Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

Sizi Arayalım!

Bölüm Hakkında

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği; Toplumsal gerekliliklerin karşılanması noktasında var olan ihtiyaç ve sorunlara; fonksiyonel, estetik, ergonomik ve gelecekçi çözümler geliştiren endüstri ürünleri tasarımı mühendisliği, toplumsal analizler ile yeni ihtiyaçları da ortaya çıkartıp yenilikçi çözümler üreten bir sanat-tasarım-mühendislik ara kesitidir.

Ergonomiden anatomiye, malzemeden üretime, sosyolojiden psikolojiye, fonksiyondan estetiğe birçok alandan girdilerin mevcut olduğu tasarım eğitimi disiplinler arası bir program olarak ifade edilmektedir.

İSTÜN Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü’nün en temel amacı; toplumsal ölçekte fayda değeri yüksek hizmet sağlayıcısı olmak ve bu noktada öğrencileri alanlarında yetkin profesyoneller olarak yetiştirmektir.

Bu yolda öğrencilere, mekanik ve mühendislik yeterlilikleri, sanatsal hassasiyet ve yaratıcılığı, özgüven ve iletişim kabiliyeti verebilmek, doğru, etik ve iyi birer birey olmalarını aşılamak, gerek gündelik gerekse mesleki hayatta karşılaşılabilecek durumlara karşın yeterli entelektüel donanımı ve pratik yetkinliği sağlamak bölümümüzün ve tasarım disiplinlerinin en temel ilkelerini oluşturmaktadır.

Akademik Olanaklar

Bölümümüzde verilecek eğitim; temel mühendislik derslerinin yanında, temel çizim teknikleri, tasarım, sanat tarihi ve metotları sanatçı-zanaatkar-tasarımcı davranış örüntüleri ve düşünce sistematikleri gibi yaratıcılığa yönelik dersleri de içermektedir. Zorunlu derslerin dışında, öğrencilerimiz; endüstride farklı alanlara yönelebilmelerini ve bilgi birikimlerini arttırabilmeyi sağlamak amacıyla teknik seçmeli dersler de alabilmektedirler. Dersler; tradisyonel imalat metotlarına uygun donanımların yanı sıra üç boyutlu yazıcı ve tarama teknolojileri gibi modern eğitim araç gereçleri ile donatılmış atölyeler ve laboratuvarlar imkânlarıyla desteklenmekte, geçmişten gelen deneyimin bilgisi ve geleceğe giden teknoloji ile birleştirilmiş bir eğitim sunulmaktadır. Öğrencilerimiz sektörün ve endüstrinin ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturulan teorik eğitimlerinin yanında tasarım disiplinlerinin en temel sağlayıcısı olarak proje dersleri ve akademik-sanayi iş birlikleri sayesinde aldıkları pratik eğitimle ile sektöre hazır şekilde mezun olacaklardır.

%SLIDE%

Kariyer Olanakları

Tasarım ve mühendisliğin bir ara kesiti olarak endüstriyel tasarım mühendisliği, toplumsal gerçeklik dahilinde endüstrinin sağlayıcısı olduğu her türlü metanın varlığında aktif rol oynamakta ve fikir olarak ortaya çıkışından satış anına kadar bütün süreci kapsamaktadır. Bu bağlamda bölüm mezunları “Endüstriyel Tasarım Mühendisi” unvanı ile; savunma sanayii, makine imalat endüstrisi, mobilya sektörü, kalıp sanayisi, döküm sanayisi, biyomedikal ve tıbbi malzeme üretim sanayisi, otomotiv endüstrisi, cam ve seramik sektörü, taşıt (otomotiv, uçak, gemi) sanayisi vb. gibi pek çok alanda çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederken üniversitelerde akademisyen olarak da görev yapabilirler.

Puan Türü: SAY

Öğrenim Süresi: 4 Yıl

Eğitim Dili: Türkçe

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel