Yazılım Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Yazılım Mühendisliği; bilgisayar bilimleri, endüstri ve matematik gibi disiplinlerle iç içe geçmiş olup yazılımın temelleri ile ilgilenen, üretimini ve işletilmesini kapsayan, tasarımın en üst düzeyde olduğu, modern iş dünyasında hayati önem taşıyan bir mühendislik dalıdır.

İSTÜN Yazılım Mühendisliği Bölümü’nün amacı; bilgisayar sistemleri, bilgisayar yazılımı alanlarında iyi eğitim almış, ulusal ve uluslararası sektörde rekabet edebilecek, evrensel bilgi ve beceriyle donatılmış, ekip çalışmasına yatkın, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, geniş çaplı tasarımlar üretebilen, analiz ve çözüm yeteneği gelişmiş, iletişim ve yönetim becerilerine sahip, etik ve sosyal değerleri göz önünde bulunduran, sektörün günümüzdeki ve gelecekteki ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilecek mühendisler yetiştirmektir.

Akademik Olanaklar

Bölümümüzde ilk iki yılda ağırlıklı olarak temel mühendislik ve temel bilgisayar dersleri verilecektir. Öğrenim sürecinin ilk yıllarından itibaren her dersin laboratuvar uygulaması, sektördeki ihtiyaçlara cevap verecek doğrultuda entegre edilerek, ezber bozan bir müfredat izlenecektir. Sadece not ile geçilen öğrenim yaklaşımı ortadan kaldırılarak; öğrencilerimizin iş bulma kaygılarının yok olduğu, yükselen motivasyonları ile sektördeki teknoloji eğilimlerini yönlendirecek bireyler olarak yetişmeleri sağlanacaktır. Öğrencilerimiz; sektörün ve endüstrinin ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturulan eğitim programımızın yanında, akademik- sanayi iş birliklerimiz sayesinde aldıkları pratik eğitimler ile sektöre çok daha hazır şekilde mezun olacaklardır.

Kariyer Olanakları

Bölüm mezunları “Yazılım Mühendisi” unvanı ile; savunma sanayii, siber güvenlik, çeşitli yazılım ve bilişim firmaları, telekomünikasyon, tıbbi teşhis ve tedavi uygulamaların geliştirilmesinde, oyun endüstrisi, havacılık ve uzay sektörü, medya sektörü, bankacılık, e- ticaret, özel ve devlet kurumlarının bilgi işlem merkezlerinde ve Ar-Ge merkezleri gibi pek çok alanda çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederken üniversitelerde akademisyen olarak da görev yapabilirler.

Puan Türü: SAY

Öğrenim Süresi: 4 Yıl

Eğitim Dili: Türkçe

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel