Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

Bölüm Hakkında

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği; seri üretim için tüketici ihtiyaç ve sorunlarına yönelik, estetik, yaratıcı ve işlevsel çözümler geliştiren bir mühendislik dalıdır. Ergonomi, malzeme bilgisi, imalat yöntemleri ve olanakları, maliyet analizi, kalite güvencesi, malzeme ve tasarım güvenliği gibi çeşitli kriterleri gözeterek yenilikçi, çağdaş ve yaratıcı fikirlerle disiplinler arası endüstriyel ürünler tasarlayarak ve üretime hazır hale getirir. Geniş kapsamıyla diğer tasarım- mühendislik bilim dalları ve endüstrileri ile irtibat halinde çalışmaktadır.

İSTÜN Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü’nün amacı; ulusal ve uluslararası sektörde rekabet edebilecek, yaratıcı, değişen teknolojilere uyum sağlayabilecek, tasarım ve uygulama becerileri gelişmiş, girişimci, takım çalışmasına yatkın, çevre sorunlarına duyarlı, etik ve sosyal ilkelere değer veren, endüstrinin günümüzdeki ve gelecekteki ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilecek tasarım mühendisleri yetiştirmektir.

Akademik Olanaklar

Bölümümüzde verilecek eğitim; temel mühendislik derslerinin yanında, temel çizim teknikleri, tasarım, sanat tarihi ve metotları gibi yaratıcılığa yönelik dersleri de içermektedir. Zorunlu derslerin dışında, öğrencilerimiz endüstride farklı alanlara yönelebilmelerini ve bilgi birikimlerini arttırabilmeyi sağlamak amacıyla teknik seçmeli dersler de alabilecektir. Dersler; geleneksel imalat metotlarına uygun donanımların yanı sıra üç boyutlu yazıcı ve tarama teknolojileri gibi modern eğitim araç gereçleri ile donatılmış atölyeler ve laboratuvar imkânlarıyla desteklenecektir. Öğrencilerimizin araştırma ve geliştirme yetenekleri aldıkları proje dersleri ile geliştirilecektir. Öğrencilerimiz; sektörün ve endüstrinin ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturulan teorik eğitimlerinin yanında akademik- sanayi iş birliklerimiz sayesinde aldıkları pratik eğitimle ile sektöre çok daha hazır şekilde mezun olacaklardır.

Öğrencilerimiz gerekli koşulları sağlamaları durumunda çift ana dal ve yan dal yapma imkânına sahiptirler.

Kariyer Olanakları

Bölüm mezunları “Endüstriyel Tasarım Mühendisi” unvanı ile; savunma sanayii, makine imalat endüstrisi, mobilya sektörü, kalıp sanayii, döküm sanayii, biyomedikal ve tıbbi malzeme üretim sanayii, otomotiv endüstrisi, cam ve seramik sektörü, taşıt (otomotiv, uçak, gemi) sanayii gibi pek çok alanda çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca bölüm mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederken üniversitelerde akademisyen olarak da görev yapabilirler.

Puan Türü: SAY

Öğrenim Süresi: 4 Yıl

Eğitim Dili: Türkçe

Canlı Görüşme Mesaj Bırakın
Bize Sorun!
İSTÜN

* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Gerekli
* Opsiyonel