Kimya Mühendisliği

Sizi Arayalım!

Bölüm Hakkında

Kimya Mühendisliği; doğal ve sentetik kimyasalların çeşitli yardımcı maddeler ile reaksiyona sokularak veya karışımlar hazırlanarak, kimyasal ve fiziksel değişimler sonucu, faydalı ve pazarlanabilir ürünlere dönüştürülmesini hedefler. Kimya mühendisliği, bu amaçla Ar-Ge faaliyetleri yaparak üretim proseslerinin geliştirilmesi ve uygulanması için disiplinler arası çok yönlü çalışmaya açık bir temel mühendislik alanıdır. 

İSTÜN Kimya Mühendisliği Bölümü’nün amacı; her biri alanında saygın, sektör tecrübesi olan, uluslararası bilim ödülleri almış, özgün çalışmaları ile adından söz ettirmiş akademik kadromuz ile; analitik düşünme yeteneğine sahip, ulusal ve uluslararası sektörde rekabet edebilecek, evrensel bilgi ve beceriyle donatılmış, takım çalışmasına yatkın, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, teknoloji ve bilim üreten, iş güvenliği, çevre, etik ve sosyal ilkeleri göz önünde bulunduran mühendisler yetiştirmektir.

Akademik Olanaklar

Günümüz kimya mühendislerinin yeni proseslerin tasarımı ve en uygun koşullarda işletilmesi faaliyetleri yanında, katma değeri yüksek yeni ürünler geliştirme, satış sonrası müşteri ilişkilerini yürütme ve kalite kontrol gibi ürün mühendisliği faaliyetlerinde bulunabileceği öngörülerek ders programlarımız; temel bilimler, mühendislik bilimleri, tasarım ve seçmeli dersler olarak dört ana guruba dengeli bir şekilde oluşturulmuştur. İlk iki yılda, ağırlıklı olarak kimya, fizik ve matematik alanlarındaki temel bilim dersleri, üçüncü yılda mühendislik bilimleri dersleri ve son yılda tasarım dersleri yer almaktadır. Derslerde, uygulama, laboratuvar ve bilgisayar temelli kimya mühendisliği eğitimi verilecektir. Seçmeli dersler ise; grup seçmeli dersler, teknik seçmeli dersler ve sosyal seçmeli dersler olarak üç guruba ayrılmıştır.

Grup seçmeli dersler, özellikle istihdamı ve günümüzün öncelikli alanlarını göz önüne alarak belirlenen sektörlerdeki temel bilgileri öğrenciye aktarmak üzere seçilmiştir. Polimer Mühendisliği grubu derslerinin, polimer, plastik, polimer işleme ve boya gibi alanlardaki istihdama ve Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlayacaktır.

Kurucu vakfımızın ilaç sektöründe çok geniş üretim, kalite kontrol ve Ar-Ge faaliyetlerinin olması nedeniyle, İlaç Mühendisliği seçmeli gurubu ve de son yıllarda yenilenebilir kaynaklara dayalı üretimin öneminin artması göz önüne alınarak da Biyokimya Mühendisliği seçmeli gurubu oluşturulmuştur. Bütün dersler, modern eğitim araç gereçleri ve laboratuvar imkânları ile desteklenecektir. Öğrencilerimizin araştırma ve uygulama yeteneklerini, aldıkları dersler ile geliştirmek için, ikinci ve üçüncü ders yıllarının sonunda, önce Ar-Ge stajı ve sonra da üretim stajları yapmalarına olanak sağlanacaktır. Bu anlamda kurucu vakfımızın ilaç sanayi ile olan organik bağı sayesinde, Ar- Ge çalışmalarında en çok desteklenecek mühendislik alanların başında yer alacaktır.

%SLIDE%

 Kariyer Olanakları

Bölüm mezunları, “Kimya Mühendisi” unvanı ile; kimya sanayii, boya sanayii, kozmetik sektörü, enerji sektörü, ilaç sanayii, plastik sanayii, otomotiv sanayii, metal sanayii, tekstil, tarım ve gıda gibi pek çok alanda çalışabilirler. Ayrıca bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek, akademik kariyerlerinde de ilerleyebilirler. 

Puan Türü: SAY

Öğrenim Süresi: 4 Yıl

Eğitim Dili: Türkçe

Prof. Dr. Mehmet Ali GÜRKAYNAK Kimya Mühendisliği Bölümü
Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel