Tıp Fakültesi

Dekanın Mesajı


Hekimlik Mesleğine Adım Atarken

Sevgili Öğrenciler,

Hayatınızın en önemli kararını “Hekimlik Mesleğini” seçerek vermiş oldunuz. Sizleri bu doğru kararınızdan dolayı kutlarım. “Hekimlik Mesleği” dünyanın en saygın mesleğidir. Çünkü işimiz, dünyanın en kutsal varlığı olan insan hayatı ve sağlığı ile uğraşmaktır. Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, sağlığın önemini şu dizelerle ifade eder.

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

Acı çeken bir insanın acısını dindirmek, hayatı tehdit eden bir hastalığın tanısını koyup insanı bu dertten kurtarmak, her gün yeni şeyler öğrenmek, yaptığınız araştırmalarla topluma faydalı olmaktan duyacağınız manevi haz, başka hiçbir meslekte elde edilemeyen ulvi duygulardır.

Nazım Hikmet Yaşama Dair isimli şiirinde

Yaşamayı ciddiye alacaksın,

yani o derecede, öylesine ki,
mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,

yahut kocaman gözlüklerin,

beyaz gömleğinle bir laboratuvarda

insanlar için ölebileceksin,

hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,

hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,

hem de en güzel en gerçek şeyin

yaşamak olduğunu bildiğin halde
dizeleriyle sanki hekimleri tarif etmektedir.

Mezuniyetimizle birlikte yaptığımız Hipokrat Yemini’nde;

“……….dil, din, milliyet, cinsiyet, takım, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim." şeklindeki and’ımız HEKİMLİK Mesleği’nin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu, düşmanımıza dahi aynı hizmeti vermemiz gerektiğini ifade eder.

Bugün artık Tıp Eğitimi, geleneksel eğitim modelinden çıkarak entegre eğitim modeline dönüşmüştür. Tıp Eğitimi programımız, Tıp Dekanlar Konseyi tarafından oluşturulan, uluslararası tıp eğitimi ilke ve yaklaşımları doğrultusunda belirlenen, Ulusal Çekirdek Eğitim Programı ve Tıp Eğitimi Geliştirme Derneği’nin hazırlamış olduğu, Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi ulusal standartları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Fakültemizde kanıta dayalı tıp, probleme dayalı öğretim, iyi hekimlik uygulamalarını kapsayan entegre tıp eğitim modeli uygulanacaktır.

Bu yıl 1. Sınıfta TIP 100 kod numaralı dersler, ATA 100 kod numaralı Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi dersi, TRD 100 kod numaralı Türk Dili ve Edebiyatı dersi, İNG 100 kod numarası ile İngilizce dersi eğitimlerine yer verilecektir. İkinci-Altıncı yıllara ait eğitim bilgileri Web sayfamızdan edinilebilir.

Hekimlik mesleğinde başarılı olmak için düzenli okumayı ve çalışmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. İngilizcenizi geliştirmelisiniz. Her gün kendinizi, bir önceki güne göre yenilemelisiniz. Ailenizin sizi okutabilmesi için göğüs gerdiği zorlukları unutmamalı ve daha çok çalışmalısınız. Mesleğimizin getirdiği ciddi streslerden korunabilmek için spor, müzik veya sanat dallarından biriyle meşgul olmalısınız.

Sizlere “Hekimlik Mesleği “ne adım atarken başarılar diler en içten sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Necati Örmeci
İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
Tıp Fakültesi Dekanı

 

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel