Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Sevgili Gençler,

8 Kasım 1895 tarihinde Wilhelm Conrad Rontgen’in X-ışınlarını buluşu ile Dünya’da ve hemen ardından 1896-1897 yıllarında Esad Fevzi ve Rıfat Osman’ın gayretleri ile ülkemizde başlayan radyoloji çalışmaları, bu tarihten itibaren tıbbın gören gözü olmuştur.

Günümüzde gelişen bilim ve teknoloji, diğer tıp branşlarına göre radyolojiyi çok daha ilerilere taşımış, tanı koymada laboratuvar çalışmaları ile birlikte baş aktör olan radyoloji 1964’ten itibaren ‘Girişimsel Radyoloji’ alanındaki gelişmeler ile birlikte tedavide de etkin bir rol oynamaya başlamıştır.

Radyografilerden, Covid-19’da ilk tanı basamaklarından olan BT’ye, tüm vücuda ait en ince ayrıntılarla görüntü sağlayan MR’dan, tıkanmış ya da daralmış kalp-beyin başta olmak üzere damarların açılmasını sağlayan girişimsel radyolojiye kadar, nükleer tıpta kullanılan modaliteler dahil tüm görüntüleme cihazlarında, alınan iyi bir eğitim ile birlikte en değerli dokunuş tıbbi görüntüleme teknikerlerine aittir.

Sizleri, gelecekte etkin bilimsel, sosyal ve üretilen bilimin sahada uygulanmasına yönelik hedef ve çalışmaları olan üniversitemizde, öğrencimiz olarak aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Dr. Öğr. Üyesi Kadir Atakır

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Program Başkanı

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel