Makine Mühendisliği

Sizi Arayalım!

Bölüm Hakkında

Makine Mühendisliği; en temel mühendislik dallarından biri olup her türlü üretim sistemlerinin tasarımı ve imalatını konu alan çok geniş bir çalışma alanına sahiptir.

İSTÜN Makine Mühendisliği Bölümü’nün amacı; sektörde rekabet edebilecek, yaratıcı, bilim ve deneyi esas kabul eden, çevre sorunlarına duyarlı, teknoloji ve bilim üreten, iş güvenliği, etik ve sosyal ilkeleri göz önünde bulunduran mühendisler yetiştirmektir.

Akademik Olanaklar

Bölümümüzde temel matematik, fen bilimleri, teknik çizim, mühendislik mekaniği, bilgisayar destekli modelleme, enerji sistemleri, imalat, makine teorisi ve dinamiği gibi içten yanmalı motorlar ve gaz türbinleri gibi makine mühendisliğinin birçok alanında dersler verilecektir. Tüm bu derslerin yanında öğrencilerimizin makine mühendisliğinin değişik alanlarına yönelebilmelerini sağlamak amacı ile seçmeli dersler de verilecek, dersler modern eğitim araç gereçleri ve laboratuvar imkânları ile desteklenecektir. Öğrencilerimiz; sektörün ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturulan teorik eğitimlerinin yanında akademik- sanayi iş birliklerimiz sayesinde aldıkları pratik eğitimleri ile sektöre çok daha hazır bir şekilde mezun olacaklardır.

%SLIDE%

Kariyer Olanakları

Bölüm mezunları “Makine Mühendisi” unvanı ile; taşıt (otomotiv, uçak, gemi, demiryolu sistemleri) sanayii, savunma sanayii, kimya sanayii, malzeme sanayii, beyaz eşya, ısıtma- havalandırma, tesisat sektörü, robot teknolojisi, otomasyon, Petro- kimya sanayii, demir çelik sanayii, tekstil sanayii, cam ve seramik sanayii, gıda sanayinde, tıbbi cihazların üretiminde, her türlü bakım onarım sektöründe ve Ar- Ge merkezlerinde çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederken üniversitelerde akademisyen olarak da görev yapabilirler.

Puan Türü: SAY

Öğrenim Süresi: 4 Yıl

Eğitim Dili: Türkçe

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel