Uluslararasılaşma Politikası


Uluslararasılaşma Politikası 

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi (İSTUN), 2030 yılına kadar bölgenin, Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olmayı hedeflemektedir. Yeni nesil bir yükseköğretim kurumu olarak İSTUN, bilgi, bilgi arayanlar ve bilgi sağlayıcıların sınırların ötesinde küresel bir dünyada yaşadığımızın bilincindedir. Herkes sadece bir biletle değil, bir tıklamayla da her yerde olabilir. Bu gerçek, son yıllarda yüksek öğrenimde büyük bir oyun değiştirici olmuştur. 

“Küreselleşme” veya “aynı potada erime” sadece bugün değil, geçmişte de takdir edilen bir kavram. Örneğin, çoğu Yunan ve Müslüman filozof, bölgelerinin dışına seyahat eder ve bölgelerinin ötesinde ne olduğunu araştırırdı. Uluslararasılaştırma, bugün olduğundan daha kolay olmamıştı, ancak kesinlikle uzun bir süredir uygulanıyor ve değer veriliyor. Günümüzün bilimsel mirasını mümkün kılan şey, sadece bireysel düzeyde değil, aynı zamanda toplumsal düzeyde de uluslararasılaşma pratiğiydi. İslam medeniyetinin yükselişi, Rönesans, Bilim Devrimi gibi insanlık tarihinin sözde Altın Çağlarına baktığımızda bunların hepsinin küresel düzeyde bir hakikat arayışıyla örtüştüğünü görüyoruz. . Yunan mirası, İslam'ın ilk günlerinde korundu ve detaylandırıldı ve Avrupa'ya gittiğinde “Yeniden Doğuş” gerçekleşiyordu. Kesintisiz bilgi yolculuğu, hem sanatta hem de bilimde benzeri görülmemiş gelişmelere yol açabilecek farklı kültürlerden çeşitli fikirler toplamamızı sağlar. Bunu akılda tutarak, İSTUN uluslararasılaşmaya en önemli önceliklerinden biri olarak değer vermektedir. Bu doğrultuda İSTUN, daha kapılarını öğrencilerine açmadan stratejik bir geliştirme ve planlama programı ile uluslararası akreditasyon süreçlerini başlatmıştır. 

  • İSTUN, birkaç adım ve eylemle dünyanın en iyi yükseköğretim kurumlarından biri olmayı hedeflemektedir: 
  • Bologna Süreci yoluyla programların ve müfredatların uluslararasılaştırılması;
  • Uluslararası veri tabanlarına abonelik yoluyla kütüphane kaynaklarının uluslararasılaştırılması;
  • Uluslararası öğrencilerin kabulü yoluyla (oran 1:2) ve ERASMUS hareketlilik programlarına katılarak kampüsün uluslararasılaşması;
  • Uluslararası üyelerin istihdamı yoluyla akademik ve idari personelin uluslararasılaşması;
  • Küresel işbirlikleri yoluyla araştırma kurumlarının uluslararasılaşması.

2021 sonbaharında kapılarını uluslararası öğrencilere açacak olan İSTUN, dünyanın dört bir yanından adayları heyecanla bekliyor. Gelin ve “Küresel Köyde” bize katılın! 

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel