Mekatronik Mühendisliği

Sizi Arayalım!

Bölüm Hakkında

Mekatronik Mühendisliği, makina, elektrik- elektronik ve yazılım teknolojileri gibi birçok disiplini bir araya getiren ve bu özellikleri ile günümüz sanayinde önemli bir yer tutan multidisipliner bir mühendislik dalıdır. Akıllı sistemlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla yeni bir mühendislik alanı olarak ortaya çıkmıştır.

İSTÜN Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nün amacı; günümüz teknolojisinin asıl yapısını oluşturan elektronik, bilgisayar ve makine bilimlerinde iyi eğitim almış, analitik düşünme, modelleme, problemleri analiz etme ve çözme yeteneği gelişmiş, disiplinler arası takımlarda yer alabilme ve mesleki etik bilinci kazanmış, yeni teknolojileri ve gereksinimleri izleyebilecek, uygulama becerisi yüksek, yaratıcı, mühendisler yetiştirmektir.

Akademik Olanaklar

Bölümümüzde; eğitim öğretim programının ilk iki yılında ağırlıklı olarak matematik, fizik, kimya, teknik resim, temel programlama gibi dersler sonraki yıllarda elektrik, elektronik, mekanik, bilgisayar dersleri işlenecektir. Öğrencilerimizin araştırma ve uygulama yetenekleri aldıkları proje dersleri, modern eğitim araç gereçleri ve laboratuvar imkânları ile desteklenecektir.

Öğrencilerimiz gerekli koşulları sağlamaları durumunda çift ana dal ve yan dal yapma imkânına sahiptirler.

%SLIDE%

Kariyer Olanakları

Bölüm mezunları “Mekatronik Mühendisi” unvanı ile; taşıt (otomotiv, uçak, gemi, demiryolu sistemleri) sanayii, savunma sanayii, beyaz eşya, enerji sistemleri, sağlık teknolojileri, robotik ve yapay zekâ teknolojisi, otomasyon sistemleri gibi üretim yapan tüm firmalarda ve Ar- Ge merkezlerinde çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederken üniversitelerde akademisyen olarak da görev yapabilirler.

Puan Türü: SAY

Öğrenim Süresi: 4 Yıl

Eğitim Dili: Türkçe

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel