İngiliz Dili ve Edebiyatı

Sizi Arayalım!

Bölüm Hakkında

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü; İngiliz edebiyatının dönemlerini ve bu dönemlerdeki edebi tür ve yapıtları inceleyen, eserlerin ilham kaynaklarını ve bulundukları dönemi siyasal ve kültürel olaylarla birlikte ele alan, Amerikan edebiyatı ve karşılaştırmalı edebiyat dersleriyle batı kültürü ve edebiyatları üzerine analiz ve araştırma yapma imkânı sunan bir bölümdür.

İSTÜN İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, alanında iyi eğitim almış, İngiliz diline, kültürüne ve edebiyatına hâkim, metin çözümleme ve eleştiri yeteneği gelişmiş, karşılaştırma yapabilen, yaratıcı fikirler üretebilen, genel kültür bakımından güçlü mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Akademik Olanaklar

Lisans eğitiminin ilk yılında yoğun olarak İngilizce dil bilgisi eğitimi verilerek öğrencilerin İngilizce okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirmesi hedeflenir. Dilbilim alanında verilen zorunlu ve seçmeli dersler ile öğrencilerin, İngilizce özelinde doğal dillerin yapısına yönelik farkındalıkları artırılarak bilinçli bir dil kullanıcısı olmaları amaçlanır. Ayrıca, seçmeli dersler arasında yer alan Eğitim Bilimleri ve İngilizce Öğretmenliği dersleri ile öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik bilgi ve beceri sahibi olmaları hedeflenir. Bölümde öğrencilere farklı disiplinlerden dersler sunularak disiplinler arası akademik çalışma yapabilmeleri için gerekli bilgi, beceri ve yetkinlikler kazandırılır.

Eğitim dili İngilizce olan bölümde, öğrenciler İngilizce düzey belirleme sınavına girmek zorundadır. Sınavda başarılı olan öğrenciler, İngilizce hazırlık sınıfından muaf tutulurlar ve bölüme birinci sınıftan kaydolma hakkını elde ederler. Söz konusu sınavda başarılı olamayan öğrenciler, zorunlu İngilizce hazırlık programına kayıt yaptırırlar.

Kariyer Olanakları

Bölüm mezunları “Filolog” unvanı ile; Birleşmiş Milletler, UNICEF, UNESCO, Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlarda, medya sektöründe, turizm sektöründe, havayolu şirketlerinde, bakanlıklar ve elçilikler gibi devlet kurumlarında, reklamcılık, metin yazarlığı, dış ticaret, bankacılık gibi birçok farklı sektörde çalışabilirler. Formasyon eğitimi alanlar Millî Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet okullarında İngilizce öğretmenliği yapabilirler. Ayrıca bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek üniversitelerde akademisyen olarak da görev alabilirler.

Puan Türü: DİL

Eğitim Süresi: 4 Yıl

Eğitim Dili: İngilizce

Hazırlık Sınıfı: Var

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel