virüsüne karşı daha iyi bir ilaç araştırmak için remdesivir türevi bileşikler tasarlamayı amaçlamıştır. Bu yeni ilaçların etkililiği, moleküler yerleştirme hesaplamaları ile de test edilmiştir. Çalışmada, modifiye edilmiş bileşik D-I, remdesivir ve türevleri arasında en iyi performansı sergilemiştir. Bu çalışma, SARS-CoV-2 enfeksiyonunun tedavisinde bir remdesivir türevinin potansiyeli hakkında fikir vermektedir.
07/09/2020 Remdesivir Kaynak Çalışmada, Güney Afrika'daki sınırlı yoğun bakım ünitesi (YBÜ) kapasitesi göz önüne alındığında, remdesivirin insanların yoğun bakımda geçirdikleri zamanı azaltarak ve sonuç olarak YBÜ yatak devir hızını artırarak ölümleri önlemede yapabileceği etki araştırılmıştır. Ayrıca, remdesivir nedeniyle ölüm oranındaki potansiyel azalmanın etkisi de değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, mortalite üzerindeki herhangi bir doğrudan etkinin ötesinde, remdesivir, oldukça kısıtlı YBÜ kapasitesini yönetmede önemli bir rol oynayabilir ve dolayısıyla sınırlı kapasitenin neden olduğu ölümlerin sayısını azaltabilir. Güney Afrika ve benzer şekilde kısıtlı sağlık sistemi kapasitesine sahip ülkelerden en fazla fayda sağlaması beklenmektedir. Yazarlar COVID-19 tanısıyla YBÜ'deki hastalar için remdesiviri veya YBÜ'de kalış süresini azaltabilecek diğer tedavilerin dikkate alınması gerektiğini bildirmiştir.
07/09/2020 Remdesivir Kaynak İlaç-ilaç etkileşimleri, nakil hastalarında COVID-19 için tedavi seçeneklerini sınırlamaktadır. Remdesivir ve metaboliti GS-441524 esas olarak idrarla atılır. Bu makalede, çoklu organ yetmezliğinin hızla ortaya çıkabildiği yoğun bakım ünitesindeki hastalar için hemodiyalizin hem remdesivir metabolitini (GS-441524) hem de çözünürlük artırıcı olarak kullanılan sülfobutileter β-siklodekstrin sodyumu ortadan kaldırarak toleransı artırırken, remdesivir tedavisini sürdürmek için uygun bir seçenek olabileceği bildirilmiştir. Yazarlar bu konuda daha fazla çalışma yapılmasının faydalı olabileceğini belirtmiştir.
07/09/2020 - Kaynak Fahrettin Koca, Prof.Dr. Hasan Bayram ve meslektaşları tarafından yazılan ve The Lancet dergisinde yayınlanan “Interference in Scientific Research on Covid-19 in Turkey” başlıklı makaleye yanıt vermiştir. Fahrettin Koca yayınlanan makaledeki iddiaların herhangi bir araştırmaya veya kanıta dayanmadığını belirtmiştir. Türkiye’de hiçbir araştırmacının çalışmasını engelleyecek bir sınırlamanın olmadığı ve Sağlık Bakanlığının çalışmaları desteklediğini bildirmiştir.
07/09/2020 - Kaynak Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 aşı adayları listesini güncellemiştir. Listeye göre klinik değerlendirme aşamasında 31 aşı adayı (bunlardan 8’i faz 3 aşamasında), pre-klinik aşamasında ise 142 aşı adayı bulunmaktadır.
03/09/2020 Kortikosteroidler Kaynak "WHO’nun 2 Eylül 2020 tarihinde COVID-19'lu hastalarda kortikosteroid kullanımına ilişkin açıkladığı kılavuzda
03/09/2020 Kortikosteroidler Kaynak Yapılan meta analizde Covid-19'lu kritik hastalarda standart bakım veya plasebo ile karşılaştırıldığında sistemik kortikosteroid uygulamasi ve mortalite arasindaki ilişki incelenmiştir. Analize 7 randomize çalışmada 1073 hasta dahil edilmiştir. Hastalar sistemik deksametazon, hidrokortizon veya metilprednizolon (678 hasta) veya standart bakım ya da plasebo (1025 hasta) almak üzere randomize edilmiştir. Çalışmanın birincil sonlanım noktası 28 günlük mortalite, ikincil sonlanım noktası ciddi advers reaksiyonlardır. Kortikosteroidlere randomize edilen 678 hasta arasında 222 ölüm ve normal bakım ya da plaseboya randomize edilen 1025 hasta arasında 425 ölüm görülmüştür Ciddi advers olayları bildiren 6 çalışma arasında, kortikosteroidlere randomize edilen 354 hasta arasında 64 olay meydana gelmiş ve normal bakım veya plaseboya randomize edilen 342 hasta arasında 80 olay meydana gelmiştir. Kritik Covid-19 hastalarının dahil edildiği bu meta-analizinde, sistemik kortikosteroidlerin uygulanması olağan bakım veya plasebo ile karşılaştırıldığında 28 günlük daha düşük mortalite ile ilişkilendirilmiştir.
02/09/2020 Tocilizumab Kaynak "Retrospektif kohort çalışmada 10 Mart 2020 ve 10 Nisan 2020 tarihleri arasında hastane yatışını tamamlamış olan ve 20 Nisan’a kadar takip edilen, standart tedaviye ek olarak tocilizumab (TCB) tedavisi almış ve yalnızca standart tedavi almış laboratuvar onaylı COVİD-19 hastaları karşılaştırılmıştır. Standart bakıma ek olarak TCB alan 77 hastadan % 34'ü (n = 26), TCB'yi 48 saat içinde almıştır. TCB grubunda, TCB uygulamasından 7 gün sonra hastaların % 80'inde (n = 16) oksijenasyonda bir iyileşme gözlenmiştir. Eşleştirmeden sonra, TCB alan ve TCB almayan hastalar arasında klinik sonuçlarda fark olmamıştır ve sırasıyla
02/09/2020 Tocilizumab Kaynak Tek kollu retrospektif çalışmada COVİD-19 tanılı 40 hastanın tocilizumaba verdiği terapötik yanıtlar değerlendirilmiştir. Çalışma hastalarının çoğu tocilizumab uygulamasından sonra iyileşme göstermiştir. Yazarlar, tocilizumabın COVID-19'un neden olduğu sitokin fırtınası olan hastalarda potansiyel bir tedavi seçeneği olarak kullanılabileceğini, ancak yan etkiler konusunda izlenmesi gerektiğini bildirmiştir.
02/09/2020 Tocilizumab Kaynak Standart tedavi görmüş şiddetli pnömoni ve kötü prognoz kriterleri olan COVID-19 tanılı 50 hastayı içeren retrospektif, gözlemsel kohort çalışmada erken aşamada tocilizumab alan hastalar değerlendirilmiştir. Çalışma bulguları tocilizumabın klinik semptomları iyileştirebileceğini, şiddetli COVID-19 hastalarında gözlenen kötüleşmeyi hafifletebileceğini ve önemli bir inflamatuar yanıt geliştiren hastalarda etkili bir terapötik seçenek olarak düşünülebileceğini göstermiştir.
02/09/2020 Tocilizumab Kaynak Sistematik derleme ve meta-analizde COVİD-19 tedavisi için tocilizumabın ilave etkileri incelenmiştir. Meta-analiz sonucu, tocilizumab grubu ve kontrol grubu arasında mortalitede önemli bir fark olduğunu ortaya koymuş ve şiddetli COVID-19 için tocilizumab tedavisinin etkili olduğunu düşündürmüştür.
02/09/2020 Tocilizumab Kaynak Sistematik derleme ve meta-analizde yetişkin hastalarda COVID-19 tedavisinde standart tedaviye kıyasla tocilizumab'ın etkililiği ve güvenliliği değerlendirilmiştir. Tocilizumab tedavisi, kontrole kıyasla ölüm riskinde %46 azalma ve hastalığın ilerlemesinde %66 azalma ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, tocilizumab grubu ve kontrol grubu arasında hastaneden taburcu olma ve klinik iyileşmede fark olmamıştır. İkincil bakteriyemi ve süper enfeksiyon riskinde istatistiksel olarak anlamlı artış olmuştur. Tocilizumabın etkililiği ve güvenliliğine ilişkin mevcut kanıtlarla birlikte, SARS-CoV-2'nin neden olduğu orta ila şiddetli COVID-19 hastaları için tocilizumab tedavisinde, süper enfeksiyonlara dikkat edilmesi önerilmiştir.
02/09/2020 İmmün plazma Kaynak Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda immün plazma tedavisinin etkinliğini incelemek amacıyla çok merkezli, randomize bir klinik çalışma yürütülmüştür. Çalışmada tüm hastalar standart tedaviye ek olarak iyileşmiş donörlerden bir doz (250-300 ml) immün plazma almak üzere randomize edilmiştir. İmmün plazma alan 38 hasta arasında mekanik ventilasyon alan veya ölen hasta olmamıştır (%0). Buna karış kontrol kolundaki 43 hastadan 6'sında (% 14) mekanik ventilasyon alan veya ölüm görülmüştür. Bu sonuçlarına göre hastanede yatan Covid-19 hastalarında mekanik ventilasyona ilerleme veya mortalite standart bakımdan daha üstün olabilir. Fakat çalışmanın sınırlı olması kesin sonuçlara varmayı engellemektedir.
02/09/2020 İmmün plazma Kaynak NIH, FDA’in hastanede yatan Covid-19 hastalarının tedavisi için Acil Kullanım İzni verdiği immün plazma tedavisi ile ilgili açıklama yapmıştır. Açıklamaya göre, Covid-19 tedavisinde immün plazma tedavisinin önermek veya önermemek için yeterli veri bulunmamaktadır. İmmün plazma, Covid-19 hastalarının tedavisinde standart tedavi olarak düşünülmemelidir. İmmün plazmanın Covid-19 tedavisi için etkinliği ve güvenliliğine yönelik randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
01/09/2020 Favipiravir Kaynak Yayınlanan çalışmada Mart - Ağustos 2020 arasında tedavi gören 211 yatan COVID-19 hastasının klinik ve radyolojik bulguları retrospektif olarak analiz edilmiştir. 128 hastada (%58.7) pnömoni gelişmezken hafif, orta ve şiddetli pnömoni oranları sırasıyla %13.2, %18.7 ve %22.9 olmuştur. İlk basamak tedavi seçeneği olarak 52 hasta (%24.6) HCQ ve azitiromisin kombinasyonu, 57 hasta (%27) favipiravir ve 30 hasta (%14.2) favipiravir ve deksametoson kombinasyonu almıştır. HCQ ve azitiromisin kombinasyonu alan pnömoni hastalarının %63,1'i, favipravir alan hastaların %28,3'ü ve favipravir ve deksametazon alan hastaların %10'u tedavisi başarısız olarak değerlendirilmiştir. Bulgular değerlendirildiğinde favipiravir ve deksametazonun COVID-19 pnömoni hastalarında radyolojik görünüm ve klinik semptomlarda iyileşme sağlayan tek ilaç kombinasyonu olduğu sonucuna varılmıştır.
01/09/2020 Remdesivir Kaynak Retrospektif çalışmada, İtalya’da bir merkezde yoğun bakım ünitesine kabul edilen, erken erişim esasına göre remdesivir alan SARS-CoV-2 enfeksiyonu doğrulanmış mekanik ventilasyon altındaki hastalar incelenmiştir. Remdesivir ile tedavi edilen hastaların klinik özellikleri ve sonuçları aynı süre içinde hastaneye yatırılan hastalarla karşılaştırılmıştır. Çalışma bulguları, remdesivir ile tedavi edilen hastalarda önemli ölçüde daha düşük mortalite göstermiştir. 
01/09/2020 Remdesivir Kaynak "Üçüncü trimester gebeliğinde yoğun bakım ünitesinde desteğe ihtiyaç duyan ve remdesivir alan bir COVID-19 vakasını sunulmuştur. Taburcu olduktan sonra, döneminde komplikasyonsuz vajinal doğum yapmıştır. Yazarlar, gebelikte COVID-19’un acil doğum olmadan yönetilebileceğini
01/09/2020 Statinler Kaynak Toplamda 8.990 COVID-19 hastasını içeren 4 çalışmanın meta analizine göre statinlerle tedavi, COVID-19'un şiddetli veya ölümcül seyir riskini %30 oranında azaltmıştır. Mevcut kanıtlar orta ila yüksek yoğunluktaki statin tedavisinin COVID-19 tedavisi için etkili olabileceğini göstermektedir.  Sonuçların, statin kullanımının COVID-19 hastalarına zarar verdiği yönündeki düşünceleri çürüttüğü vurgulanmıştır. Yazarlar, COVID-19 hastalarında statinlerin faydalarını doğrulamak için iyi tasarlanmış randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.
01/09/2020 AZD1222 aşısı Kaynak NIH AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi aşı grubu tarafından geliştirilen AZD1222 isimli aşı adayı için NIAID ve BARDA ile işbirliği ile ABD’de faz 3 çalışmalarına başladığını duyurmuştur. Çalışmaya 80 merkezde 30bin gönüllünün dahil edilmesi planlanmaktadır.
31/08/2020 Remdesivir Kaynak FDA, Veklury (remdesivir) ilacı için mevcut acil kullanım izninin kapsamını, hastalığın ciddiyetine bakılmaksızın, şüpheli veya laboratuvar onaylı COVID-19 için hastanede yatan tüm yetişkin ve pediyatrik hastaların tedavisini içerecek şekilde genişletmiştir. FDA mevcut bilimsel verilere dayanarak, Veklury'nin hastanede yatan tüm yetişkin ve pediyatrik hastalarda şüpheli veya laboratuvar onaylı COVID-19 tedavisinde etkili olabileceğine inanmanın uygun olduğunu belirlemiştir. Ayrıca Veklury'nin bilinen ve potansiyel faydalarının, bu kullanımlar için bilinen ve potansiyel risklerden daha ağır bastığı sonucuna varmıştır.
31/08/2020 Tocilizumab Kaynak Kohort çalışmanın amacı, hiperinflamatuar durumdaki COVID-19 hastalarında tocilizumab ve kortikosteroidlerin entübasyon veya ölüm riski ile ilişkisini klinik ve laboratuvar parametrelerine göre tahmin etmektir. Çalışma İspanya’daki 778 hastayı içermiştir. Çalışma bulguları, tocilizumabın hiperinflamatuar durumu olan COVID-19 hastalarında yararlı olabileceğini göstermiştir. Randomize çalışmalar için tocilizumaba öncelik verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Daha önce kortikosteroid almış hastalarda tocilizumab kullanımı için daha fazla veriye ihtiyaç olduğu bildirilmiştir.
31/08/2020 Anakinra Kaynak Türkiye’de yürütülmüş tek merkezli retrospektif çalışmada anakinra uygulanan kötüleşme riski yüksek 17 Covid-19 hastası incelenmiştir. Çalışma sonucunda ölüm oranı %17,6 olmuştur. 1 (% 5,9) hasta düşük akımlı oksijen desteği almaya devam etmiş, 3 (% 17,6) hastanın oksijen ihtiyacı ortadan kalkmış ve 10 (% 58,8) hasta taburcu edilmiştir. Yazarlar, anakinra kullanımını öne çıkaran önemli faktörlerin komorbidite, ikincil enfeksiyon riski veya varlığı, devam eden malign hastalık olarak sıralanabileceğini belirtmiştir. Bununla birlikte, viremi durumunda anakinranın kullanımını artıran diğer faktörleri de tam doz antivirallere yanıt olmaması, antiviral yan etkiler veya antiviral tedavide başarı olmaması şeklinde sıralamıştır.
28/08/2020 - Kaynak "NIH Covid-19 tedavi kılavuzunda 27 Ağustos 2020 tarihinde bazı güncellemeler yapmıştır. Bu güncellemeler şöyledir
28/08/2020 Tocilizumab Kaynak "Retrospektif, gözlemsel çalışmada COVID-19 tanısıyla hastanede yatan ve intravenöz tocilizumab tedavisi alan 63 hasta değerlendirilmiştir. Tocilizumab, ilk semptomlardan medyan 8 gün (aralık 1–21) ve hastaneye kabulden 2 gün sonra (aralık 0–12) uygulanmıştır. Uygulama gününde 50 hastada (% 83.3) akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) tanımlanmıştır. 30. günde 36 hasta (% 60) klinik iyileşme göstermiş, 9'u (% 15) ölmüş, 33'ü (% 55) taburcu edilmiş ve 18'i (% 30) hastanede kalmıştır. 29 hastanın 13'ünde (% 44,8) başarılı ekstübasyon gerçekleştirilmiştir. Enfeksiyöz komplikasyonlar 16 hastada (% 26.7) medyan 10.5 günde görülmüştür. CRP'deki ilk düşüşte, 10. günden sonra devam etmeyen bir artış saptanmıştır. Sonuç olarak
28/08/2020 Tocilizumab Kaynak "Gözlemsel tek merkezli çalışmanın amacı, COVID-19 pnömonisi olan hastaların tocilizumab ve/veya steroidlerle erken tedavisinin daha iyi sonuçla ilişkili olup olmadığını belirlemektir. Çalışma, entübe edilmemiş ve standart tedavi (kontrol) veya standart tedavi artı erken (hastaneye yatıştan sonraki 3 gün içinde) antiinflamatuar tedavi alan COVID-19 pnömonili hastaları içermiştir. Standart tedavi, hidroksiklorokin 400 mg bid artı darunavir/ritonavir olmuştur. Antiinflamatuar tedavi, tocilizumab (intravenöz 8 mg/kg veya subkutanöz 162 mg) veya 5 gün süreyle 1 mg/kg metilprednizolon veya her ikisinin uygulamasını içermiştir. Çalışma sonuçları
28/08/2020 Anakinra Kaynak Retrospektif kohort çalışmada şiddetli COVID-19 hastalarında subkutanöz anakinra (her 6 saatte 100 mg) kullanımı incelenmiştir. Karşılaştırma grubu olarak tocilizumab ile tedavi edilen hastaların kohortu kullanılmıştır. Genel olarak, anakinra ile tedavi edilen şiddetli COVID-19 hastalarının %55.6'sı, tocilizumab ile tedavi edilen kohorttan daha düşük olmayan olumlu sonuçlar göstermiştir. Anakinranın, yüksek aminotransferazları olan hastalar için tocilizumaba potansiyel bir alternatif olabileceği ve tocilizumaba yanıt vermeyen hastalarda fayda sağlayabileceği bildirilmiştir.
27/08/2020 - Kaynak Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 aşı adayları listesini güncellemiştir. Listeye göre klinik değerlendirme aşamasında 31 aşı adayı (bunlardan 6’sı faz 3 aşamasında), pre-klinik aşamasında ise 142 aşı adayı bulunmaktadır.
26/08/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yapılan retrospektif çalışmada ayaktan tedavi edilen orta şiddetli COVID hastalarında HCQ’nun semptomlar üzerindeki etkinliği incelenmiştir. Çalışmanın primer sonlanım noktası hastaneye yatış gerekliliği olarak belirlenmiştir. 1274 hastanın verisi üzerinden yapılan analiz sonuçlarına göre HCQ maruziyeti, hastaneye yatış oranının azalmasıyla ilişkili bulunmuştur.
25/08/2020 Remdesivir Kaynak Orta şiddette COVID-19 hastalarında remdesivirin etkililiğini araştıran yeni bir çalışmayı değerlendiren makalede, standart tedaviye kıyasla 5 günlük remdesivir tedavisi için klinik önemin belirsiz olduğu küçük bir klinik fayda önerildiği belirtilmiştir. Yazarlara göre remdesivirin RCT'lerinden elde edilen sonuçlardaki bazı farklılıklar, çalışma tasarımındaki farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir: Birincisi, optimal hasta popülasyonu belirsizdir. İkincisi, optimal tedavi süresi belirsizdir. Üçüncüsü, farklı klinik sonuçlar üzerindeki etki belirsizdir. Dördüncü olarak, deksametazon veya diğer kortikosteroidlerin varlığında verildiğinde ilacın göreceli etkisi net değildir. Bazı RCT bulguları, remdesivir'in dünya çapında COVID-19 ile hastaneye yatırılabilecek milyonlarca kişinin iyileşmesini hızlandıracağını öne sürüyor. Bununla birlikte, bu ölçekte remdesivir üretmenin ve dağıtmanın maliyetleri oldukça fazladır ve en önemlisi, remdesivir'in yaygın olarak bulunan ve ucuz olan kortikosteroidlere göre artan fayda sağlayıp sağlamadığı bilinmemektedir. Sonuç olarak, belirsizlikleri ele almak ve optimal kullanımı bildirmek için tasarlanmış büyük ölçekli RCT'lerde remdesivir ile ilgili daha ileri değerlendirmelerin acilen yapılması gerekliliği bildirilmiştir.
25/08/2020 Remdesivir Kaynak Makalede remdesivirin pulmoner ilaçlar ile etkileşimleri listelenmiştir. Özetle, remdesivir hızlı bir şekilde metabolize edildiğinden, etkileşim riski son derece düşüktür. Altta yatan komorbiditeleri olan kritik derecede hasta COVID-19 hastaları ile çalışırken, klinisyenlerin makalede listelendiği gibi remdesivir ile çeşitli ilaçların birlikte uygulanmasında dikkatli olmaları ve ortaya çıkan yeni verilere dikkat etmeleri gerektiği vurgulanmıştır.
25/08/2020 Remdesivir Kaynak Yakın zamanda yayımlanmış meta-analizde network meta-analizler kullanılarak mevcut RCT kanıtlarının birleştirilmesi amaçlanmıştır. PubMed veri tabanında, başlangıçtan 7 Haziran 2020'ye kadar Covid-19 tanısıyla hastanede yatan kişiler üzerinde yapılan hem kör hem de açık etiketli RCT'ler belirlenmiş ve taranmıştır. Hem 10 günlük hem de 5 günlük remdesivir rejimleri, plaseboya kıyasla daha yüksek klinik iyileşme oranı ve daha yüksek klinik iyileşme olasılığı ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak remdesivirin, hastanede yatan Covid-19 hastaları arasında klinik faydalara sahip olabileceği bildirilmiştir.
25/08/2020 Siklesonid Kaynak İnhale siklesonidin insan bronşiyal trakeal epitel hücrelerinde MERS-CoV ve SARS-CoV-2 replikasyonları üzerinde etkisi incelenmiştir. Çalışma sonunda inhale siklesonidin, viral replikasyon-transkripsiyon kompleksini hedefleyerek SARS-CoV-2 RNA replikasyonunu bloke ettiği saptanmıştır. Farklılaşmış insan bronşiyal trakeal epitel hücrelerinde SARS-CoV-2 için etkili siklesonid konsantrasyonu (EC 90) 0.55 μM’dir. Yazarlar, siklesonidin COVID-19 hastalarının tedavisi için bir aday ilaç olduğunu belirtmiştir.
25/08/2020 - Kaynak Çin Ulusal Sağlık Komisyonu COVID-19 aşısı için yerli şirketlere 22 Ağustos’ta acil kullanım izni verdiğini açıklamıştır. Aşı adaylarının sağlık çalışanları, pandemi kontrol görevlileri ve gümrük çalışanları gibi yüksek riskli gruplara sınırlı bir süre kullanımına izin verilmiştir.
24/08/2020 Tocilizumab Kaynak Bu retrospektif kohort çalışmada, hipoksik COVID-19 hastaları analiz edilmiştir. Tocilizumab kohortu, başlangıçta ve tüm hastanede kalış sırasında daha fazla invaziv ventilasyon gerektirmiştir. Klinik iyileşmeye kadar geçen ortalama süre, herhangi bir zamanda mekanik ventilasyona ihtiyaç duyan hastalar arasında 8 gün ve tüm hastalar arasında tocilizumab içeren ve tocilizumab içermeyen kohortlarda sırasıyla 6,5 gün ve 7 gün olmuştur. Vazopresör desteği ve invazif mekanik ventilasyonun ortalama süresi, tocilizumab içeren ve tocilizumab içermeyen kohortlarda sırasıyla 2 güne karşı 5 gün ve 7 güne karşı 10 gündü. Her iki kohortta da benzer hastane kaynaklı enfeksiyon oranları görülmüştür. Sonuç olarak şiddetli COVID-19 hastalarında tocilizumab, önemli ölçüde daha kısa vazopresör desteği süresi ile ilişkilendirilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen, tocilizumab aynı zamanda daha kısa ortalama klinik iyileşme süresi ve daha kısa invaziv ventilasyon süresi ile sonuçlanmıştır.
24/08/2020 Remdesivir Kaynak "Orta şiddetli COVID-19 hastalarında (n=596) 5 veya 10 günlük remdesivir tedavisinin standart tedaviye kıyasla klinik duruma ilişkin etkililiğini, tedavinin başlamasından sonraki 11. günde belirlemek üzere randomize açık etiketli bir çalışma yürütülmüştür. 11. günde, 5 günlük remdesivir grubundaki hastalar, standart tedavi alanlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha iyi klinik duruma sahip olmuştur. 10 günlük remdesivir ve standart tedavi grupları arasında 11. günde klinik durum dağılımı önemli ölçüde farklı olmamıştır. 28. günde
24/08/2020 İmmün plazma Kaynak FDA, hastanede yatan COVID-19 hastalarında immün plazma tedavisi için acil kullanım izni vermiştir. İmmün plazma tedavisinin mortalite oranını %37 azalttığı belirtilmiştir.
24/08/2020 İnhale kortikosteroidler (ICS) Kaynak KOAH'lı gönüllülerde inhale kortikosteroid (ICS) tedavisinin SARS-CoV-2 ile ilişkili genlerin hücre ekspresyonu üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla bir çalışma yürütülmüştür. Hafif ila çok şiddetli KOAH'ı olan 63 gönüllüde uzun etkili beta-agonist (günde iki kez formoterol / budesonid 12/400 μg veya günde iki kez salmeterol / flutikazon propiyonat 25/250 μg) ile kombinasyon halinde ICS veya sadece LABA (günde iki kez formoterol 12 μg) ile 12 haftalık bir randomize, açık etiketli, paralel tedavi denemesi gerçekleştirilmiştir. Tek başına formoterol ile karşılaştırıldığında formoterol / budesonid tedavisi, SARS-CoV-2 reseptör geni ACE2'nin ve konakçı hücre proteaz geninin ekspresyonunu azaltmıştır. Bu ICS'nin KOAH'ta, SARS-CoV-2 ile ilişkili anahtar genlerin ekspresyonunu etkilediğini gösteren ilk randomize kontrollü çalışmadır.
19/08/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan çalışmada ayaktan tedavi edilen COVID hastalarında HCQ’nun güvenliliği incelenmiştir. 3 randomize çift kör, placebo kontrollü çalışmanın sonuçlarına göre en sık bildirilen advers etkiler karın ağrısı, diyare ve bulantı olmuştur. 2795 hastanın %84’ü advers etki bildirimi yapmıştır. Şikayetlerin tamamı hafif-orta şiddetli olup, HCQ tedavisi güvenli olarak değerlendirilmiştir.
18/08/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği protokole göre yürütülen çalışmada HCQ ve çinko kombinasyonunun güvenliliği incelenmiştir. 2733 hastanın dahil edildiği çalışmada 240 hastanın (%8,8) advers etkiler nedeni ile çalışmaya devam etmek istemediği belirtilmiştir. Hastaların toplam %6,4’ü tarafından advers etki bildirimi yapılmıştır. Bu bildirimlerin %2,5’i kardiyovasküler, %2,4’ü gastrointestinal şikayetler olmuştur. Bulgular HCQ’nun hafif-orta şiddetli COVID ayaktan tedavi edilen hastalarda güvenli olduğunu göstermektedir.
18/08/2020 Tocilizumab Kaynak The Lancet’te yayımlanmış, çok merkezli, retrospektif, gözlemsel çalışmada COVID-19 için yoğun bakım ünitesi (YBÜ) desteği gerektiren hastalarda tocilizumab maruziyeti ile hastaneye bağlı mortalite arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya 630 hasta verisi dahil edilmiş ve bunların %27’si tocilizumab kullanmıştır. 630 hastanın 358'i (% 57) ölmüş, bunların 102'si (% 49) tocilizumab kullanmış ve 256'sı (% 61) tocilizumab kullanmamıştır. Tocilizumab kullanımı, hastaneye bağlı mortalitede azalma ile ilişkili bulunmuştur.
18/08/2020 Tocilizumab Kaynak COVID-19 ile ilişkili sitokin salınım sendromunun (CRS) tedavisinde kullanılan Tocilizumabın (TCZ) enfeksiyon riski ve ilaçla ilgili toksisitelere ilişkin endişeler mevcuttur. Retrospektif, gözlemsel çalışmada COVID-19 hastaları arasında bu TCZ komplikasyonlarının insidansı değerlendirilmiştir. Her gruba 74 hasta dahil edilmiştir. TCZ grubunda 17 enfeksiyon (% 23) ve kontrol grubunda 6 (% 8) enfeksiyon yatıştan >48 saat sonra meydana gelmiştir. Enfeksiyonların çoğu bakteriyel pnömoni olmuştur. TCZ alan hastaların % 51'inde karaciğer fonksiyon testi değerlerinde yükselme, % 1,4'ünde nötropeni ve % 8'inde hipertansiyon gözlenmiştir. TCZ alanların ölüm oranı kontrolden daha yüksek olmuştur (% 39'a karşı % 23). Geç başlangıçlı enfeksiyonlar, TCZ alan kişiler arasında önemli ölçüde daha yaygın olmuştur. Enfeksiyonlar ve TCZ ile ilişkili toksisiteler birleştiğinde hastaların % 61'i olası bir TCZ sonrası komplikasyon geliştirmiştir.
18/08/2020 Statinler Kaynak Retrospektif analizde COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda önceki statin kullanımının daha düşük hastane içi mortalite ile ilişkisi araştırılmıştır. COVID-19 ile hastaneye yatırılan hastalarda önceki statin kullanımının daha düşük yatan hasta mortalitesi ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
17/08/2020 Tocilizumab Kaynak Bu pre-print meta analiz ve derlemede yayımlanmış vaka serilerinin Covid-19 enfeksiyonlarının tedavisinde tocilizumabın klinik etkililiğine ilişkin mevcut durumu incelenmiştir. Tocilizumab kullanan COVID-19 hastalarının mortalite oranı % 21 (251/1212) bulunmuştur.
13/08/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan metaanalizde HCQ’nun COVID tedavisinde etkinliği ve güvenliliği incelenmiştir. Metaanalize randomize kontrollü ve gözlemsel toplamda 23 çalışma dahil edilmiştir ve HCQ tedavisi alan 11029 hastanın verisi incelenmiştir. İlacın etkinliği ve güvenliliği semptomatik iyileşme, mortalite, viral klirens, göğüs tomografisindeki iyileşme ve advers etkiler üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular HCQ gruplarının mortalitesinin ve klinik iyileşmenin kontrol gruplarından anlamlı farklılık gösteremediğini ortaya koymuştur. Yalnızca 2 çalışmada tomografik olarak, HCQ grubunda iyileşmeler anlamlı olarak farklılık göstermiştir. Advers etki insidansı ise HCQ gruplarında anlamlı olarak fazla olmuştur.
12/08/2020 Kolşisin Kaynak Orta ila şiddetli COVID-19 tedavisinde kolşisinin etkisini incelemek için 38 hasta ile tek merkezli, randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma yapılmıştır. Kolşisin grubunda hastalar 5 gün boyunca günde üç kez 0.5 mg, ardından 5 gün boyunca günde iki kez 0.5 mg kolşisin ile tedavi edilmiştir. Çalışma sonunda, ortalama ek oksijene ihtiyaç duyma süresi kolşisin grubu için 3,0 (1.5-6.5) gün ve plasebo grubu için 7,0 (3.0-8.5) gün (p = 0.02) ve ortalama hastanede kalış süresi kolşisin grubu için 6,0 (4,0-8,5) gün ve plasebo grubu için 8,5 (5,5-11,0) gün (p = 0,03) olarak saptanmıştır. Kolşisin ve plasebo gruplarında sırasıyla 2. günde hastaların %53'e karşı %83'ü ilave oksijen ihtiyacını sürdürürken, 7. günde değerler %6'ya karşı %39 olmuştur. Kolşisin güvenli bulunmuş ve iyi tolere edilmiştir.
12/08/2020 Remdesivir Kaynak Remdesivir için yürütülen gözlemsel çalışmada, ABD'de faz3 çalışmaların yürütüldüğü iki hastanedeki hastaların verileri kullanılmıştır. Çalışmaya 224 hastanın verileri dahil edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre remdesivir kullanan hastalarda tüm nedenlere bağlı hastane mortalitesinde anlamlı olmasa da düşüş olmuştur. Remdesivir kullanımı artmış böbrek hasarı (AKI) riski ve karaciğer testi anormallikleri ile ilişkili bulunmamıştır. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da iyileşme süresi, klinik iyileşme ve taburculuk için oranlar kadınlarda ve siyahi veya Afrikalı Amerikanlarda daha yüksek bulunmuştur.
11/08/2020 Monoklonal antikorlar Kaynak NIH, monoklonal antikorların SARS-CoV-2 enfeksiyonunu önleyip önleyemeceğini test eden 2 Faz 3, plasebo kontrollü, çift-kör klinik çalışmanın, ABD’de hasta alımına başladığını duyurmuştur.
11/08/2020 Statinler Kaynak "Yüksek İhtisas Ünv.’den Prof. Dr. Zühal Aktuna tarafınca hazırlanan derlemede statinlerin COVID-19 tedavisinde değerlendirilebileceğine dair kanıtlar dört başlık halinde sunulmaktadır: (1) Şiddetli COVID-19 vakalarında risk faktörleri, (2) COVID-19’un kardiyovasküler komplikasyonları, (3) Statinler ve doğal immunite, (4) Statinler ve Viral Pnömoni. Derlemede, statinlerin genel olarak güvenli ilaçlar olarak değerlendirildiği
10/08/2020 Nafamostat Kaynak FDA onaylı 24 ilacın Calu-3 isimli insan akciğer hücrelerinde SARS-CoV-2’ye karşı antiviral etkinliği incelenmiştir. Antiviral etkinlikler ile karşılaştırmalı analizi sonucunda, nafamostat insan akciğer hücrelerinde en kuvvetli ilaç olarak saptanmıştır (IC 50 = 0.0022μM).
10/08/2020 Tocilizumab Kaynak "COVID-19 hastalarını içeren tek merkezli bir kohort çalışmada hastalar, sitokin fırtınası için tocilizumab alımına göre sınıflandırılmış ve kontrollerle eşleştirilmiştir. Eşleşen veri setine toplam 132 hasta dahil edilmiştir (tocilizumab = 66
07/08/2020 Hidroksiklorokin Kaynak ABD ve Kanada’da, maruziyet sonrası profilaksi olarak HCQ kullanımını test eden randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma gerçekleştirilmiştir. 821 asemptomatik hastanın dahil ediliği çalışmanın sonuçlarına göre COVID insidansı, HCQ alan katılımcılar ile plasebo alanlar arasında anlamlı farklılık göstermemiştir. HCQ, COVID tedavisinde veya maruziyetten sonraki 4 gün içinde temas sonrası profilaksi olarak kullanıldığında doğrulanmış enfeksiyonu önlememiştir.
06/08/2020 Anakinra - Tocilizumab Kaynak Anakinra ya da tocilizumab ile tedavi edilen COVID-19 ile ilişkili sitokin fırtınası olan hastaların verilerini incelemek üzere retrospektif kohort bir çalışma yürütülmüştür. Tocilizumab başlanan hastaların %96,2'si entübe edilmiş ve %13,5'i eş zamanlı kortikosteroid kullanan hastalardır. Anakinra başlanan hastaların %56.1'i entübe edilmiş ve tamamı eş zamanlı kortikosteroid kullanan hastalardır. Anakinra başlanan grupta, tocilizumab başlanan gruba kıyasla daha az hasta ölmüş ve daha fazla hasta ekstübe edilmiştir. Ancak tedavi başlangıcında hastalık şiddetindeki farklılıklar hesaba katıldığında anakinranın tocilizumab üzerindeki bu belirgin üstünlüğü istatistiksel olarak anlamını yitirmiştir. Sonuç olarak araştırmacılar entübasyondan önce sitokin fırtınasının tanımlanması ve tedavi edilmesinin spesifik antienflamatuar tedaviden daha önemli olabileceğini belirtmiştir.
06/08/2020 Anakinra Kaynak Fransa'da yapılan 22 hastayı içeren çalışmada anakinra ile tedavi edilen hastaların hiçbirinin ölmediği, oksijen gereksiniminde önemli düşüşler olduğu, mekaniz invazif ventilasyona ihtiyaç duymayarak iyileştiği bildirilmektedir. Anakinranın etkisinin 3. günde görülerek hızlı olmuştur. Toplamda ortalama 1.950 mg doz hiçbir yan etki veya bakteriyel enfeksiyon olmaksızın infüze edilmiştir. COVID-19 hastalarında erken anakinra tedavisinin akut hiperinflamatuar solunum yetmezliği için terapötik olduğu sonucuna varılmıştır.
06/08/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Bu sistematik derleme ve meta-analiz çalışması COVID-19 ve komplikasyonlarının tedavisinde kullanılan antiromatizmal hastalık tedavilerine yönelik güncel kanıtları tanımlamak için yürütülmüştür. Araştırmaya 4 randomize kontrollü çalışma, 29 kohort çalışma ve 12 vaka serisi dahil edilmiştir. 3 kohort çalışmanın meta-analizi hidroksiklorokinin mortalite ile ilişkisinin anlamlı olmadığını göstermiştir. 2 kohort çalışmanın meta-analizinde anakinra düşük mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmada hidroksiklorokin kullanımı COVID-19 mortalitesi açısından yarar veya zarar ile ilişkili bulunmamıştır. Diğer antiromatizmal hastalık tedavilerinin etkisini destekleyen kanıtların henüz kesin olmadığı bildirilmiştir.
06/08/2020 - Kaynak SARS-CoV-2 ile ilişkili potansiyel beyin mikroyapısal değişikliklerin varlığını saptamak amacıyla iyileşmiş 60 Covid-19 hastasına 3 aylık takip çalışması yapılmıştır. MR sonuçlarına göre hastaların %55’inde nörolojik bulguların devam ettiği görülmüştür. Çalışma sonunda elde edilen bulgulara göre, Covid-19’un iyileşme aşamalarında mikroyapısal ve fonksiyonel beyin bütünlüğünde olası bozulmalar olduğu belirtilmiştir.
05/08/2020 Remdesivir Kaynak FDA, remdesivir acil durum kullanımı ile ilgili sıkça sorulan bazı soruları yanıtlamıştır.
05/08/2020 Anakinra Kaynak Yakın zamanda Türk hekimler tarafınca hazırlanan vaka raporunda, anakinra ile başarılı bir şekilde tedavi edilen perikardit ile komplike olarak COVID-19’dan etkilenen bir hasta sunulmaktadır. Yazarlar, tecrübelerine dayanarak, anakinranın yan etkiler olmadan perikarditi tamamen ortadan kaldırması ve uzun süreli hastaneye yatışın önlenmesi sebebiyle COVID-19 ile ilişkili perikarditte etkili ve güvenilir bir seçenek olabileceğini bildirmektedir.
05/08/2020 Atorvastatin Kaynak Kohort çalışmada, hastanede yatan hastalarda günlük 40 mg dozda statin kullanımının COVID-19'dan kaynaklanan ölüm riskini azaltıp azaltmadığı değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yoğun bakım ünitesine başvuran COVID-19 hastalarında atorvastatin kullananlarda ölüme doğru daha yavaş bir ilerleme saptanmıştır. Yazarlar, bu gözlemsel çalışma sonuçlarının dikkate değer olduğunu belirtmiştir. Destekleyici bakımın, tedavinin temel dayanağı olmaya devam ettiğini ve çeşitli tedavilerin klinik etkinliğinin hala araştırılmakta olduğunu eklemiştir.
05/08/2020 - Kaynak NIH Covid-19 tedavi kılavuzunda güncelleme yapmıştır. Panel mekanik ventilasyon ve oksijen desteği alan Covid-19 hastalarında eğer deksametazon mevcut değil ise prednizon, metilprednizolon veya hidrokortizon gibi alternatif glukokortikoidlerin kullanılmasını önermiştir. Bu ilaçların 6 mg deksametazon dozuna eşdeğer olarak 40 mg prednizon, 32 mg metilprednizon veya 160 mg hidrokortizon dozlarında uygulanması önerilmiştir.
05/08/2020 Favipiravir Kaynak TC. Sağlık Bakanlığı’nı erişkin hasta tedavisi rehberini güncellemiştir. Rehbere göre favipiravirin ayaktan izlenecek Covid-19 olgularında kullanımı önerilmektedir.
04/08/2020 Favipiravir Kaynak Mayıs 2020'de Rusya Sağlık Bakanlığı, COVID-19 hastalarının tedavisinde favipiravirin izlenmesi için öncelikli izin vermıştır ve yapılan faz II/III pilot çalışmanın ön sonuçlarına göre 4 gün içinde hastaların %62.5'inde viral klirens sağlanmıştır. Açık etiketli randomize olarak yürütülen çalışmada ilacın iyi tolere edildiği belrtimiştir ve standart tedaviye göre güvenli bulunmuştur.
04/08/2020 IFN alfa-2 Kaynak Küba'da COVID-19 tedavisinde ulusal protokolde kullanılan interferon (IFN) alfa-2b’nin terapötik etkinliğini değerlendirmek için prospektif bir gözlemsel çalışma yürütülmüştür. Hastalara Küba Covid-19 protokolü uyarınca, oral antiviraller ve (lopinavir / ritonavir ve klorokin) IFN alfa-2b'nin kas içi veya deri altı uygulaması ile bir kombinasyonunu içeren tedavi verilmiştir. Çalışma sonunda tamamen iyileşmiş hastaların oranı, IFN ile tedavi edilenlerde IFN ile tedavi edilmeyen gruba göre daha yüksektir. Bu çalışma SARS-Cov-2 enfeksiyonu için IFN alfa-2b'nin terapötik etkinliği için ilk kanıtları olduğu belirtilmiştir.
04/08/2020 Tocilizumab Kaynak "Bu sistematik inceleme ve meta-analiz, şiddetli COVID-19 tedavisi için tocilizumabın etkililiğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Tocilizumab grubunda şiddetli COVID-19 hastalarının tüm nedenlere bağlı mortalitesi %16.2 olup, kontrol grubuna göre (% 24.1) daha düşüktür. Ancak, fark istatistiksel olarak anlamlı olmamıştır. Yoğun bakım ünitesine kabul riski, tocilizumab ve kontrol grupları arasında benzerdir. Mekanik ventilasyon gereksinimi tocilizumab ve kontrol grupları arasında benzerdir. Bununla birlikte, tocilizumab ve kontrol grupları arasındaki bu ankamlı olmayan farklılıkların, tocilizumab grubunun, kontrol grubundan daha şiddetli olan başlangıç özelliklerinin bir sonucu olabileceği belirtilmektedir. Tocilizumabın şiddetli COVID-19 hastalarına herhangi bir ek fayda sağlayacağına dair kesin bir kanıt bulunmadığı
04/08/2020 Tocilizumab Kaynak Meta-analizde tocilizumabın COVID-19 hastalarındaki faydası araştırılmıştır. 28 makaleden elde edilen tocilizumab uygulaması yapılan 991 COVID-19 hastasının verileri dahil edilmiştir. Neredeyse tüm çalışmalar tocilizumab uygulamasının güvenliliğini doğrulamıştır. Tocilizumab, özellikle ağır vakalarda COVID-19 hastalarının klinik sonuçlarını iyileştirir ve optimal uygulama zamanlaması yönetimi için rehberlik edebilir. Bununla birlikte, tocilizumab, solid nakil alıcılarında dikkatli bir şekilde kullanılabilir.
04/08/2020 Tocilizumab Kaynak Açık etiketli çalışma, hangi hastaların anti-IL-6 stratejilerinden gerçekten faydalanabileceğini ve gelecekteki randomize bir çalışmanın güvenilir ve kesin sonuçlar sağlamak için nasıl tasarlanması gerektiğini netleştirmek üzere yürütülmüştür. 46 hastaya tek bir infüzyon tocilizumab verilmiştir. Objektif klinik yanıt oranı önceden belirlenmiş eşik değerin (%30) üzerine çıkmıştır. Çalışma sonuçları, şiddetli COVID-19 pnömonili seçilmiş hastalarda solunum fonksiyonunu iyileştirmek için tocilizumabın etkililiğinin randomize çalışmalarda araştırması gerektiğini göstermiştir.
04/08/2020 Tocilizumab Kaynak Kronik COVID-19 hastalarında tocilizumab ve hidrokortizonun sitokin fırtınası üzerindeki etkisini değerlendirmek için prospektif bir gözlemsel çalışma yürütülmüştür. 8 hastaya tocilizumab, 15 hastaya hidrokortizon uygulanmıştır. Ciddi COVID-19'lu kritik hastalarda, hidrokortizon kullanımı sitokin fırtınasının daha iyi kontrol edilmesine izin vermiş, ayrıca tedavi alınan gün sayısını azaltmış, pronasyon ve yoğun bakımda kalış süresi ve negatif test sonucu alma süresini hızlandırmıştır.
30/07/2020 Kortikosteroid Kaynak "Şiddetli hiposekmi (solunum yetmezliği) olan Covid-19 hastalarında kortikostreoid kullanımının etkisini incelemek amacıyla gözlemsel kohort çalışma yürütülmüştür. Çalışmaya katılan 136 hastanın 72’sine (%53) kortikostreoid verilmiştir. kortikostreoid grubunda hastalık şiddeti artmıştır. Genel mortalite (%21’e karşı %30
29/07/2020 Remdesivir Kaynak Retrospektif çalışma remdesivir alan ve remdesivir kullanma kriterlerini karşılayan ancak ilaca ulaşılamaması sebebiyle remdesivir kullanamayan hastaları karşılaştırmıştır. Çalışma sonuçları, daha önce ön raporu yayımlanan ACTT-1 çalışmasının ön sonuçları ile uyumlu olarak remdesivir alan ve almayan grup arasındaki mortalite farkının istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte ACTT-1 çalışmasında remdesivirin tedavi süresini 15 günden 11 güne düşürdüğü bildirilmekte olup, bu retrospektif çalışmada ise remdesivir için uyumlu olan ancak ilaca ulaşılamadığı için kullanamayan hastaların ortalama iyileşme süresi 8 gün olarak bildirilmiştir. Bu sebeple araştırmacılar remdesivirin yararının henüz belirsiz olduğunu belirtmiştir. Ayrıca remdesivir kullanımı için eleme kriteri olan kreatin klerensi dakikada >30 ml hasta popülasyonunda mortalite oranı önemli oranda yüksek bulunmuş, bu popülasyonda remdesivirin yararının araştırılması gerektiği belirtilmiştir.
29/07/2020 Remdesivir Kaynak Makalede remdesivir tedavisine ilişkin yayınlanmış çalışmalar ve resmi belgeler gözden geçirilmiş ve COVID-19 hastalarındaki güncel güvenlilik bilgileri özetlenmiştir. Remdesivirin güvenlilik profili hala tamamlanmamıştır, bu sebeple advers ilaç etkileri konusunda çok dikkatli olunması gerektiği belirtilmiştir.
27/07/2020 Hidroksiklorokin Kaynak İspanya’da PCR pozitif Covid-19 hastalarında açık etiketli randomize kümeleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Kontrol kolu standart tedavi, müdahale kolu 1 kere 800 mg HCQ ve ardından 6 gün boyunca günde 400 mg HCQ almıştır. Birincil sonlanım noktası 14 gün içinde PCR onaylı semptomatik Covid-19 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya Covid-19 vakalarının sağlıklı temasları dahil edilmiş ve toplam 1.198 gönüllü standart tedavi, 1.116 gönüllü HCQ tedavisi almıştır. Birincil sonlanım noktasında veya SARS-CoV-2 bulaşmasının önlenmesinde faydalı etkilere dair kanıtlar arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Advers olay insidansı, müdahale kolunda kontrol koluna göre daha yüksek bulunmuş, ancak tedaviyle ilişkili ciddi advers olay bildirilmemiştir. Sonuç olarak HCQ ile tedavi, PCR pozitif olan sağlıklı bireylerde SARS-CoV-2 hastalığını ve enfeksiyonu önlememiştir.
24/07/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede COVID-19'lu ayakta tedavi edilen hastalarda, özellikle azitromisin ile kombinasyon halinde verilen HCQ’nun güvenliliği araştırılmıştır. Randomize, çift kör, plasebo kontrollü olarak yürütülen klinik çalışmada HCQ’nun maruziyet öncesi ve sonrası profilaksik guvenliliği advers etkiler ile incelenmiştir. 2795 hastadan alınan advers etki kayıtlarına göre en sık ortaya çıkan yan etkiler mide rahatsızlığı ve bulantı, diyare ve karın ağrısıdır. Biri plasebo ve biri HCQ grubunda olmak üzere 2 hasta atriyal aritmi nedeniyle hastaneye yatırılmıştır. Bulgulara dayanarak COVID tedavisinde HCQ kullanımının guvenli olduğu sonucuna varılmıştır.
24/07/2020 Remdesivir, Lopinavir, Homorringtonin ve Emetinin Kaynak In vitro çalışmada, daha önce koronavirüs replikasyonunu inhibe ettiği bildirilen bileşiklerin ve SARS-CoV-2 hastaları için klinik çalışmalarda halen değerlendirilmekte olan bileşiklerin in vitro antiviral etkisi değerlendirilmiştir. SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte Vero E6 hücrelerinde remdesivir, lopinavir, homorringtonin ve emetinin antiviral etkisi, sırasıyla 23.15 μM, 26.63 μM, 2.55 μM ve 0.46 μM konsantrasyonda tahmini % 50 etkili konsantrasyon ile bildirilmektedir. Halen klinik deneylerde değerlendirilen ribavirin veya favipiravir 100 µM'da inhibisyon göstermemiştir. Remdesivir ve emetin arasında sinerji gözlenmiştir ve 0.195 μM emetin ile kombine edilen 6.25 μM remdesivirin, viral verimde % 64.9 inhibisyon sağlayabildiği görülmüştür. Araştırmacılar, kombinasyon tedavinin bileşiklerin etkili konsantrasyonunun azaltılmasına yardımcı olabileceği ve daha iyi klinik faydalar sağlayabileceğini belirtmiştir.
24/07/2020 Remdesivir Kaynak Moleküler docking çalışmasında, yeni ortaya çıkan koronavirüsün RNA'ya bağlı RNA polimerazı (RdRp), halihazırda piyasada bulunan ve çeşitli virüslere karşı kullanımı onaylanmış farklı anti polimeraz ilaçları kullanılarak modellenmekte, valide edilmekte ve hedeflenmektedir. Sonuçlar, RdRp'sine sıkıca bağlandıkları için ribavirin, remdesivir, sofosbuvir, galidesivir ve tenofovir'in SARS-CoV-2'ye karşı güçlü ilaçlar olarak etkinliğini göstermektedir. Ek olarak, sonuçlar, SARS-CoV-2 suşuyla spesifik olarak mücadele etme potansiyeli yüksek olan antiviral tedaviler için guanozin türevi (IDX-184), setrobuvir ve YAK'ı önermektedir. Ayrıca araştırmacılar, daha önce FDA tarafından onaylanmadan önce test edildiklerinden bu ilaçlar için toksisite ölçümünün gerekli olmadığını vurgulamıştır.
24/07/2020 İnterferon-a2b (IFN-a2b) Kaynak İnterferon-a2b (IFN-a2b) kullanımı ve zamanlaması ile klinik sonuçlar arasındaki ilişkiyi incelemek için, 446 COVID-19 hastası ile retrospektif çok merkezli bir kohort çalışmasında yapılmıştır. Hayatta kalan hastalar arasında erken IFN-a2b alımının hastaneden taburcu olma veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramasında iyileşmesi bulguları ile ilişkili olmadığı, fakat geç IFN-a2b alımının gecikmeli iyileşme ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ek olarak, tek başına veya birlikte erken IFN-a2b ve umifenovir alımı, tek başına lopinavir / ritonavir ile yapılan tedaviye kıyasla düşük mortalite ve hızlandırılmış iyileşme ile ilişkilendirilmiştir. COVID-19'un erken safhasında IFN-a2b verilmesinin olumlu klinik yanıtlar indükleyebileceği sonucuna varılmıştır.
23/07/2020 - Kaynak Preprint makaleye göre SARS CoV virüsü hücre girişi için kalsiyum iyonlarına ihtiyaç duymakta ve SARS CoV 2 ile arasındaki benzerliğe dayanarak bu virüsünde aynı şekilde kalsiyum ihtiyacı olabileceği belirtilmiştir. Bu sebeple FDA onaylı kalsiyum kanal bloker (CCB) ilaçlarının SARS CoV 2'nin hücre kültüründe yayılmasını önlemede etkili olup olmadığı test edilmiştir. Çalışma sonuçları amlodipin, felodipin ve nifedipinin epitel böbrek ve epitel akciğer hücrelerinde SARS CoV 2 büyümesini sınırladığını göstermiştir. İki farklı hücre hattında ilaçların inhibisyon etkinliğinde bazı farklılıklar gözlemlenmiş, ancak felodopin ve nifedipin en büyük etkiye sahip olduğu görülmüştür. CCB'lerin SARS CoV 2 enfeksiyonlarını tedavi etmek için yüksek bir potansiyele sahip olduğu ve mevcut FDA onaylarının bu ilaçların hızlı bir şekilde yeniden kullanılmasına izin vereceği belirtilmiştir.
22/07/2020 - Kaynak "Makalede Covd-19 tedavisine yönelik steroidler, antiviraller, antibiotikler ve immünomodülatörler ile hastalardaki entübasyon ve ölüm arasındaki ilişki gözlemsel olarak incelenmiştir.  Steroid grubundaki hastalar metilpredzinolon, deksametazon, hidrokortizon ve prednizon ile
22/07/2020 Kortikosteroidler Kaynak Yardımcı kortikosteroidlerin Covid-19 tedavisinde etkinliğini değerlendirmek amacıyla retrospektif bir kohort çalışma yürütülmüştür. Hastalar standart tedavi olarak hidroksiklorokin ve lopinavir-ritonavir almıştır (Grup A). Daha sonra hastaların tedavi prosedürüne ek olarak yardımcı kortikosteroidler eklenmiş (Grup B) ve tedaviler karşılaştırılmıştır. Genel olarak, 92 hastanın 17'sinde (% 18.5), Grup A'da 57 hastanın 13'ünde (%22.8) ve Grup B'de 35 hastanın 4'ünde (%11.4) klinik ilerleme kaydedilmiştir (p = 0.172). 2 tedavi grubu arasında klinik ilerleme veya invaziv mekanik ventilasyon veya ölüm olan hastaların oranında anlamlı bir fark göstermemiştir. Ancak pnömonisi olanlarda, Grup B'de klinik progresyonu olan hastaların daha düşük oranlar görülmüştür. Çalışma sonunda yardımcı kortikosteroidlerin kullanımının özellikle pnömonisi olan hastalarda, klinik ilerleme, invaziv mekanik ventilasyon veya ölüm riskinin azalması ile ilişkili olduğu belirtilmiştir.
21/07/2020 - Kaynak NIH Covid-19 tedavisi için yayımlamış olduğu eşlik eden ilaçlar kılavuzunda statinler için şu önerilerde bulunmuştur: Kardiyovasküler hastalık tedavi ya da profilaksisi için statin kullanan Covid-19 hastalarında statin kullanımına devam edilmelidir. Covid-19 tedavisi için statin kullanımı klinik çalışma kapsamında olmalıdır.
20/07/2020 İnterferon beta Kaynak Synairgen firması, SNG001 (inhaler interferon beta) isimli ilacı ile hastanede yatan Covid-19 hastalarında yürüttüğü çalışmadan pozitif sonuçlar elde ettiğini açıklamıştır. Çift kör plasebo kontrollü çalışmaya 101 hasta dahil edilmiştir.  Çalışma sonunda SNG001 alan hastalarda, plaseboya kıyasla şiddetli hastalık geliştirme riski %79 daha düşük olarak bulunmuştur. SNG001 grubundaki hastalar, plasebo grubuna göre iyileşme olasılığının iki katından fazla olarak saptanmıştır. Tedavi süresi boyunca, SNG001 grubundaki hastalarda nefes darlığı ölçümü plasebo grubuna göre belirgin şekilde azalmıştır. SNG001 grubundaki hastalarda taburcu olma süresi ortalama 6 gün, plasebo grubundaki hastalar ise 9 gün olarak bulunmuştur. Plasebo grubunda 3 (%6) hasta ölmüştür. SNG001 grubunda ise ölüm olmamıştır.
20/07/2020 Kortikosteroid Kaynak COVID-19 ile hastanede yatan hastalarda kortikosteroid tedavisi ile hastane mortalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla kohort bir çalışma yürütülmüştür. Hastaneye yatırılan 1444 pozitif RT-PCR testine sahip hastalardan 559 hasta (%39) kortikosteroid almış, 844 hasta (%61) ise almamıştır. Kortikosteroid alan hastalardan 171’i (%30,6), almayan hastalardan 183’ü (21,7)’si ölmüştür. Bununla birlikte, kortikosteroidlere maruz kalma, örtüşme ağırlığı eğilim skoru ile dengelendikten sonra hastane içi mortalite ile ilişkili bulunmamıştır. Kortikosteroid alan hastalarda yoğun bakım yatış riski azalmıştır. Kortikosteroid tedavisinin olası bir avantajı, COVID-19 salgını sırasında olduğu gibi sınırlı kaynak zamanlarında Yoğun Bakım Üniteleri üzerindeki baskıyı azaltmada yararlı olabileceğidir.
17/07/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yapılan metaanalizde HCQ ve klorokinin, tek başına ve/veya azitromisinle kombine halde etkililiği ve güvenliliği incelenmiştir. 5 randomize klinik araştırma, 14 kohort çalışmanın sonuçlarının incelendiği metaanalizin, orta kesinlikteki sonuçlarına göre yatan hastalarda HCQ tek başına ve/veya azitromisinle kısa süreli mortaliteyi düşürmekte etkisiz görünmektedir. Bulguların HCQ'nun COVID tedavisinde sadece klinik çalışma bağlamında kullanılması önerilerini desteklediği belirtilmiştir.
17/07/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Devam eden RECOVERY çalışmasının ön sonuçları yayınlanmıştır. Randomize kontrollü açık etiketli olarak yürütülen çalışma HCQ ile standart COVID tedavisinin etkinliğini karşılaştırmaktadır. Bulgulara göre HCQ tedavisi alan hastaların 28 gün içinde hastaneden taburcu olma olasılıkları standart tedavi alan gruba kıyasla daha düşük olmuştur. Aynı zamanda bu hastaların başlangıçta mekanik ventilasyon ihtiyacı daha yüksektir. HCQ tedavisinin 28 günlük mortalite oranlarının düşürülmesi ile ilişkili olmadığı sonucuna varılmıştır.
17/07/2020 Klorpromazin Kaynak "Covid-19 olan yetişkinlerde klorpromazin kullanımı ve solunum yetmezliği arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gözlemsel bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmanınn birincil sonlanım noktası olay zamanı analizinde entübasyon veya ölümün bir bileşimi olarak belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen pozitif Covid-19 RT-PCR testine sahip 12.217 erişkin yatan hastadan 57'si (% 0.47) klorpromazin ile tedavi edilmiştir. Ortalama 20.8 günlük takip süresinde primer sonlanım noktası, klorpromazine grubunda 29 hastada (% 50.9) ve diğer grupta 1.899 hastada (% 15.6) meydana gelmiştir. Ana analizde, klorpromazin kullanımı ve sonuç arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunurken (HR, 1.67
16/07/2020 mRNA-1273 Kaynak Moderna firması geliştirdiği mRNA-1273 adlı aşının Faz 1 sonuçlarını NEJM’de yayınlamıştır. Çalışmaya 18-55 yaş arasında 45 gönüllü dahil edilmiştir. 3 gruba ayrılan gönüllülere 25, 100, 250 mcg dozunda aşı 28 gün arayla 2 doz uygulanmıştır. Sistemik advers reaksiyonlar özellikle en yüksek dozda olmak üzere genelde 2. aşılamadan sonra görülmüştür. 250 μg doz grubundaki üç katılımcı (% 21) bir veya daha fazla ciddi advers olay bildirmiştir. Tüm gönüllülerde anti-Sars-CoV-2 bağışıklığı oluşmuştur.
16/07/2020 Tocilizumab Kaynak Tek merkezli çalışmada tocilizumabın sekonder enfeksiyonlar veya hastane içi mortalite artışı olmadan oksijenasyon ve inflamatuar belirteçleri iyileştirdiği, bu sebeple ilerleyici Covid-19 hastaları için bir seçenek olabileceği bildirilmektedir.
16/07/2020 Statinler Kaynak Statinler için retrospektif analizler, statin tedavisinin Covid-19 hastaları için daha iyi bir klinik sonuç ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu in vitro çalışmada statinlerin Sars-Cov-2 hücre girişini azalttığı ve insan hücrelerinde yüksek ve düşük patojenik koronavirüs enfeksiyonunu inhibe ettiği gösterilmiştir. Bu sonuçların statin tedavisinin Sars-Cov-2'ye maruz kalan bireyler için ek bir risk oluşturmadığını ve bazı statinlerin Covid-19 sonuçları üzerinde hafif faydalı bir etkiye sahip olabileceğini düşündürdüğü bildirilmektedir.
14/07/2020 Tocilizumab Kaynak Retrospektif, tek merkezli analizde covid-19 hastalarında tocilizumabın güvenliliği ve etkililiği araştırılmıştır. Tocilizumab kritik hastalarda mortaliteyi, standart tedaviye kıyasla, yarıya indirmiştir. Uygulamadan hemen sonra geçici olarak solunum fonksiyonunda kötüleşme gözlenmiştir. Şiddetli enfektif komplikasyonlar tocilizumab tedavisi ile daha yaygın görülmüştür. Tocilizumab kullanımı, genel sağkalım açısındandan Covid-19'da potansiyel olarak etkili bulunmuştur. Advers olayların potansiyel oluşumu göz önüne alındığında dikkatli olunmalıdır.
14/07/2020 Tocilizumab Kaynak Gözlemsel, kontrollü çalışmada 154 ağır Covid-19 hastası değerlendirilmiştir. Çalışmada tocilizumab, süper enfeksiyon sıklığının iki kat olmasına rağmen (%54'e karşı %26), ölüm tehlikesinde %45 azalma ile ilişkili bulunmuştur.
13/07/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede HCQ’nun standart COVID tedavisine etkinlik bakımından üstünlüğü incelenmiştir. Randomize kontrolü (n=33) ve retrospektif (n=37) olarak ayrı ayrı yürütülen çalışmalarda hafif-orta şiddette COVID hastası dahil edilmiştir. Bulgulara göre çalışmalar kapsamında hastanede kalış süresi ortalama 14 gündür. RCT çalışmanın 14. gününe gelindiğinde HCQ grubunun %81’i, standart tedavi grubunun %75’i, iyileşmiştir. Retrospektif çalışma kapsamında ise 14. Güne gelindiğinde HCT grubunun %42.9, standart tedavi grubunun %55.6’sı hasta iyileşmiştir. Her iki çalışma da HCQ'nun hafif-orta COVID hastalarında viral klirens süresini kısalttığına dair sonuçlar elde edilememiştir.
13/07/2020 Remdesivir Kaynak Gilead Sciences, remdesivir için ilave veriler sunmuştur. Veriler faz 3 SIMPLE çalışmasından klinik iyileşme ve mortalite ile standart tedavi alan hastaları içeren kohortların karşılaştırmasını içermektedir. Remdesivir, standart tedaviye kıyasla, daha iyi klinik iyileşme ve mortalite riskinde %62 azalma ile ilişkili bulunmuştur. Remdesivir ile tedavi edilen ırk/etnik grupların genel hasta popülasyonu ile benzer klinik sonuçları vardır. Ayrıca pediyatrik hastaların %83'ü ve hamile hastaların %92'sinde hastalık şiddeti 28. güne kadar iyileşmiştir. Yeni bir güvenlilik sorunu tanımlanmamıştır.
13/07/2020 - Kaynak Makalede, BCG (Verem) aşısının Covid-19 üzerindeki etkisi incelenmiştir. BCG aşısı indeksinde her %10’luk artışın Covid-19 mortalitesinde %10.4’lük azalmayla ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar BCG aşısı ve Covid-19 mortalitesi arasındaki ilişikiyi ispatlamış ve BCG’nin koruyucu etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, analizler kaba ölçekli sinyallerle sınırlıdır ve dikkatle ele alınmalıdır. BCG aşılaması ile şiddetli COVID'den korunma arasında nedensellik oluşturmak için BCG aşılama klinik çalışmalarına ihtiyaç olduğu belirtilmiştir.
10/07/2020 Remdesivir Kaynak Pre-proof yayınlanan çalışma, remdesivirin SARS-CoV-2'ye karşı güçlü aktivitesine in vitro ve in vivo kanıt sağlamaktadır. Çalışmada, insan akciğer hücrelerinde ve primer insan solunum yolu epitel hücre kültürlerinde remdesivirin SARS-CoV-2 replikasyonunu güçlü bir şekilde inhibe ettiği gösterilmiştir. Makalede vurgulanan noktalar şöyledir: Remdesivir polimerazın aktif bölgesine bağlanarak tüm insan CoV'lara karşı koruma sağlar. Remdesivir primer ve sürekli insan akciğer hücre kültürlerinde SARS-CoV-2'yi inhibe eder. Remdesivirin potensi, aktif formu için hücre tipine özgü metabolizmaya bağlıdır. Terapötik remdesivir farelerde viral yükü azaltır ve sonuçları iyileştirir.
10/07/2020 - Kaynak Dünya Sağlık Örgütü, SARS-CoV-2’nin bulaşma yolları ile ilgili güncel bir açıklama metni yayınlamıştır.
10/07/2020 - Kaynak Makalede taburcu edilen Covid-19 pozitif hastalarda devam eden semptomlar incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 143 hasta, ilk COVID-19 semptomunun başlamasından ortalama 60.3 (SD, 13.6) gün sonra değerlendirilmiştir. Değerlendirme sırasında sadece 18'inde (% 12.6) herhangi bir Covıi-19 ile ilişkili semptom görülmemiştir. %32'sinde 1 veya 2 semptom ve %55'inde 3 veya daha fazla semptom görülmüştür. Hastaların %44.1'inde kötü yaşam kalitesi gözlenmiştir. Bireylerin büyük bir kısmının hala yorgunluk (% 53.1), nefes darlığı (% 43.4), eklem ağrısı (% 27.3) ve göğüs ağrısı (% 21.7) şikayetlerinin devam ettiği raporlanmıştır. Yazarlar çalışmanın bazı sınırlamaları olduğunu ve bazı hastalarda bu semptomların Covid-19’a özel olmayabileceğini belirtmiştir.
09/07/2020 Ivermektin Kaynak Yayınlanan pilot çalışmada HCQ/azitromisin kombinasyonuna ivermektin eklenmesinin COVID tedavisindeki etkinliği incelenmiştir. 16 yatan COVID hastalasına HCQ/azitromisine ek verilen tek doz 200 mcg/kg ivermectinin hastaların hastanede kalış süresinin anlamlı şekilde azalttığı belirtilmiştir. Bulgular, tedaviye eklenen ivermektinin güvenliliğin yanında klinik etkinlik ve kısa hastane yatışı süresi ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar kapsamlı prospektif çalışmaların gerekliliğini vurgulamaktadır.
09/07/2020 - Kaynak İngiltere’de Covid-19 hastası 43 hasta incelenmiş ve çeşitli ciddi beyin hastalıklarının belirtilerini gösterdiklerini bulunmuştur. Çalışma sonunda 10 hastada deliryum/psikozlu ve belirgin MRI veya BOS anormallikleri olmayan ensefalopati (sadece destekleyici bakım ile tam veya kısmi iyileşme 9/10), 12 hastada ensefalit dahil enflamatuar CNS sendromları, 9 hastada akut dissemine ensefalomyelit, 5 hastada kanama, 1 hastada nekroz ve 2 hastada miyelit olmak üzere enflamatuar CNS sendromları (n=12) ve izole edilmiş miyelit (n=1) görülmüştür. Hastalardan 10'u kortikosteroidlerle tedavi edilmiş ve bu hastaların üçüne intravenöz immünoglobulin verilmiştir. Bir hasta tam iyileşme sağlamış, 12 hastanın 10'u kısmi iyileşme sağlamış ve bir hasta ölmüştür.
09/07/2020 Anakinra Kaynak "Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacıların yayımladığı vaka raporunda klorokin ve nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlara yanıtsız kalan ancak IL-1R antagonisti (anakinra) ile başarılı bir şekilde tedavi edilen 33 yaşındaki Covid-19 ilişkili perikardit vakası sunulmuştur. Sonuç olarak
09/07/2020 Anakinra Kaynak Editöre yazılmış bir vaka raporunda tek bir tedavi olarak anakinranın Covid-19'un bağışıklık aracılı hiperinflamatuar fazında yararlı olabileceği bildirilmektedir. Sunulan Covid-19 ilişkili pnömoni vakası tek başına subkutan anakinra ile başarılı bir şekilde tedavi edilmiş ve güvenlilik problemi yaşanmamıştır. Yakın zamanda sonuçlanacak klinik çalışmaların anakinra gibi ilaçların gerçek kullanımlarını ve uygulanma zamanlarını açıklayacağı belirtilmiştir.
09/07/2020 Tocilizumab Kaynak Editöre yazılmış mektupta yazarlar pahalı bir ilaç olan IV tocilizumab çalışmalarının devam ettiğini, ancak D vitamininin IL-6 üzerinde benzer modüle edici etkilere sahip olduğu göz önüne alındığında birçok hayatı kurtarabilecek gerçekçi bir alternatif tedavi seçeneği olduğunu bildirmiştir.
09/07/2020 Tocilizumab Kaynak Preprint makalede kritik Covid-19 hastalarının tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Tocilizumab alan ve almayan hastaların sekonder enfeksiyon ve sonuçlarının prevalansı karşılaştırılmıştır. Çalışma bulguları anti-IL-6 tedavisi gibi antienflamatuar tedavilerin viral klerensi bozma, sekonder enfeksiyona yatkınlık oluşturma ve zarar verme potansiyelinin olduğuna işaret etmiştir. Yazarlar Covid-19'daki bağışıklık tepkisini daha iyi anlama ihtiyacını vurgulamıştır.
08/07/2020 Statinler Kaynak "Pre-proof makalede Covid-19 tedavisinde statinlerin güvenliliği tartışılmaktadır. Hastaneye yatırılması gereken ağır Covid-19 hastalarında statin tedavisine devam edilip edilmeyeceği belirsizdir
08/07/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan çalışmada, Güney Kore'de, 226 hafif-orta COVID hastalasının tedavisinde HCQ’nun etkinliği retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalara HCQ/antibiyotik kombinasyonu veya HCQ/standart tedavi verilmiştir. Sonuçlara göre viral klirense kadar geçen süre, hastanede kalış süresi, viral klerens ve semptom süresi açısından iki tedavi kolu arasında anlamlı farklılık elde edilememiştir. HCQ/antibiyotik tedavisinin beklenen klinik iyileşme ile ilişkili bulunmadığı belirtilmektedir. Araştırmacılar prospektif randomize çalışmaların gerekliğini vurgulamaktadır.
08/07/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Çalışmada lopinavir ve HCQ plazma konsantrasyonları ile inflamasyon markörü C-reaktif protein (CRP) değerleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Lopinavir veya HCQ alan hastaların hematolojik, karaciğer, böbrek ve inflamasyon laboratuar değerleri aynı gün incelenmiş ve seviye değişim analizleri yapılmıştır. COVID hastalarında, lopinavir uygulamasının CRP değerindeki yükselme ile ilişkili görülürken HCQ uygulamasının CRP değerleri ile ilişkisi bulunmamıştır. Benzer şekilde lopinavir sitokrom p450 3A4’ün de inhibisyonu ile ilşikili görülürken HCQ ilişkili görülmemiştir.
08/07/2020 - Kaynak Belçika ve Fransa’daki yoğun bakım ünitelerinde orta veya şiddetli COVID-19 ile ilişkili Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) hastası olan hastalarda kullanılan tedavilerin olası etkililiğini veya zararlı etkilerini tespit edebilmek için kohort gözlemsel çok merkezli kohort çalışma yürütülmüştür. Çalışmaya katılan 376 hastadan 197’si hidtoksiklorokin (HCQ) ile, 49’u lopinavir/ritonavir (L/R) ile, 50’si diğer kombinasyonlar/ilaçlar (HCQ + L/R, HCQ+ remdesivir, remdesivir) ile ve 80’i standart bakım ile tedavi edilmiştir. Çalışma sonunda orta ila şiddetli Covid-19 ARDS hastalarının çalışmada seçilen antiviraller ile tedavisinin ventilasyondan bir yararı gözlenmemiştir. Lopinavir/ritonavir tedavisinin akut böbrek hasarı ile arasında ilişki olduğu görülmüştür. Çalışmadan elde edilen verilere göre, yoğun bakımda yatan hastalara yönelik randomize kontrollü çalışmalar sonuçları sağlanana kadar bu ilaçların kullanımını desteklememektedir.
06/07/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yapılan çalışmada COVID enfeksiyonu olan, HCQ alan ve farmakolojik tedavi almayan hastaların nazofarenks swablarındaki virus miktarının değişim karşılaştırılmıştır. Hastaların çoğunun, HCQ tedavisinden bağımsız olarak swabtaki SARS-CoV-2 RNA kopyalarının sayısında kademeli bir azalma oldu görülmüştür. 106 kopyadan daha yüksek RNA yükü olan hastaların -HCQ uygulaması olsa da- daha az RNA yükü olanlara kıyasla önemli ölçüde daha sık kötüleşmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığına dikkat çekilmektedir. Ek olarak, çalışmanın sonuçları, iyileşen hastaların semptomların başlangıcından itibaren en az 18 gün boyunca virüs üretebileceğini ve HCQ tedavisinin bunu engellemediğini veya azaltmadığını göstermektedir.
06/07/2020 Remdesivir Kaynak EMA, Veklury’e (remdesivir) pnömoni gelişen ve oksijen desteği ihtiyacı duyulan yetişkin ve adölesan (12 yaş üzeri ve en az 40 kg) COVID-19 hastalarında kullanımına ilişkin şartlı pazarlama onayı verdiğini duyurmuştur.
03/07/2020 Tocilizumab Kaynak Editöre yazılmış mektupta erken ve sınırlı tocilizumab tedavisinin nüks etmiş / refraktör hematolojik malignitesi olan immünitesi zayıflamış hasta grubunda enfeksiyon riskini arttırmadığı bildirilmektedir. Tocilizumab tedavisinin kısa süreli kullanımı desteklenmektedir.
03/07/2020 Sarilumab Kaynak Regeneron ve Sanofi mekanik ventilasyon gerektiren Covid-19 hastalarında Kevzara (sarilumab) Faz 3 denemesinin birincil ve anahtar ikincil sonlanım noktalarını karşılayamadığını açıklamıştır. Çalışmada en iyi destekleyici tedaviye ek 400 mg Kevzara ve en iyi destekleyici bakım (plasebo) karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda analiz grubunda (mekanik ventilasyon gerektiren kritik hastalar) istatiksel anlamlığa ulaşmayan küçük pozitif trendler gözlenmiş ve mekanik ventilasyona ihtiyaç duymayan kritik hastalarda negatif trendler görülmüştür. Primer analiz grubunda Kevzara hastalarının %80'i ve plasebo hastalarının %77'sinde advers olay meydana gelmiştir. Hastaların en az %3'ünde ve Kevzara hastalarında daha sık meydana gelen ciddi advers etkiler çok organlı yetmezliği sendromu ve hipotansiyon olarak belirtilmiştir. Bu sonuçlara göre firmalar, daha yüksek bir Kevzara (800 mg) dozu alan ikinci bir hasta kohortu da dahil olmak üzere ABD merkezli çalışmaları durdurmuştur.
02/07/2020 Tocilizumab Kaynak Gözlemsel kohort çalışmada standart tedaviye ek olarak en az bir doz 162 mg subkutanöz (sc) tocilizumab alan sitokin salınım sendromu olan 18 yaş üstü Covid-19 hastaları değerlendirilmiştir. Sc tocilizumab hastalık aktivitesinin azaltılması ve akciğer fonksiyonunun iyileştirilmesi için umut verici bir tedavi olarak bildirilmiştir. Tocilizumab etkililiğinin randomize kontrollü çalışmalar ile kanıtlanması gerektiği belirtilmiştir.
02/07/2020 mRNA aşısı Kaynak Pfizer ve BioNtenc firmasının geliştirdiği mRNA aşısının 18-55 yaş arasındaki gönüllüler ile yaptığı faz 1/2 çalışmalarının sonuçlarını pre-print olarak yayınlamıştır. Doz başına 12 gönüllüye (10 ve 30 mcg doz) 21 gün arayla 2 doz aşı ve 12 katılımcıya 100 mcg 1 doz aşı uygulanmıştır. 9 katılımcıya plasebo verilmiştir. Çalışma sonunda, lokal reaksiyonlar ve sistemik olaylar doza bağımlı, genellikle hafif ila orta ve geçici olarak saptanmıştır. Serumda antikor seviyeleri ikinci dozdan sonra artmıştır. 10 ve 30 mcg grubunda, iyileşmiş hasta serumuna göre sırasıyla 1.8 ve 2.8 kat fazla antikor üretilmiştir.
02/07/2020 - Kaynak Sağlık Bakanlığı Covid-19 raporunu yayınlamıştır. Rapora göre doğrulanan vakaların iyileşme ve ölüm oranı sırasıyla %86,04 ve %2,57’dir. Son 7 günde Covid-19 vakalarının insidans oranı en yüksek Güneydoğu Anadolu bölgesinde saptanmıştır. En düşük ölüm oranı 15-24 yaş grubunda % 0,03 iken en yüksek ölüm oranı 80 yaş ve üstü hastalar için %26,94’dür. 1-28 Haziran tarihleri arasında hastaneye yatış yüzdesi tüm hastaneye yatışlarda %21,1 dir. Hastaneye yatırılan hastaların %7,4'ü entübe edilmiştir. Hastaneye yatırılan hastaların %93,4'ü taburcu edilmiştir.
02/07/2020 Favipiravir Kaynak Yayınlanan retrospektif çalışmada favipiravirin COVID tedavisindeki etkinliği ve optimal doz bilgisi, Taylandlı hastaların deneyimleri üzerinden paylaşılmaktadır. 247 hastanın verilerinin incelendiği çalışmanın bulgularına göre, tedavinin 7. gününde iyileşme oranı %66,7, oksijen tedavisine ihtiyaç duymayanların oranı ise %92,5 olmuştur. Tedavinin 28. gününde mortalite oranı %4,8 olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar favipiravirin umut verici etkinliğininin yanında, düşük dozda (≥45 mg/kg/gün) erken klinik iyileşme profilinin düşük kaldığını göstermektedir. Yazarlar favipiravir için optimal doz ve ilaç başlangıç zamanlamasının araştırılması gerektiğini vurgulamaktadır.
01/07/2020 Anakinra Kaynak Hakemli bir dergide yayımlanmış vaka serisi raporunda sitokin fırtınası (CSS) ve akut hipoksik solunum yetmezliği (AHRF) olan Covid-19 hastalarında mekanik ventilasyonu önlemek için anakinra tedavisi ile elde edilen klinik tecrübeler bildirilmiştir. Çalışma verileri CSS kanıtı olan Covid-19 hastalarında AHRF başlamadan önce başlatılan anakinra tedavisinin faydalı olabileceğine işaret etmektedir. Araştırmacılar, çalışmadaki hasta seçimi ve tedavi yaklaşımının anakinranın etkililik ve güvenliliğini belirlemek üzere yürütülecek klinik çalışmalar için göz önünde bulundurulması gerektiğini bildirmiştir.
01/07/2020 Tocilizumab Kaynak Retrospektif çalışmada ağır-kritik Covid-19 hastalarına ilaca erken erişim programı kapsamında tocilizumab tedavisi potansiyel antiviral ajanlar ile kombinasyon olarak uygulanmıştır. Tocilizumabın ilk enjeksiyonu klinik parametrelerde, inflamatuar bulgularda ve oksijen desteğinde hızlı iyileşmeler sağlamıştır. Ancak tocilizumab viral eliminasyonu ya da virüse spesifik IgG üretimini etkilememiştir. Ayrıca iyi yanıt veren hastalara kıyasla, hızla kötüleşen hastalarda ferritin ve CRP oranı anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgular tocilizumabın ağır-kritik Covid-19 hastalarında faydalı etkilerine işaret etmektedir, ancak bazı durumlarda kurtarıcı tedavi olarak metilprednisolon ilavesi gerekli olmaktadır.
30/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan çalışmada kronik hastalığı olan COVID hastalarının HCQ ile tedavi edildiklerinde enfeksiyona karşı koruma sağladığını göstermiştir. Yayına göre düşük toksisite ve klinik deneyim göz önüne alındığında otoimmün hastalıkları olan hastalarda kullanılmaya devam edilmesi gerektiği önerilmektedir, diğer risk gruplarında veya genel popülasyonda profilaktik olarak kullanılması gerekip gerekmediği bilinmemektedir.
30/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede HCQ/azitromisin kombinasyonu ile tedavi edilen COVID hastalarının elektrokardiyografik değişimler incelenmiştir. Çalışmaya katılan 51 hasta, 7 gün süreyle günde 2 kez 200 mg HCQ’ya ek, 4 gün süreyle 500 mg yükleme dozu sonrası günde 1 kez 250 mg azitromisin tedavisi almıştır. Tedavi sırasında hiçbir semptomatik aritmik olay meydana gelmediği, ayakta tedavi edilen şiddetli COVID-19 hastalarında QT aralığının yaşamı tehdit eden hiçbir değişiklik gözlenmediği belirtilmiştir.
30/06/2020 - Kaynak "Çocuklarda multisistem inflamatuvar sendromun (MIS-C) Covid-19 ile ilişkisini anlamak amacıyla New York Eyalet Sağlık Bakanlığı eyalet çapında gözlemsel çalışma yürütmüştür. 1 Mart - 10 Mayıs 2020 tarihleri arasında 191 potansiyel vaka bildirilmiştir. Hastaların hepsinde subjektif ateş veya titreme
29/06/2020 Tocilizumab Kaynak Retrospektif çalışmada standart tedavi alan şiddetli Covid-19 hastalarında tocilizumab ile tedavinin invazif mekanik ventilasyon ve ölüm riskinin düşürülmesi üzerindeki rolü değerlendirilmiştir. Sonuçlar, şiddetli Covid-19 hastalarında iv ya da sc tocilizumab ile tedavinin invazif mekanik ventilasyon ve ölüm riskini düşürebileciğini göstermiştir.
29/06/2020 Tocilizumab Kaynak Gözlemsel tek merkezli bu çalışmada Covid-19 pnömonisi olan hastaların tocilizumab ve/veya steroid ile erken tedavisinin iyi klinik sonuçlar ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Sonuçlar, tocilizumab, metilprednisolon ya da her ikisi ile yardımcı tedavinin entübe olmayan Covid-19 pnömonili hastaların sonuçlarını iyileştirebileceğini göstermiştir.
26/06/2020 Remdesivir Kaynak EMA'nın insan ilaçları komitesi (CHMP), 12 yaş ve üstü adolesan ve erişkinlerde tamamlayıcı oksijen tedavisi gerektiren Covid-19 pnömonisinin tedavisi için Veklury'ye (remdesivir) şartlı pazarlama izni verilmesini önermiştir. CHMP, 30 Nisan'da başlattığı program ile remdesivir için kalite, üretim, klinik öncesi ve ön klinik veriler ile ilaca erken erişim kapsamındaki güvenlilik verilerini incelemeye başlamıştı. 5 haziranda ise pazarlama ruhsat başvurusunu almıştır. Dosyanın değerlendirilmesi, esas olarak NIAID tarafınca desteklenen ACTT-1 çalışmasının verileri ve diğer çalışmaların destekleyici verilerinin incelenmesi ardından, ürüne şartlı pazarlama izni verilmesine yönelik tavsiye kararı ile sonuçlanmıştır. Remdesivirin etkililik ve güvenliliğinin daha iyi karakterize edilebilmesi için şirket Aralık 2020'ye kadar remdesivir çalışmalarının final raporlarını ajansa sunacaktır. Mortaliteyle ilişkili final veriler ve ilacın kalitesine ilişkin diğer veriler ise Ağustos 2020'ye kadar sunulacaktır.
26/06/2020 - Kaynak İngiltere'de beyindeki COVID-19 komplikasyonlarının genişliğini araştırmak amacıyla 153 hasta ile sürveyans çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda, tam klinik detayları olan 125 hastada en çok görülen beyin komplikasyonları 77 hastada bildirilen inme idi. 39 hastada görülen değişen zihinsel durum, ensefalopati veya ensefalit ve sıklıkla genç hastalarda ortaya çıkan primer psikiyatrik tanıları ikinci en yaygın komplikasyondur.
26/06/2020 Kolşisin Kaynak Semptomatik Covid-19 pozitif ile hastaneye yatırılan hastalar arasında kolşisin alımının klinik faydasını incelemek için çalışma yürütülmüştür. 105 hastanın ile yürütülen randomize klinik çalışmada primer klinik sonlanım noktası (klinik bozulma) kontrol grubunda kolşisin grubundan daha yüksek ve klinik bozulma süresi kontrol grubunda kolşisin kolundan daha kısa bulunmuştur. Birincil biyokimyasal sonlanım noktasında (yüksek hassasiyetli troponin konsantrasyonu) bir fark gözlenmemiş, ancak kolşisin grubundaki hastalarda, kontrol grubundaki hastalara kıyasla dimerize plazma fragmanı D'de daha küçük bir artış görülmüştür. Sonuçlara göre kolşisinin Covid-19 hastalarının tedavisinde bir rolü olabileceği belirtilmiştir.
26/06/2020 - Kaynak 16 yaşında bir çocuk göğüs ağrısı ve 38.5°C ateş ile acil servise başvurmuştur ve ateş dışında tüm bulgularının normal olduğu görülmüştür. EKG’de kalp krizi olarak görülmüş ve akut miyokardit (kalp kası iltihabı) teşhisi ile aspirine başlanmış, çocuk koroner yoğun bakım ünitesine alınmıştır. Sars-CoV-2 testi pozitif çıktıktan sonra hidroksiklorokin tedavisine başlanmış ve 12. günde çocuk taburcu edilmiştir. Yazarlar göğüs ağrısı ve akut miyokarditi düşündüren pediyatrik hastalar (solunum semptomları olsun veya olmasın) SARS-CoV-2 için de test edilmesi gerektiğini belirtmiştir.
26/06/2020 Deksametazon Kaynak NIH Covid-19 tedavi rehberinde yayınlanan deksametazon çalışmasının sonuçlarına göre güncelleme yapmıştır. Duyuruda mekanik ventilasyon alan hastalarda ve mekanik ventilasyon almayan oksijen desteği alan hastalarda 10 güne kadar günde 6 mg dozda deksametazon tedavisini önerilmektedir. Oksijen desteği almayan hastalarda deksametazon kullanılmaması önerilmiştir.
25/06/2020 - Kaynak Statinlerin covid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili Çin'de yapılan bir retrospektif çalışmanın pre-proof yayınıdır. 1.219'u statin kullanan toplamda 13.981 hastanın verileri analiz edilmiştir. 28 günlük tüm sebeplere bağlı mortalite riski statin grubunda %5.2 ve statin kullanmayan grupta %9.4 olarak bulunmuştur. Bu sonuçların hastanede yatan Covid-19 hastaları için statinlerin potansiyel faydalarına işaret ettiği bildirilmektedir.
25/06/2020 Remdesivir Kaynak Makalede remdesivirin böbrek yetmezliği olan hastalardaki potansiyel riskleri değerlendirilmiştir. Remdesivir için böbrek yetmezliği olan hastalara yönelik güvenlilik verilerinin eksik olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte, sınırlı tedavi süresi, belirli hastalarda faydaların riskten ağır basabileceğini düşündürmektedir. Altta yatan karaciğer hastalığı olmayan ve sürekli ya da aralıklı olarak diyalize girmesi beklenen hastaların veya böbrek yetmezliğinin geçici olduğu düşünülen hastaların remdesivir almak için en iyi başlangıç adayları olabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak, bu hastalar için, hastalar veri eksikliği ile ilgili bilgilendirilerek remdesivirin acil durumlarda kullanılmasına izin verilmesi gerektiği belirtilmiştir.
25/06/2020 Remdesivir Kaynak Makalede tek başına IV remdesivirin akciğerdeki virüsü öldürmek için yeterli olmadığı ve mükemmel klinik etki oluşturmasının muhtemel olmadığı, bu sebeple daha etkili bir antiviral tedavi için pulmoner olarak taşınan bir doz rejiminin acil olarak çalışılması gerektiği bildirilmiştir.
25/06/2020 Tocilizumab Kaynak Tek merkezli retrospektif çalışmada anti-sitokin tedavilerinden tocilizumab tedavisi için optimal hasta seçimi değerlendirilmiştir. Çalışma bulguları tocilizumab kullanmadan standart tedavi alan daha hafif hasta grubunun tam iyileşme sağladığını doğrulamıştır. Bu bulgular bu tür ajanların erken kullanımına yönelik çalışmaların önemli olduğuna işaret etmektedir. Çalışma sonuçları tocilizumab ile tedavi edilen hastaların sitokin fırtınası riski en yüksek olan Covid-19 pnömonili hastalar olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte ölüm oranı tocilizumab grubunda %17 civarındadır. Bulgular ayrıca ventilasyonda tocilizumab alan olguların, ventilasyon almayanlara göre genellikle daha yüksek inflamasyon ve daha düşük lenfosit sayısına sahip olduğunu göstermiştir.
24/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayında yürütülmekte olan bir çalışmada serum HCQ değerleri incelenmiş ve yüksek dozlarda bile hastalarda düşük serum konsantrasyonları ile sonuçlandığı gösterilmiştir. HCQ ile yapılan randomize çalışmaların sonuçlarının yarar gösterememe veya etkinlik azlığı ile sonuçlanmasının sebebi olabileceğine de dikkat çekilmektedir. Yayınlanan sonuçlar, devam eden RECOVERY çalışmanın ön sonuçlarıdır.
24/06/2020 Ivermektin Kaynak WHO’nun bir kolu olan PAHO (Pan American Health Org.) ivermektinin COVID tedavisinde kullanılmasına yönelik duyuru yayınlamıştır. FDA tarafından onaylı ilacın, laboratuvar kültürlerindeki viral yükü azaltmada etkin olduğunu ancak COVID-19 hastalarında klinik yarar sağlayacağını gösterdiğini soylemek için yeterli olmadığı belirtilmiştir. WHO ve PAHO ilacın randomize kontrollü çalışmalara dahil edilip incelenmesini teşvik etmektedir.
23/06/2020 Deksametazon Kaynak RECOVERY çalışmasının deksametazon kolunun ön raporu pre-print olarak yayınlanmıştır.
23/06/2020 Deksametazon Kaynak Dünya Sağlık Örgütü Direktörlüğü yaptığı açıklamada Birleşik Krallık’taki çalışma sonuçlarına göre net bir fayda sağladığı görülen deksametazon için ilaç üreticilerine üretimin dünya çapında hızlı bir şekilde artırılması çağrısında bulunmuştur.
22/06/2020 Tocilizumab Kaynak Tocilizumab tedavisi alan şiddetli Covid-19 hastaları ile yürütülen retrospektif kohort bir çalışmadır. Şiddetli Covid-19 hastalarında, tocilizumab, vazopressör desteği süresindeki anlamlı olarak kısalma ile ilişkili bulunmuştur. Klinik olarak anlamlı bulunmasa da tocilizumab klinik iyileşme süresini ve invazif ventilasyon süresini kısaltmıştır.
22/06/2020 Tocilizumab Kaynak Tocilizumab tedavisi alan Covid-19 hastaları ile yürütülen gözlemsel bir çalışmanın pre-proof yayınıdır. Tocilizumab ile tedavi edilen hastalarda oksijenasyon ve inflamatuar belirteçlerin beklenenden daha yüksek sağkalım ile iyileştiği belirtilmiştir.
19/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan incelemede klorokin ve HCQ’nun kardiyak toksisitesine dair yazılan literatür gözden geçirilerek ilaçların toksik riski değerlendirilmiştir. 19 yayın ile toplamda 5652 hasta verisi incelenmiştir. Klorokin ve HCQ’nun COVID-19 hastalarının TdP/VT veya kalp krizi ve QT uzaması riski ile ilişkili görülmüştür. Kardiyak yan etki nedeniyle piyasadan çekilen ilaçlara kıyasla daha yüksek TdP insidansı ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, ilaçların QT uzaması riski düşük olan hastalarda, yeterli güvenlik izlemiyle sadece randomize klinik çalışmalar bağlamında kullanılmalıdır sonucuna varılmıştır.
18/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Dünya Sağlık Örgütü, 3 randomize kontrollü çalışma ve 2 yarı deneysel çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda hidroksiklorokin ve klorokinin COVID-19 tedavisindeki etkililik ve güvenliliği ile ilgili güncelleme yayınlamıştır. Etkililik ve güvenlilik ile ilgili mevcut kanıtların sınırlı ve düşük kesinlikte olduğu belirtilmiştir. Ayrıca standart tedaviyle karşılaştırıldığında hidroksiklorokinin genel mortalitede bir farklılıkla ilişkili olmadığı ve daha fazla advers olaya neden olabileceği açıklanmıştır.
18/06/2020 - Kaynak Makalede Covid-19’un tiroide etkisini incelemek için bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmaya hastanede yatan 84 Covid-19 hastası ile kontrol grubu olarak 73 pnömonili hasta ve 819 sağlıklı katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma sonunda TT3 ve TSH düzeylerinin Covid-19 hastalarında kontrol grubuna göre daha düşük olduğu görülmüştür. Covid-19 hasta grubunda, %61.9 hasta (52/84) tiroid fonksiyon bozukluğu ile başvurmuştur. Ciddi durumdaki hastaların hafif/orta dereceli olgulara göre tiroid fonksiyon bozukluğunun daha yüksek olduğunu saptanmıştır (% 90.4'e karşı % 50.0, p <0.001). Yazarlar Covid-19 tedavisi sırasında tiroid fonksiyonuna daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini ve taburcu olduktan sonra takip edilmesi gerektiğini vurgulamıştır.
17/06/2020 Deksametazon Kaynak Dünya Sağlık Örgütü, Birleşik Krallık’ta yürütülen çalışmada deksametazonun kritik COVID-19 hastaları için hayat kurtarıcı olabileceğini gösteren ilk klinik çalışma ön sonuçlarını olumlu bulduğunu duyurmuştur. WHO ile paylaşılan bulgulara göre, ventilatör kullanan hastalarda, tedavinin mortaliteyi yaklaşık üçte bir oranında azalttığı ve sadece oksijene ihtiyaç duyan hastalarda mortalitenin yaklaşık beşte bir oranında azaldığı gösterilmiştir. DSÖ Genel Direktörlüğü, bu tedavinin oksijen desteği veya solunum cihazına ihtiyaç duyan hastalar arasındaki ölüm oranını azaltan ilk uygulama olduğunu belirtmiştir.
17/06/2020 Anakinra Kaynak Vaka raporunda kritik Covid-19'lu hastanın anakinra ile başarılı bir şekilde tedavi edildiği bir olgu sunulmuştur. Bu rapor, şiddetli Covid-19'da meydana gelen sitokin fırtınasında çoklu organ disfonksiyonunu önlemek ve inflamasyonu azaltmak için anakinra tedavisinin güvenli ve umut veren bir strateji olabileceğini önermektedir. Olası ilişkiyi doğrulamak için daha büyük kohort gözlemlere ihtiyaç bulunduğu belirtilmiştir. Ayrıca şu anda hasta alımı devam eden klinik çalışmaların anakinranın hiperinflamasyondaki etkililiği ve güvenliliğine yönelik önemli bilgiler sağlayacağı bildirilmiştir.
17/06/2020 Anakinra Kaynak Raporda anakinra tedavisinin Covid-19'lu hemotoloji hastaları için güvenli olduğu ve akut lösemili ve yaşamı tehdit eden hiperinflamatuar sendromlu Covid-19 pnömonisi olan üç hastada klinik iyileşme ile sonuçlandığı gösterilmiştir.
17/06/2020 Anakinra Kaynak Editöre yazılmış mektupta akciğer tutulumu olan şiddetli/orta Covid-19'lu 5 hastada yüksek doz IV anakinranın erken kullanımı ile ilgili ilk deneyim sunulmuştur. Standart subkutan 100 mg/gün rejim yerine yüksek doz IV dozlarda anakinra uygulanmasının gerekçesi olarak, daha önce tecrübe edilen ikincil hemofagositik lenfohistiositoz ve sepsis gibi büyük sitokin salımı ile karakterize edilen diğer durumlar gösterilmiştir. Hastaların tamamında sistemik inflamasyon hızlı bir şekilde iyileşmiş, solunum parametreleri iyileşmiş ve oksijen destek gereksinimi azalmıştır. Tüm hastalar anakinra başlandıktan 6-13 gün sonra taburcu edilmiştir. İkincil enfeksiyonlar ya da diğer advers olaylar görülmemiştir. Araştırmacılar, standart tedaviye yüksek doz IV anakinra eklenmesinin inflamatuar belirtilerin hızlı kontrolünü sağladığını ve olumlu sonuçlar verdiğini bildirmiştir.
17/06/2020 - Kaynak "Görüş bildirilen makalede
16/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak FDA, HCQ ve klorokinin klinik araştırma dışında kullanılmamasına yönelik acil kullanım izninin uygulanabilir olmadığı gerekçesi ile iptal etmiştir. Devam eden çalışma ve ortaya çıkan bilimsel verilere dayanarak, FDA, HCQ ve klorokinin COVID-19 tedavisinde etkili olma olasılığının düşük olduğunu belirtmektedir. Yapılan açıklamaya göre, HCQ ve klorokin için önerilen doz rejimlerinin virüsü inhibe etme olasılığının düşük olduğunu gösteren veriler de dahil olmak üzere diğer yeni veriler de göz önünde bulundurulduğunda mevcut bilimsel kanıtların toplamı bir fayda eksikliğini göstermektedir.
16/06/2020 Remdesivir Kaynak Bu olgu sunumunda kritik Covid-19'lu obstetrik bir hastanın tedavisinde iyileşmiş plazma tedavisi ve sonrasında uygulanan geç dönem remdesivir tedavisi incelenmektedir. Hasta remdesivir tedavisinden 5 gün sonra ekstübe edilmiştir ve 24 saat sonra oda havasına geçirilmiştir. Remdesivir tedavisi tamamlandığında hasta taburcu edilmiştir.
16/06/2020 Remdesivir Kaynak "Editöre yazılmış mektupta
16/06/2020 Remdesivir Kaynak Derleme çalışmasında remdesivirin keşfi, etki mekanizması ve güncel klinik etkililik araştırmalarına yönelik genel bir bakış sunulmaktadır.
16/06/2020 Remdesivir Kaynak FDA remdesivir ile ilgili sağlık çalışanları için bir uyarı yayımlamıştır. Ajans, yakın zamanda tamamlanmış klinik olmayan bir laboratuvar çalışmasına dayanarak, remdesivir ve klorokin fosfat ya da hidroksiklorokin sülfatın birlikte uygulanmasının remdesivirin antiviral aktivitesinin azalmasına neden olabileciğini belirten bilgi formunu incelemektedir. Buna ek olarak FDA, sağlık çalışanları için remdesivir doz ve uygulama önerilerini açıklığa kavuşturmak ve klinik çalışmalardan elde edilen ilave güvenlik verilerini sağlamak için daha önce yayımlamış olduğu remdesivir bilgi formunu revize etmiştir. Güncellenen bilgi formu hasta ve hasta bakıcıları için alerjik reaksiyonlar ve hidroksiklorokin sülfat ya da klorokin fosfat kullanımına ilişkin uyarıları da içermektedir.
16/06/2020 Remdesivir Kaynak FDA tarafınca güncellenen, remdesivirin acil kullanımına yönelik sağlık çalışanları için güncellenmiş formdur.
16/06/2020 Remdesivir Kaynak FDA tarafınca güncellenen, remdesivirin acil kullanımına yönelik hasta ve hasta bakıcıları için hazırlanmış bilgi formdur.
16/06/2020 Tocilizumab Kaynak İspanyada hastaneye yatırılmış Covid-19 hastaları ile yürütülen çok merkezli kohort çalışmada tocilizumabın mortalite üzerinde etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, tocilizumab, daha yüksek CRP seviyeleri olan hastalarda daha düşük ölüm riski veya yoğun bakım veya ölüm oranı ile ilişkili bulunmuştur.
16/06/2020 Tocilizumab Kaynak "Çok merkezli, tek kollu, faz 2 çalışmada Covid-19 pnömonili hastalarda tocilizumabın etkililiği araştırılmıştır. Çalışmada 1221 hasta değerlendirilmiştir. Tocilizumab,önemli bir toksisite olmadan, 30. günde ölüm oranını düşürmüş
16/06/2020 Tocilizumab Kaynak Tocilizumabın (TCZ) Covid-19 hastaları ile ilişkili verilerini değerlendiren bir sistematik derleme çalışmasıdır. TCZ bir Covid-19 hastasında kullanılacaksa tarama ve izleme parametrelerinin, özellikle latent tüberküloz testi, tedavi öncesinde ve sırasında takip edilmesi önerilmektedir. Mevcut faz 3 çalışmalarının, Covid-19 için destekleyici bir tedavi seçeneği olarak TCZ'nin yerini anlamada çok önemli olacağı belirtilmiştir.
16/06/2020 - Kaynak Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı 15 Haziran tarihli durum raporunda, fayda ve potansiyel riskler göz önünde bulundurulduğunda anne sütünden bebeğe Covid-19 geçişi henüz tespit edilmemiş olup emzirmenin kesilmesi için bir nedenin bulunmadığı duyurulmuştur.
15/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Lopinavir/ritonavir ve HCQ kombinasyonunun COVID tedavisindeki etkisinin, uygulamaya başlama zamanı ile değişebileceği öngörülmektedir. Yayınlanan makalede Italya’da lopinavir/ritonavir ve HCQ tedavisi almaya semptomların başlangıcından 5 gün önce başlayan ve ilaçları semptomları başladıktan sonra alan hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. 30 günlük mortalite açısından değerlendirildiğinde gruplar arasındaki ilaç alım zamanlama farkının ilacın etkinliğine bir katıkısının olmadığı sonucuna varılmıştır.
15/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan meta-analizde standart tedaviye ek olarak uygulanan HCQ’nun, standart tedaviye göre etkinliği güvenliliğinin üstünlüğü araştırılmıştır. 3 randomize klinik çalışma ile toplamda 242 hastanın verileri incelenmiştir. Viral klirens açısından değerlendirildiğinde ek oalrak uygulanan HCQ’nun tek başına standart tedaviye göre üstün olmadığı, verilerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Yayında randomize kontrollü çalışmaların sayısının arttırılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
15/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede, Hindistan’da COVID’ten korunmak için gönüllü olarak HCQ alan sağlık çalışanlarının test geçmişleri ile HCQ almayan sağlık çalışanlarının test geçmişleri incelenmiş ve enfeksiyon insidansları karşılaştırılmıştır. Verileri incelenen 106 sağlık çalışanın 54’ünün HCQ aldığı belirtilmiştir. Karşılaştırmalı analiz sonuçlarına göre HCQ alan çalışanların anlamlı derecede daha az enfeksiyon geliştirme eğiliminde olduğu görülmüştür. Yayında randomize kontrollü çalışmaların yapılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
15/06/2020 - Kaynak Çok merkezli, retrospektif, kohort çalışmanın amacı huzurevlerinde yaşayan Covid-19 ile enfekte olmuş yaşlılarda anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri, anjiyotensin II reseptör blokörleri ve statinlerin klinik belirtilerle ilişkisini araştırmaktır. Çalışma sonuçları, statin kullanımı ve Covid-19 enfeksiyonu sırasında semptomların görülmemesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermiştir. Bu ilişkinin gücü klinik olarak anlamlı bulunmuştur. Statin kullanımının uzun süreli hastanede yatış veya ölüm gibi ciddi klinik sonuçlar üzerindeki etkileri ise yararlı yönde olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Araştırmacılar, çalışma verileri doğrultusunda, yaşlı ve zayıf insanlarda statin kullanımının Covid-19 semptomları üzerinde önemli yararlı etkiler ile ilişkili olabileceğini belirtmiştir.
15/06/2020 Fluoksetin, Essitalopram ve Paroksetin Kaynak Makelede, serotonin geri alım reseptör inhibitörlerinden fluoksetin, essitalopram ve paroksetinin SARS-CoV-2 viral replikasyonu üzerine etkisi in vitro olarak incelenmiştir. Çalışma sonunda fluoksetin 0.8 mcg/ml’lik bir konsantrasyonda SARS-CoV-2’yi inhibe etmiştir.
15/06/2020 - Kaynak Yayınlanan pre-print makalede, KOAH tedavisinde kullanılan inhale kortikosteroidlerin Covid-19 hastaları üzerindeki viral edinime veya hastalığa duyarlılığa olan etkilerini araştırmak için in vivo ve klinik çalışma yürütülmüştür. Fare modeli üzerinde yürütülen çalışma ve 40 kişilik kohort çalışma sonucunda inhale kortikosteroidlerin ACE2 ekspresyonunu azalttığı görülmüştür. Bu etkinin sebebinin inhale kortikosteroidlerin tip 1 interferonu baskılanması olarak belirtilmiştir.
15/06/2020 - Kaynak Yazışmada, ACE2 reseptörlere bağlanan koranavirüslerin diyabete neden olabileceği veya glikoz metabolizmasında değişikliklere yol açabileceği bildirilmiştir. Bu amaçla uluslararası bir araştırma grubu Covid-19 ile ilişkili diyabet hastalarının klinik verilerini kayıt altına almaya başlamıştır.
12/06/2020 - Kaynak NIH Covid-19 tedavi kılavuzunda güncellemeler yapmıştır. Remdesivir, klorokin ve hidroksiklorokin kullanma önerileri, yayınlanan son çalışmalarından elde edilen verilere göre revize edilmiştir. NIH klinik çalışma dışında klorokin ve hidroksiklorokin kullanımına karşı çıkmıştır. Solunum desteğine ihtiyaç duyan ciddi Covid-19’lu hastalarında remdesivir tedavisini önermiştir. Entübe edilmeyen ciddi Covid-19 hastalarında 5 gün remdesivir tedavisini önermiştir. Hafif ve orta şiddetli hastalar için remdesivir kullanımı için yeterli veri olmadığını belirtmiştir.
11/06/2020 Tocilizumab Kaynak Tek merkezli kohort çalışma, mekanik ventilasyon gerektiren 154 covid-19 hastasında tocilizumabın etkililiği ve güvenliliğini değerlendirmiştir. 78 hasta tocilizumab tedavisi alırken, 76 hasta tocilizumab tedavisi almamıştır. Hastalar ortalama 47 gün takip edilmiştir. Hastaların başlangıç karakteristikleri benzerdir. Çalışma sonuçlarına göre tocilizumab ölüm riskinde %45 azalma sağlamış ve sağlık durumunu iyileştirmiştir. Tocilizumab süperenfeksiyonlu hasta oranındaki artış ile ilişki olmasına rağmen, süperenfeksiyonu olmayan hastalar ile tocilizumab tedavisi alan hastalar arasındaki 28 günlük fatalite oranında fark bulunmamıştır. Araştırmacılar tocilizumabı yüksek süperenfeksiyon oluşumuna rağmen ölüm riskinin azalması ile ilişkili bulmuştur. Randomize çalışmaların gerekliliği vurgulanmıştır.
11/06/2020 Tocilizumab Kaynak Çok merkezli, retrospektif çalışmada tocilizumab ile tedavi edilen mekanik ventilasyon alan kritik sars-cov-2 enfeksiyonlu 145 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların %60'ı steroid ve %99'u hidroksiklorokin+azitromisin almıştır. Hastaların yaklaşık %85'i tek doz tocilizumab, yaklaşık %15'i 12 saat ara ile iki doz tocilizumab almıştır. Hastaların %48.3'ü yaklaşık 15 gün içerisinde taburcu edilmiştir. Ölüm oranı ise %28 olmuştur. Erken tocilizumab alan hastaların %60'ı taburcu olurken, tocilizumab tedavisine geç başlayan hastaların %18'i taburcu olmuştur. Tocilizumab tedavisine başlamak için en uygun zaman henüz belirlenmemiş olsa da, çalışma verileri entübasyondan sonraki 1 gün içerisinde verilen erken tocilizumab dozunun ölüm oranında düşüş sağladığını kuvvetle desteklemektedir. Araştırmacılar COVID-19 tedavisinde bu ajanın erken kullanımını şiddetle tavsiye etmektedir.
11/06/2020 D vitamini, magnezyum ve B12 vitamini kombinasyonu Kaynak D vitamini, magnezyum ve B12 vitamini kombinasyonu alan 50 yaş üstü Covid-19 hastaları ve almayan Covid-19 hastalarının klinik sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla kohort bir çalıma yürütülmüştür. Oksijen tedavisi gerektirmeyen 17 hastaya oral 1000 IU D3 vitamini, 150 mg magnezyum ve 500 mcg B12 vitamini verilmiştir. Kombinasyon alan hastalar kontrol grubundaki hastalara göre daha az oksijen tedavisine ihtiyaç duymuştur (%17.6’ya karşı %61.5, P=006). Yaşlı COVID-19 hastalarında vitamin kombinasyonu, oksijen desteği ve yoğun bakım desteği gerektiren hastaların oranında önemli bir azalma ile ilişkilendirilmiştir. Yazarlar vitamin kombinasyonunun tam faydasını belirlemek için daha büyük randomize kontrol çalışmalarını desteklemektedir.
10/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede HCQ’nun, lipidom ve epigenom üzerindeki etkilerle monositlerin edinilmiş bağışıklığının indüklenmesini önleyebildiği bulunmuştur. Bu nedenle HCQ’nun COVID enfeksiyonunda, anti-viral immün yanıt üzerinde yararlı bir etkiye sahip olmayabileceği düşünülmektedir.
10/06/2020 Ivermektin Kaynak Yayınlanan çalışmada ivermektinin yatan COVID hastalarının tedavisinde mortaliteye etkisi araştırılmıştır. Retrospektif olarak yapılan çalışmada 173 ivermektin alan hastanın verileri incelenmiştir. Bulgulara göre standart tedaviye ek olarak en az 200 mcg/kg oral ivermektin alan hasta grubunda, özellikle şiddetli pulmoner hastalığı olan hastaların mortalite oranlarını düşürmüştür. Tedavinin ekstübasyon oranlarına etkisi ise anlamlı olmamıştır. Ivermektinin özellikle oksijen desteğine ihtiyaç duyan COVID hastalarında mortalite oranlarını düşürmeye yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.
10/06/2020 - Kaynak COVID-19 ile hastaneye yatırılan hastalarda görülen miyokard hasarının derecesini ve ilişkili sonuçları tanımlamak için bir çalışma yürütülmüştür. Hastaların %39’unda miyokard hasarının belirtisi olan troponin seviyesi yükselmiştir. Düşük troponin yükselmelerinin dahi hastalardaki görülen ölüm vakaları ile anlamlı derecede ilişkili olduğu görülmüştür. COVID-19 ile hastaneye yatan hastalar arasında troponin yükselmesi yüksek mortalite riski ile ilişkilidir.
10/06/2020 - Kaynak EMA tarafından yapılan duyuruda ACE inhibitörü ve ARB grubu ilaçların COVID-19 ve ilişkili akut respiratuvar sendrom üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığı açıklanmıştır. Bu ilaçların COVID-19 pandemisi boyunca kullanımı ile ilgili yakın zamanda yayınlanan 20 çalışmaya ait sonuçlar doğrultusunda kullanımları ile ilgili endişeleri destekleyici bir kanıtın bulunmadığı belirtilmiştir.
09/06/2020 Remdesivir Kaynak EMA, remdesivir için beklenen koşullu ruhsatlandırma başvurusunu almıştır. Remdesivirin yararları ve riskleri kısaltılmış bir zaman çizelgesinde değerlendirilecek ve sunulan verilerin uygunluğuna göre daha fazla veri gerekip gerekmediğine bağlı olarak görüş bildirilecektir. Değerlendirmenin haftalar içerisinde tamamlanabileceği belirtilmektedir. Ayrıca EMA'nın çocuk ilaçları komitesi (PDCO) remdesivirin pediatrik araştırma planı hakkında görüş bildirmiş ve bu bir EMA kararı olarak kabul edilmiştir.
09/06/2020 Remdesivir Kaynak Remdesivirin pediatrik araştırma planı ile ilgili EMA kararıdır. EMA, Gilead Science'ın pediyatrik araştırma planını kabul etmiştir. Bu kapsamda Ağustos 2021'de sonlanacak şekilde 1 kalite çalışması, 1 klinik çalışma, 2 modelleme ve simülasyon çalışması planlanmaktadır.
09/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak KLİMİK Derneği (Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları) COVID-19 tedavisinde HCQ kullanımı konusunda görüş yayınlamıştır. Mevcut verilerin, kardiyotoksik etkilerinin olabileceğini, özellikle azitromisinle veya başka bazı ilaçlarla kombine kullanıldığında bu etkileri daha fazla olduğunu düşündürdüğü belirtilmiştir. Bu nedenlerle devam eden randomize kontrollü araştırmalar sonuçlanıncaya kadar, COVID-19 tedavisinde HCQ/azitromisin kullanımından kaçınılması, kardiyotoksisite açısından risk faktörleri olan hastalarda HCQ kullanılmamasının en akılcı yaklaşım olarak göründüğü bildirilmiştir. Diğer hasta gruplarında ise yakın izlem önerilmektedir.
09/06/2020 - Kaynak Çalışmada COVID-19 ile ilişkili inflamatuar bir fenotip gelişen 17 sağlıklı çocuk ve ergen bildirilmiştir. Çocuklarda görülen Çoklu Sistem İnflamatuar Sendromunun, Kawasaki hastalığı ve toksik şok sendromu ile benzer özellikler gösterdiği söylenmiştir.
08/06/2020 Remdesivir/Tocilizumab Kaynak "Şiddetli inflamaruar yanıtı olan benzer iki covid-19 hastasının remdesivir+tocilizumab ya da yalnızca tocilizumab ile tedavi edildiği karşılaştırmalı vaka sunumudur. Her iki hastanın da tocilizumab infüzyonu sonrasındaki 24 saat içinde CRP değerleri ve ateşi düşmüştür. Yalnızca tocilizumab alan hasta, remdesivir+tocilizumab ile tedavi edilen hastanın aksine, devam eden hemofagositik sendrom belirtileri göstermiştir. Her iki hasta da iyileşme göstermiş ve yoğun bakından tıbbi servise transfer edilmiştir. Sonuç olarak hem sistemik sitokin fırtınasının hem de doğrudan virüs kaynaklı doku hasarının kötüleşmeye katkıda bulunduğu görülmektedir. Bu sebeple araştırmacılar kombinasyon yaklaşımlarından umutlu olduklarını belirtmiştir. Remdesivirin sekonder kontrolsüz yanıt oluşmadan erken uygulanması önerilmektedir. Hiperinflamasyon durumunda ise tocilizumab kullanımı bir seçenektir
04/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede USA ve Kanada çapında yürütülen, HCQ’nun COVID tdavisindeki etkinliğinin araştırıldığı çalışmanın sonuçları paylaşılmıştır. Randomize çift-kör ve placebo kontrollü çalışmada COVID maruziyetinden sonra 4 gün içinde başlanan HCQ tedavisinin etkileri incelenmiştir. Bulgulara göre maruziyetten sonra alınan tedavinin, özellikle şiddetli semptomlar gösteren hastaların 14 gunluk COVID insidansına etkisi plaseboya göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Maruziyet sonrası 4 gün içinde profilaksi amacı ile alınan HCQ tedavisi, yüksek risk grubunda ve şiddetli hastalarda COVID’i engellemede etkisiz bulunmuştur.
04/06/2020 Immün plazma tedavisi Kaynak Makalede şiddetli ve hayati tehlikesi olan Covid-19 hastalarında standart tedaviye eklenen immün plazma tedavisinin etkisinin incelenmesi amacıyla 103 hasta ile açık etiketli, çok merkezli, randomize klinik çalışma yürütülmüştür. Çalışma sonunda sadece standart tedavi alan hasta grubu ile standart tedaviye ek immün plazma tedavisi alan grup arasında 28 gün içinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Yazarlar bunun sebebinin çalışmanın erken sonlandırılması olabileceğini belirtmiştir.
03/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan çalışmada araştımacılar Lübnan’da bir hastanedeki, HCQ/azitromisin tedavisi verdikleri COVID hastalarına dair deneyimleri paylaşmıştır. İlacın etkinliğinin Chest-CT-severity-score (CTSS) kullanılarak değerlendirildiği çalışmada 21 COVID’li pnömoni hastasının verileri incelenmiştir. Komplikasyonların önlenmesinde replikasyonun erken kontrolü çok önemli olduğu düşünülmektedir. Hafif COVID hastalarının viral klirens süresi erken HCQ/azitromisin uygulaması ile yaklaşık 5.8 gun olarak hesaplanmıştır.
03/06/2020 Anakinra Kaynak Prospektif kohort çalışmada şiddetli covid-19 hastalarında anakinra kullanımının solunum fonksiyonları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma bulgularına göre anakinra grubundaki hastaların %25'i, standart tedavi grubundaki hastaların ise %73'ü yoğun bakım ihtiyacı duymuş ya da ölmüştür. Anakinranın tedavi edici etkisi anlamlı bulunmuştur. Araştırmacılar şiddetli covid-19 hastalarında anakinra tedavisinin ciddi yan etkiler olmadan yoğun bakım ihtiyacını ve mortaliteyi azalttığını, etkililiğin doğrulanması için kontrollü çalışmaların yapılması gerektiğini bildirmiştir.
03/06/2020 Tocilizumab Kaynak Çalışmada tocilizumabın covid-19 pnömonisi olan hastaların ölüm oranı üzerindeki etkisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tocilizumab alan hastalar, hidroksiklorokin+lopinavir+ritonavir alan hastalara (kontrol) kıyasla, anlamlı derecede daha yüksek sağkalım oranı göstermiştir. Tocilizumab ile tedavi edilen hastaların %92'si, konrol grubu hastalarının ise %42.1'i iyileşerek taburcu edilmiştir. Tocilizumab grubundaki 62 hastadan 2 hasta, kontrol grubundaki 23 hastadan 11 hasta ölmüştür. Hastanede yatmaya devam eden hastalardan tocilizumab tedavisi alanların %64.8'i iyileşme sağlarken, kontrol grubundaki hastaların tamamı kötüleşmiş ve mekanik ventilasyona ihtiyaç duymuştur. Çalışma sonucunda, şiddetli covid-19 pnömonisi olan hastalarda erken tocilizumab tedavisinin sağkalımı arttıracağı ve klinik seyir açısından olumlu etkiler sağlayacağı belirtilmiştir.
02/06/2020 Remdesivir Kaynak Remdesivir için Gilead Science'ın sponsor olduğu, daha önce ön sonuçlarının duyurulduğu çalışmanın yayınıdır. Özetle, çalışma sonuçları mekanik ventilasyon gerektirmeyen ciddi COVID-19 hastalarında 5 ve 10 günlük remdesivir tedavi rejimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Çalışmada plasebo kolu bulunmadığından yararın büyüklüğü gösterilememiştir.
02/06/2020 Remdesivir Kaynak NIH'in sponsor olduğu ACTT-1 çalışmasına ait ön raporun yayınıdır. Ön bulgular özetle, COVID-19 ile hastaneye yatırılan tamamlayıcı oksijen tedavisi gerektiren hastalar için remdesivir kullanımını desteklemektedir. Remdesivir tedavisi plaseboya kıyasla iyileşme süresini kısaltmıştır. Bununla birlikte tek başına antiviral bir ilaçla tedavinin yeterli olmayacağı belirtilmiştir.
01/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak WHO’nun güvenlik endişeleri nedeniyle Solidarity çalışmasının HCQ kolunu durdurmasına yol acan, LANCET’te yayınlanan makaleye yönelik bir grup araştırmacı açık mektup yayınlamıştır. Araştırmacılar mektupta istatistiksel analizin ve verilerin işlenmesine dair hataları açıklamıştır. Çalışmada kullanılan kodun ve hamverilerin yayınlanmadığı, makine öğrenimi vb standart uygulamalara bağlı kalınmadığı, verilerin alındığı merkezlerin isimlerinin verilmemesi, hastanelerin isimlerinin açıklanmasına yönelik teklifin cevaplanmaması gibi teyit gerektiren durumların şüpheye neden olduğu belirtilmektedir.
01/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yanınlanan çalışmada HCQ/azitromisin kombinasyonu ve HCQ monoterapisinin güvenliliği incelenmiştir. Çeşitli ülkelerde farklı endikasyonlarda yapılan çalışmalardan alınan verilerle HCQ/azitromisin kombinasyonu, HCQ/sulfasalazine ve HCQ/amoksisilin kombinasyonları ile karşılaştırılmıştır. Kısa süreli HCQ tedavisinin güvenilir olduğu, ancak tedaviye azitromisin eklenmesinin kardiyovaskuler mortaliteyi ve QT uzaması riskini arttırabileceği belirtilmiştir.
01/06/2020 Hidroksiklorokin Kaynak EMA, HCQ ve klorokin kullanımına bağı ciddi kardiyak riskler konusunda hatırlatma yayınlamıştır. Sağlık çalışanlarını, bu ilaçları yazmadan önce, var olan kardiyak hastalıkları, potasyum veya magnezyum dengesizliğini, eş zamanlı ilaç kullanımı ile QT uzaması riskini göz önunde bulundurarak izlemeleri konusunda uyarmaktadır.
01/06/2020 - Kaynak Koku kaybı olan COVID-19'lu bir hastada, beyinde koku ile ilişkili bir bölgede MRG ile saptanan beyin anormalliği Jama dergisinde yayınlanmıştır. Yazarlar SARS-CoV-2'nin beyni koku alma yolundan istila edebileceğini ve sensorinöral kaynaklı koku alma işlev bozukluğuna neden olabileceğini düşünmektedir.
01/06/2020 Interferon β-1a Kaynak Yayınlanan makalede, şiddetli COVID-19 olan hastalarda Interferon β-1a'nın etkinliği ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Randomize klinik çalışmada interferon (IFN) grubundaki 42 hastaya standart tedaviye ek olarak Interferon β-1a 2 hafta boyunca haftada 3 kez 44 mcg/ml (12 milyon IU/ml) dozunda deri altına verilmiştir. Kontrol grubu standart tedavi almıştır. Çalışmanın primer sonlanım noktasında IFN grubu ve kontol grubu arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. 14. günde, IFN grubundaki hastaların %66.7'si ve kontrol grubundaki hastaların %43.6'sı taburcu edilmiştir. 28 günlük toplam mortalite IFN grubu ile kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. İlacı erken uygulama mortaliteyi önemli ölçüde azaltmıştır. Sonuç olarak klinik yanıta ulaşmak için süre değişmese de, ilacın bakım standardına eklenmesi 14. günde taburculuk oranını önemli ölçüde arttırmış ve 28 günlük mortaliteyi azaltmıştır.
29/05/2020 Remdesivir Kaynak Ema'nın CHMP komitesi 25-28 Mayıs 2020 tarihli toplantı notlarını yayımlamıştır. Toplantı notlarında remdesivir ile ilgili öneri de yer almaktadır. Remdesivir için 30 Nisanda başlatılan sürekli gözden geçirme programının ilk aşaması 15 Mayıs'ta sonuçlanmıştır. CHMP daha fazla veri talep etmiştir. Bir sonraki adım şirketin bu verileri koşullu ruhsat başvurusu ile birlikte sunması olacaktır. Şirket henüz bir başvuruda bulunmamıştır, ancak kısa süre içerisinde başvurusu beklenmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra komitenin fayda-risk incelemesini kısa sürede yapması ve bir görüş ortaya koyması beklenmektedir.
29/05/2020 Hidroksiklorokin, Favipiravir, Remdesivir, Tocilizumab Kaynak WHO, COVID-19'un hafif, orta, ciddi ve kritik fazlarına yönelik tedavi yaklaşımlarını içeren 27 mayıs tarihli bir klinik yönetim kılavuzu yayınlamıştır.Remdesivir ve tocilizumabın tedavi ya da profilaktik olarak değil klinik çalışma kapsamında uygulanması öneriliyor.HCQ (+/- azitromisin) ve favipiravir, klinik çalışmalar haricinde tedavi veya profiaksi amacıyla kullanımı önerilmemektedir. Her iki etkenin de QT uzaması nedeni ile bu kapsamda değerlendirildiği belirtilmiştir.
29/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yanınlanan derleme-metaanalizde HCQ’nun COVID tedavisinde etkinliği incelenmiştir. HCQ/azitromisin kombinasyonu ve HCQ monoterapisini inceleyen yayınlara ağırlık verilen analize toplam 26 makale ile 103.486 hastanın verileri dahil edilmiştir. Meta-analiz sonuçlarına göre HCQ ve karşılaştırma grubu arasında klinik etkinlik gostergeleri açısından anlamlı farklılık bulunamamıştır. Benzer şekilde HCQ/azitromisin kombinasyonu ve karşılaştırma grubu arasında da anlamlı farklılık bulunamamıştır. Mortalite açısından değerlendirildiğinde ise HCQ tedavisi ile oranların 1.5 kat, HCQ/azitromisin tedavisi ile 2.5 kat arttığı gorulmuştur. Radyolojik bulgular değerlendirildiğindeyse HCQ tedavisinin anlamlı klinik iyileşme sağladığı sonucuna varılmıştır.
28/05/2020 Perampanel, Carprofen, Selekoksib, Alprazolam, Trovafloksasin, Sarafloksasin, Etil biskoumasetat Kaynak Makalede, antiviral ilaçların temel hedefi olan virüsün ana proteazın (M-pro) inhibisyonunu tahmin etmek için onaylanmış ilaçların yeniden konumlandırılmasına yönelik çalışma yapılmıştır. Yedi olası SARS-CoV-2 M-pro inhibitörü (Perampanel, Carprofen, Selekoksib, Alprazolam, Trovafloksasin, Sarafloksasin ve etil biskoumasetat) denenmiştir. Carprofen ve Celecoxib, in vitro testlerde 50 uM'de sırasıyla% 3.97 ve% 11.90 M-pro inhibisyonu gösterirmiş ve uygun ilaçlar olarak seçilmiştir.
27/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede COVID tedavisinde, makrolidler ile kombine haldeki HCQ ve klorokinin otoimmün hastalık veya sıtma gibi onaylanmış endikasyonlar için kullanıldığında genellikle güvenli olmasına rağmen, güvenliğinin ve faydasının COVID-19’da zayıf kaldığı belirtilmektedir. Tek başına veya makrolid ile birlikte kullanıldığında HCQ’nun, COVID-19 için klinik yararı doğrulanamamıştır. Ilaçlar COVID-19 tedavisi için kullanıldığında mortalite ve ventriküler aritmilerin sıklığının artması ile ilişkilendirilmiştir.
27/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede, HCQ ve klorokin kullanımı ile ilişkili advers etki raporları incelenmiş olup kardiyak yan etkiler ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada HCQ ve klorokin için, FDA’in advers etki veri tabanındaki raporlar incelenmiş ve ilaçların kardiyak komplikasyonlar açısından yakından izlemenin faydalı olabileceği, HCQ’nun yüksek riskli hastalarda klorokibdeb daha güvenli olabileceği sonucuna varılmıştır. İlaçların kardiyak advers etkiler ile ilişkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirtilmiştir.
27/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan incelemede, HCQ ve klorokin tedavisi alan yatan COVID hastalarının verilerini içeren 14 çalışmanın sonuçları analiz edilmiştir. HCQ ve klorokin tedavisinin virolojik yükü azalttmasına ragmen çoğu çalışmada mortalite, solunum desteği, pnömonide etkisizlik veya ölüm ile ilişkilendirilmektedir.
27/05/2020 Ivermektin Kaynak Yayınlanan makalede ivermektinin var olan in vitro antiviral etkisine dair veriler, farmakokinetik açıdan değerlendirilmiştir. İvermektin için mevcut farmakokinetik verilerin paraziter hastalıkların tedavisinde rutin olarak kullanılan dozlarda, COVID’in inhibitör konsantrasyonlarının pratik olarak elde edilemediği belirtilmiştir. İvermektin ile yapılan herhangi bir ampirik tedavinin veya terapötik protokollere dahil edilmesinin bilimsel olarak savunulamayacağu düşünülmektedir.
27/05/2020 - Kaynak SARS-CoV-2 suşunun spike glikoproteini eksprese eden rekombinant adenovirüs tip-5 (Ad5) vektörlü COVID-19 aşısının güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve immünojenisitesini değerlendirmek amacıyla yürütülen Faz 1 çalışmasının ilk sonuçları yayınlanmıştır. 108 katılımcı ile gerçekleştirilen çalışma sonunda ciddi advers olay görülmemiştir, aşı iyi tolere edilmiştir. SARS-CoV-2'ye karşı humoral tepkiler, sağlıklı yetişkinlerde aşılamadan 28. günde zirve yapmış ve aşılamadan sonraki 14. günden itibaren hızlı spesifik T-hücresi tepkileri kaydedilmiştir.
27/05/2020 - Kaynak EMA, Utrecht üniversitesi ile iş birliği kapsamında COVID-19 aşıları için ruhsatlandırma öncesi etkililik – güvenlilik bilgilerinin elde edilebilmesi amacıyla anlaşma imzalandığını duyurmuştur. Utrecht üniversitesi tarafından yürütülecek olan ACCESS adlı projede EU ülkelerindeki 22 farklı merkezden elde edilecek araştırma verileri doğrultusunda COVID-19 aşılarının klinik pratikteki etkililikleri ve güvenlilikleri değerlendirilecek.
22/05/2020 Pitavastatin, rosuvastatin, lovastatin ve fluvastatinin Kaynak "In silico çalışmada, moleküler docking ile statinlerin covid-19 için potansiyel temel proteaz (Mpro) olup olmadıkları araştırılmıştır. Sonuçlar
22/05/2020 - Kaynak Makalede SARS-CoV-2 sonrası ortaya çıkan ilk subakut tiroidit (tiroid bezi iltihaplanması) vakası verilmiştir.
22/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede doksisiklin/HCQ kombinasyonunun huzurevlerindeki yüksek riskli orta-şiddetli semptomları olan COVID hastalarının tedavisindeki etkinliği ve güvenliliği olgu raporları üzerinden incelenmiştir. COVID tanısı konan, standart tedavinin yanında doksisiklin/HCQ kombinasyonunun da verilen hastaların klinik ve radyolojik iyileşme, yan etki ve ölüm oranları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yüksek riskli hastaların klinik iyileşme oranlarındaki artış, hastaneye yatış ihtiyacında ve mortalitedeki düşüş ile tedavi arasında anlamlı ilişki görülmüştür.
20/05/2020 Remdesivir Kaynak Remdesivir ile birlikte anakinra tedavisinin klinik iyileşme sağladığı bir pre-proof olgu sunumudur. Hastaya ilk olarak lopinavir/ritonavir ve hidroksiklorokin tedavileri başlanmıştır. Azitromisin ve seftriakson ampirik tedavileri ile devam edilmiştir. Hastaneye yatışının 7. gününde klinik durumu kritik hale gelmiştir. İnflamatuar bozukluklar ve hastanede tocilizumab olmaması sebebiyle hastaya anakinra (7 gün süresince 6 saatte bir sunkutanöz 100 mg) başlanmıştır. İlaveten lopinavir/ritonavir tedavisi kesilerek IV remdesivir tedavisine başlanmıştır. Hastaneye yatışın 16. gününde hastanın solunum fonksiyonunda önemli bir iyileşme kaydedilmiştir. Bu rapor COVID-19 hastalarında anakinra tedavisinin potansiyel rolüne dikkat çekmektedir.
20/05/2020 Remdesivir Kaynak "Çalışmada, remdesivirin COVID-19 vaka sunumları ve yayımlanan 1 randomize klinik çalışmasından gelen veriler ile sistematik fayda-risk analizi yapılmıştır. Analize göre risk verileri yalnızca 1 çalışmada mevcut olup, remdesivir alan hastalarda (%18) plasebo grubuna (%26) kıyasla daha az ciddi advers olay bildirilmiştir, ancak remdesivir grubundaki daha fazla hasta advers olaylar sebebiyle tedaviyi bırakmıştır. Klinik araştırma ön sonuçları, remdesivir için plaseboya kıyasla uygun bir fayda-risk profili olduğunu düşündürmektedir
20/05/2020 Remdesivir Kaynak Remdesivir için İtalya'daki bir merkezde erken erişim programı kapsamında yürütülen açık etiketli çalışma, remdesivirin advers olayların daha az görüldüğü yoğun bakım gerektirmeyen hastalara fayda sağlayabileceğini göstermiştir. Bu bir pre-proof yayındır.
20/05/2020 Remdesivir Kaynak Remdesivirin farmakoloji ve klinik etkilerinin sistematik literatür araştırması olan başka bir pre-proof yayındır. Remdesivirin ilk erken erişim kapsamında kullanıldığı çalışma sonuçları oldukça iyi bir sonuç göstermiştir, ancak kontrol kolu olmadığından değerlendirmek zordur. Wuhan'daki ilk plasebo kontrollü, çift-kör, randomize çalışma kontrole kıyasla önemli bir fayda bulamamıştır. Başka bir benzer çok uluslu çalışmanın ön sonuçları mortalitede bir fark oluşturmaksızın iyileşme süresini hızlandırdığını göstermiştir. Remdesivir kabul edilebilir bir yan etki profili göstermiştir. Gelecek çalışmaların sonuçları beklenmektedir.
20/05/2020 Tocilizumab Kaynak Tocilizumabın ciddi COVID-19 hastalarında kullanımını içeren çok merkezli, açık etiketli, tek kollu prospektif pilot bir çalışma yayımlanmıştır. Çalışmada 63 hasta değerlendirilmiştir. Solunum ve laboratuvar parametrelerinde anlamlı iyileşmeler kaydedilmiştir. Mortalite %11 olarak belirlenmiştir. TCZ tedavisi, hastaneye yatıştan sonraki 6 gün içerisinde sağkalım olasılığının artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ciddi COVID-19 hastalarında TCZ tedavisinin güvenli bir seçenek olabileceği bildirilmektedir.
20/05/2020 - Kaynak Makalede, 27 haftalık prematüre doğan ve 8 haftalık iken nefes darlığı şikayeti ile hastaneye yatırılan prematüre bebeğe ait olgu sunumu verilmiştir. Sepsis ve çoklu organ yetmezliği görülen bebekte ilk olarak antimikrobiyal ve antiviral tedavi uygulanmış, durumu kötüleşen ve covid-19 testi pozitif olan bebekte remdesivir tedavisine başlanmıştır. Yazarlar remdesivirin bebeğin klinik iyileşmesinde önemli olduğunu düşünmediğini ve sonuç olarak özellikle bebeklerin hastalığı çok ağır geçirebileceğini belirtmiştir.
20/05/2020 - Kaynak SARS, MERS ve COVID-19'un psikiyatrik ve nöropsikiyatrik sunumlarını değerlendirme amacıyla yayınlanan meta analize göre, SARS-CoV-2'nin hastaların önemli bir kısmında akut deliryuma neden olabileceği bildirilmiştir. Klinisyenler uzun vadede depresyon, anksiyete, yorgunluk, travma sonrası stres bozukluğu ve daha nadir görülen nöropsikiyatrik sendromlar olasılığının farkında olmaları konusunda uyarılmıştır.
20/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Makalede elektronik tıbbi kayıtlar (EMR) kullanılarak toplanan verilerin HCQ tedavisi alanların demografik özellikleri ve komorbiditelerin de hesaba katılarak analiz edildiği sonuçlar paylaşılmaktadır. HCQ ile tedavi edilen yatan hastaların HCQ tedavisi almayan hastaların verileri mortalite veya mekanik ventilasyon ihtiyacı açısından retrospektif olarak değerlendirildiğinde HCQ’nun fayda göstermedi belirtilmektedir.
20/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yanınlanan derleme-metaanaliz makalesinde COVID-19 tedavisinde HCQ tedavisinin etkinliği ve güvenliliği değerlendirilmiştir. Randomize kontrollü ve gözlemsel çalışmaların dahil edildiği analizde semptomatik iyileşme, mortalite, viral klirens, göğüs tomogrofilerindeki değişim ve advers etkiler incelenmiştir. Sonuçlara göre HCQ alan grupların mortalite değerleri diğer gruplardan anlamlı olarak farklı bulunamamıştır. Klinik kötüleşme veya semptomatik iyileşmenin olmaması ve viral klirens de aynı şekilde diğer gruplardan anlamlı olarak ayrılmamaktadır. Göğüs tomogrofilerinde ise HCQ kullanan hastalarda anlamlı ölçüde iyileşme gözlenmiştir. Bu veriler ışığında araştırmacılar HCQ kullanımını tavsiye etmemektedir.
18/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yanınlanan derleme/meta-analiz makalesinde, COVID-19 tedavisinde HCQ –azitromisin ile kombine veya monoterapi şeklinde- herhangi bir klinik yarar göstermemesine ek olarak tedavinin bilinen yüksek yan etki profilinin yanında yüksek mortalite oranı ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, çalışmaların çoğunun randomize olmaması nedeniyle, sonuçların güvenilirliği için kapsamlı randomize klinik çalışmalar ve metaanalizlere ihtiyaç duyuldğu belirtilmektedir.
18/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak FDA sağlık çalışanlarının, COVID tedavisi için QT aralıklarını uzatabilen ve aritmilere neden olabilen ilaçlarla (özellikle azitromisin ile kombine halde kullanılan HCQ veya klorokin gibi) tedavi edilen hastaların QT aralıklarının EKG ile uzaktan izlenebilmesine olanak sağlayan G Medical programına yeni VSMS ECG patchi yayınladığını duyurmuştur. Yeni programın kritik hastaları takibi için uygun olmadığı, sağlık çalışanlarının virüse maruz kalmasını engellemek amacı ile geliştirildiği belirtilmiştir.
18/05/2020 - Kaynak NIH Covid-19 tedavi kılavuzunda birtakım güncellemeler yapmıştır. 1) Kılavuza antitrombotik tedavi başlığı eklenmiştir. Covid-19’dan yatan hastalarda trombotik olayların izlenmesini ve şüpheli durumlarda antitrombotik ajanların kullanımı önerilmiştir. 2) Remdesivirin sadece ağır hastalarda kullanımı önerilmiştir. 3) Yüksek doz klorokinin (10 gün boyunca günde 2 kez 600 mg) toksisitesi göz önüne alındığında kullanılmamasını önermiştir.
18/05/2020 - Kaynak Everlywell Inc. tarafından geliştirilen ve evde uygulanabilen ilk COVID-19 test kiti FDA tarafından onaylandı. Hastalar tarafından toplanan nazal sürüntü örnekleri anlaşmalı laboratuvarlarda analiz edilerek hastalara online olarak geri bildirilebilecek.
15/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Makalede hidroksiklorokinin, pnömoni geliştiren COVID-19 pozitif hastaların tedavisindeki etkinliği değerlendirilmiştir. Karşılaştırmalı gözlemsel olarak yürütülen çalışmada 600 mg HCQ veya standart tedavi alan 181 hastanın verileri incelenmiştir. Analiz edilen verilerle 21. günde yoğun bakım ünitesine aktarılmadan sağkalım oranı HCQ grubunda % 76 ve kontrol grubunda ise %75 olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın son günü genel sağkalım oranı ise HCQ grubunda %89 kontrol grubunda ise %95 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, oksijen takviyesi gerektiren COVID-19 hastalarında kullanımını desteklememektedir.
15/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Makalede standart tedaviye eklenen HCQ’nun COVID-19 pozitif hastaların tedavisindeki etkinliği değerlendirilmiştir. Çok merkezli açık etiketli ve randomize kontrollü olarak yürütülen çalışmaya 150 hafif orta şiddetli COVID hastalsı dahil edilmiştir. Çalışmanın sonlanım noktası şiddetli akut solunum sendromunun sonu 28. güne göre negatif dönüşüm olarak belirtilmiştir. Standart tedaviye ek HCQ alan grupta 28. günde negatif dönüşüm olasılığı, yalnızca standart tedavi alan gruba benzer şekilde % 85.4 olarak hesaplanmıştır. HCQ uygulamasının hafif-orta şiddette COVID hastalarında tek başına standart tedaviye kıyasla anlamlı bir negatif dönüşüm sağlayamamıştır.
15/05/2020 İmmün plazma yöntemi Kaynak Amerikada immün plazma yönteminin güvenilirliği 5000 şiddetli (%66’sı yoğun bakımda) Covid-19 hastası ile incelenmiştir. Transfüzyondan sonraki ilk 4 saatte ciddi advers olayların insidansı mortalite oranı (%0,3) dahil olmak üzere <%1 olarak bulunmuştur. Bildirilen 36 cidi advers olaylardan sadece 2’si tedaviyi uygulayan hekim tarafından immün plazma yöntemi ile ilişkili bulunmuştur. 7 günlük mortalite oranı %14,9 olarak belirtilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hasta popülasyonu ve beklenen ölüm oranları göz önüne alındığında, elde edilen ölüm oranının yüksek olmadığı bildirilmiştir.
15/05/2020 Ribavirin Kaynak Goethe ve Frankfurt üniversitesinden araştırmacılar yaptıkları çalışmalar ile SARS-CoV-2’nin hücre yolaklarını belirlemiş ve bu yolakların inhibisyonunun insan hücrelerinde viral replikasyonu önlediğini bulmuşlardır. İnhibitör olarak kullandıkları moleküllerden biri olan ribavirin için Kanada'da Bausch Health Americas şirketi 50 katılımcı ile Faz 1 klinik çalışması başlatmıştır.
15/05/2020 Anakinra Kaynak The Lancet'te yayımlanan kohort çalışma yoğun bakımda olmayan, orta-şiddetli ARDS'si olan, standart hidroksiklorokin ve lopinavir+ritonavir tedavisi alan, non-invazif ventilasyon gerektiren COVİD-19 hastalarında anakinra tedavisini değerlendirmiştir. İlave anakinra (günde iki kez 5mg/kg IV [yüksek doz] ya da günde iki kez 100 mg SC [düşük doz]) alan hastalar ile almayan hastalar karşılaştırılmıştır. Yüksek doz anakinra tedavisi hastaların %72'sinde klinik iyileşme sağlamıştır. Çalışma sonuçlarına göre yüksek doz anakinra tedavisi güvenli bulunmuştur.
14/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak "Makalede hidroksiklorokin ile ilgili yayınlanmış çalışmalar ve klinik araştırma verileri ışığında mevcut kanıtlar analiz edilip değerlendirilmiştir. İncelenen çalışmaların üçü in vitro, ikisi açık etiketli randomize olmayan klinik çalışma, ikisi açık etiketli randomize klinik çalışma, biri geniş çalplı bir gözlemsel çalışma, biri follow up çalışması ve ikisi retrospektif kohort çalışmalardır. Bulgulara göre HCQ in vitro hücre hatlarında SARS-CoV-2'yi inhibe etmede etkili görünmektedir. Bununla birlikte, klinik çalışma sonuçları güçlü kanıtlar olarak görülmemektedir. Mevcut kanıtların genel kalitesinin ""çok düşük"" ile ""düşük"" olduğu belirtilmiştir. İn vitro hücre kültürü bazlı viral inhibisyon verileri, COVID-19'lu hastalarda hidroksiklorokin kullanımı için yeterli değildir."
14/05/2020 - Kaynak Covid-19 pandemisi sırasında çocuklarda görülen yeni hastalığa dair ilk makale bugün Lancet dergisinde yayınlanmıştır. İtalya’da yapılan gözlemsel çalışma sonucu Covid-19 salgını sonrasında çocuklarda gelişen Kawasaki sendromu benzeri hastalığın 30 kat arttığı görülmüştür.
13/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede HCQ veya azitromisin tedavisi almış olan 1438 hastanın ölüm oranları retrospektif olarak incelenmiştir. Verilere göre yalnızca HCQ alan gruptaki ölüm oranları yalnızca azitromisin ve HCQ/azitromisin kombinasyonunu alan grubunkine benzer bulunmuştur. Ek oalrak HCQ/azitromisin kombinasyonunu alan hastaların diğerlerine göre çalışma süresince 2 kat fazla ani kalp durması yaşadığı belirtilmilştir. Çalışma sonuçlarının FDA ve NIH verileri ile uyumlu olduğuna dikkat çekilmektedir.
13/05/2020 Kaynak
13/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Makalede COVID tedavisinde kullanılan HCQ’nun oküler toksisite ve görme problemleri gibi yan etkilere ne sıklıkta neden olduğu incelenmiştir. Meta-analiz çalışması olarak sunulan makalede, oküler toksisiteyi yan etki olarak bildiren 11 çalışma incelenmiş ve insidansı %3,4 olarak tahmin edilmiştir. Çalışmada heterojenite yüksek olsa da sonucun dikkate değer olduğu belirtilmektedir.
13/05/2020 Kaynak
13/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan meta-analizde HCQ’nun COVID tedavisindeki etkinliği ve guvenliliği incelenmiştir. 5 çalışma ile 677 hasta verisinin dahil edildiği çalışmada, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında HCQ uygulaması, azitromisinle kombine halde veya tek başına yararlı etki göstermiş ve hastalığın ilerleme seyrinde düşüşe neden olduğu sonucuna varılmıştır, ancak tedavi grupları arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Makalede HCQ ve azitromisin arasındaki olası sinerjik etkiye dikkat çekilmesine ragmen, HCQ kullanımı COVID hastalarındaki mortaliteyle ilişkili bulunmuştur.
13/05/2020 - Kaynak İnsan akciğer hücreleri üzerinde yapılan çalışmada 24 ilacın SARS-CoV-2’ye karşı antiviral etkinliği incelenmiştir. Antiviral aktivitelerin karşılaştırmalı analizi, nafamostatın insan akciğer hücrelerinde en güçlü ilaç olduğunu ortaya çıkarmıştır. Makalede nafamostat Japonya ve Kore’de 10 yıldan fazla süredir kullanılan güvenli bir ilaç olduğu ve Covid-19 için faz 2 ve faz 3 çalışmalarını takiben hızlıca kullanılabileceği belirtilmiştir.
12/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Yayınlanan makalede HCQ veya azitromisin tedavisi almış olan 1438 hastanın ölüm oranları retrospektif olarak incelenmiştir. Verilere göre yalnızca HCQ alan gruptaki ölüm oranları yalnızca azitromisin ve HCQ/azitromisin kombinasyonunu alan grubunkine benzer bulunmuştur. Ek oalrak HCQ/azitromisin kombinasyonunu alan hastaların diğerlerine göre çalışma süresince 2 kat fazla ani kalp durması yaşadığı belirtilmilştir. Çalışma sonuçlarının FDA ve NIH verileri ile uyumlu olduğuna dikkat çekilmektedir.
12/05/2020 Hidroksiklorokin Kaynak Preprint olarak yayınlanan makalede (henuz hakemli incelemeden geçmemiştir) etkinliği ve güvenliliği tartışmalı olan HCQ/azitromisin tedavisine Çinko eklenerek tedavi edilen hasta verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada 411 yatan hastaya HCQ/azitromisin/çinko, 521 yatan hastaya HCQ/azitromisin tedavisi verilmiştir. Elde edilen bulgulara göre tedaviye çinko eklenmesi yatış, ventilasyon ve yogun bakım süresinde iyileşme sağlamamıştır. Ancak taburcu edilen sayısını arttırmış, ventilasyona ihtiyaç duyan hasta sayısını, mortaliteyi ve hastaların yogun bakım ihtiyacını düşürmüştür. HCQ’nun aynı zamanda çinkonun hücrelere tranferini sağlayan bir transporter gibi davrandığı dolayısıyla çinkonun etkinliğinin arttırdığı düşünüldüğü belirtilmiştir.
12/05/2020 - Kaynak Makalede 412 Covid-19 hastasının abdominal görüntülümeleri (ultrason. MRI, BT) incelenmiştir. Görüntüleme sonuçlarında iskemi (yerel kanlanma eksikliği) ve kolestaz dahil olmak üzere bağırsak anormallikleri Covid-19’lu hastalarda yaygın olarak görülmüştür. Yazarlar bu anormalliklerin sebeplerine yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtmişlerdir.
12/05/2020 interferon beta-1b + lopinavir/ritonavir + ribavirin Kaynak Hong Kong'ta 127 hasta üzerinde yapılan 2 haftalık bir çalışmada semptomların görülmesinden itibaren 7 içinde başlanan interferon beta-1b + lopinavir/ritonavir ve ribavirin tedavisi sadece lopinavir/ritonavir tedavisine göre viral yükü baskılamada ve semptomları iyileştirmede daha etkili bulunmuştur.
12/05/2020 Remdesivir Kaynak EMA remdesivir erken erişim programını genişletmiştir. Yeni düzenlemeye göre invazif mekaniz ventilasyon ya da ECMO gerektirmeyen ciddi COVID-19 hastalarına da 5 günlük tedavi rejimi uygulanabilecek. Eğer bir iyileşme gözlenmezse tedavi 10 güne tamamlanabilecek. EMA böylece 5 günlük tedavi ile iyileşme sağlayan hastalar ile daha fazla hastanın bu ilaçtan faydalanmasını amaçlıyor.
12/05/2020 Remdesivir Kaynak EMA'nın yayımlamış olduğu remdesivir için erken erişim programı özeti. İlacın 'Kısa Ürün Bilgisi'ni içermektedir.
12/05/2020 Remdesivir Kaynak Remdesivir için kullanım, dağıtım ve hedef hasta koşullarını içeren rapor ekidir.
12/05/2020 Kaynak
Tarih Etken Madde Bağlantı İçerik
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel