Psikoloji

Sizi Arayalım!

Bölüm Hakkında

Psikoloji; insan davranışlarını, zihinsel yapı ve süreçlerini gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen bir bilim dalıdır.

İSTÜN Psikoloji bölümünün amacı, alanında yetkin, çalışmalarından meslek etiğini gözeten, güçlü bir temel kuram ve yöntem bilgisine sahip, yaratıcı, bilimsel araştırma yapabilme becerisine sahip, eleştirel düşünebilen, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş mezunlar yetiştirmektir.


Akademik Olanaklar

Öğrencilerimiz psikolojinin farklı alt alanlarına dair gerekli olan temel eğitimi edinmeleri amacıyla kuramsal ve uygulamalı dersler alacaklardır. Alınması gereken zorunlu dersler dışında, öğrencilerimizin psikolojinin uzmanlaşmak istedikleri farklı alt alanlar doğrultusunda gerekli temel eğitimi almalarının sağlanması amacıyla seçmeli dersler de verilecektir. Dersler, modern eğitim araç gereçleri ile desteklenecektir. Öğrencilerimizin araştırma ve uygulama yetenekleri, aldıkları proje dersleri ve bitirme tezleri ile geliştirilecektir. Öğrencilerimiz gerekli koşulları sağlamaları durumunda çift ana dal ve yan dal yapma imkânına sahiptirler.

Kariyer Olanakları

Bölüm mezunları “Psikolog” unvanı ile; psikolojinin çeşitli alanlarında veya farklı bilim dalları ile disiplinler arası alanlarda çalışabilmektedirler. Hastaneler ve ruh sağlığı alanında hizmet veren klinikler, rehabilitasyon merkezleri, üniversitelerin psikoloji uygulama ve araştırma merkezleri, okul öncesi kurumlar, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu gibi KPSS sınavı ile atama yapılan çeşitli devlet kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okul psikoloğu olarak veya belediyelerinin psikolojik danışmanlık departmanlarında danışman psikolog olarak görev alabilirler. İnsan kaynakları birimleri, psikoteknik değerlendirme birimleri ve çeşitli reklam ajanslarında da çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladıktan sonra psikolojinin farklı alanlarında uzmanlaşabilir ya da üniversitelerde akademisyen olarak görev yapabilirler.

Puan Türü: EA

Eğitim Süresi: 4 Yıl

Eğitim Dili: Türkçe


Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Psikoloji Bölümü

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel