Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Program Hakkında,

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı; sağlık kurumları bünyesindeki tanı ve tedavi laboratuvarlarında hastalıkların teşhis ve tedavisinde hekimin gerekliği gördüğü analizleri yapan, kuramsal bilgi birikimini pratiğe dökerek amaca yönelik paylaşım ve kullanıma sunabilen tıbbi laboratuvar teknikeri yetiştiren bir ön lisans programıdır.

Programın amacı, laboratuvar araç ve gereçleriyle ilgili yeterli bilgiye sahip, programın gerektirdiği test cihazlarının kullanım öncesi kontrollerini yapan, laboratuvar ortamında gerekli fiziki şartları sağlayan, analizleri yaparak bulguları rapor eden ve kayıt altına alan, her türlü tanı ve tedavi aşamasında diğer sağlık personeliyle uyumlu çalışabilecek yardımcı sağlık personeli yetiştirmektir.

Program kapsamında mesleki etik yeterliliğe sahip, sektöründeki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip eden, güvenlik konularında bilinçli meslek elemanları yetiştirmek hedefler arasında yer almaktadır.

Program mezunları “Tıbbi Laboratuvar Teknikeri” olarak hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuvarlarında, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu laboratuvarlarında, gıda sanayi işletmelerinde, tıp alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlarda çalışabilmektedir.

Üniversitemiz 30 yıldır sağlık alanında hizmet veren ve bu alanda büyük tecrübeye sahip bir kurumun desteği ile kurulmuştur.

Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, sağlık ve teknoloji temalarına uygun alanlarda her türlü yeniliğe açık olarak merkezi konumu nedeniyle ulaşım ve erişim kolaylığına sahip, gelişmiş laboratuvarları, uygun staj imkanları, çok yakında açılması planlanan ve çalışmaları devam eden tıp fakültesi hastanesi ve eğitim-öğretim hayatında öğrencileri ile bir bütün olabilen, tecrübeli ve yetkin eğitim kadrosu ile ön plana çıkmaktadır.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ön Lisans Programı’nı bitiren mezunlarımız DGS ile Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik gibi bölümlerde lisans tamamlama hakkından yararlanabilmektedir.

Ayrıca üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri ve özel ya da kamu sağlık kuruluşlarında yaygın iş olanakları mevcuttur.

Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olması nedeniyle Tıbbi Laboratuvar Teknikerlerinin istihdam imkanları oldukça geniştir. Gün geçtikçe gerek özel gerekse resmi kuruluşlarda tıbbi laboratuvarların sayısının artışına bağlı olarak gerekli mesleki donanıma sahip tekniker ihtiyacı da artmaktadır.

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel